Dzwonnica dla Dzwonu Niepodległości w 2020 r. Prace koncepcyjne trwają

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 18 października 2019

Fot. Karol Woliński

Pomysł budowy dzwonnicy dla stojącego obecnie na placu Farnym Dzwonu Niepodległości padł na początku tego roku. W związku z tym rozpoczęto prace koncepcyjne dotyczące kształtu tej budowli. Jak słyszymy w ratuszu, tworzenie koncepcji projektu nadal trwa, a o ostatecznym kształcie dzwonnicy mają zdecydować władze Rzeszowa wraz z Urzędem Marszałkowskim.

- W tym momencie trwają jeszcze prace nad koncepcją tej budowli realizowane przez rzeszowskich studentów i po zakończeniu tych prac, ostateczna wersja koncepcji budowy dzwonnicy zostanie wybrana w porozumieniu z marszałkiem województwa - powiedział nam rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki.

Jak poinformował nas rzecznik prezydenta, ostateczna wersja tego jak będzie wyglądał cokół dla dzwonu ma zostać wybrana do końca tego roku, a na jej zrealizowanie pieniądze w budżecie miasta powinny znaleźć się po nadchodzącej sesji Rady Miasta Rzeszowa. W projekcie uchwały dotyczącej zmian budżetowych pojawił się zapis o kwocie 3 tys. zł na opracowanie koncepcji dzwonnicy, „która stanowić będzie podstawę do dalszych prac projektowych i budowlanych”. Sama budowla powinna stanąć na placu Farnym w przyszłym roku.

Przypomnijmy, że Dzwon Niepodległości został odlany w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu na zamówienie Samorządu Województwa Podkarpackiego z okazji 100 lat polskiej niepodległości. Dzwon pojawił się w Rzeszowie w listopadzie 2018 roku podczas głównych uroczystości rocznicy odzyskania niepodległości na placu Farnym, a następnie stanął przy siedzibie Urzędu Marszałkowskiego przy al. Cieplińskiego. Kilka miesięcy później, w marcu tego roku przeniesiono go na plac Farny w związku z uroczystością setnej rocznicy śmierci płk Leopolda Lisa-Kuli. Dzięki inicjatywie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie i przy zgodzie władz Rzeszowa i samorządu województwa został tam na stałe.

Dzwon Niepodległości waży ponad tonę, znajduje się na nim godło Polski, herb Podkarpacia oraz tekst „Roty” Marii Konopnickiej.

Wokul

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4