Skarga rodzica na stan toalet w CKZ w Rzeszowie. Dyrekcja odpowiada

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 16 listopada 2019

Tak wyglądał stan czystości toalet w CKZ po świątecznym weekendzie na zdjęciach nadesłanych przez jednego z rodziców uczniów placówki
Fot. Czytelnik

Zdaniem jednego z rodziców, którego dziecko uczęszcza do Centrum Kształcenia Zawodowego w Rzeszowie znajdującego się w przy ul. Hetmańskiej, warunki w obiektach nie spełniają podstawowych standardów higieniczno-sanitarnych jakie powinny panować w placówce szkolnej.

- Nasze dzieci uczą się w fatalnych warunkach. Stan czystości ubikacji jest odrażający. Dziś rano syn zadzwonił i powiedział, że znowu nie ma gdzie skorzystać z ubikacji bo te szkolne są w stanie okropnym - zaalarmował nas we wtorek jeden z czytelników, którego zdaniem dyrekcja nie reagowała na uwagi dotyczące stanu obiektu przy ul. Hetmańskiej.

Jak udało nam się dowiedzieć, w szkole w związku z anonimową skargą, odbyła się kontrola inspekcji sanitarnej dotycząca warunków sanitarnych w obiektach przy Hetmańskiej, co potwierdziła nam rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Dorota Gibała.

- W dniu 8.11.2019 r do PPWIS wpłynęła anonimowa skarga z prośbą o przeprowadzenie kontroli w budynku Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Hetmańskiej 45c. Skarga okazała się zasadna, w trakcie kontroli przeprowadzonej w dniu 12.11.2019 r. stwierdzono nieprawidłowości związane ze stanem sanitarno-higienicznym pomieszczeń. Wobec powyższego podjęto działania mające na celu niezwłoczne uporządkowanie pomieszczeń, po czym sprawdzono stan czystości. W najbliższych dniach Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny podejmie ponowne działania kontrolne czy właściwy stan sanitarno-higieniczny utrzymywany jest na bieżąco - informuje Dorota Gibała.

Fot. Czytelnik

Fot. Czytelnik

Fot. Czytelnik

A jak na zarzuty rodzica dotyczące warunków w jakich musi uczyć się młodzież uczęszczająca do CKZ w Rzeszowie reaguje dyrekcja placówki? Dyrektor Piotr Pukała nie twierdzi, że problemu czystości w szkole akurat 12 listopada nie było, co potwierdziła również kontrola. Jednak z racji specyfiki zajęć jakie odbywają się w Centrum Kształcenia Zawodowego uważa, że warunki sanitarne nie zawsze będą idealne.

- Musimy mieć świadomość o jakim profilu prowadzimy szkołę. Odbywają się tutaj zajęcia praktyczne związane z pracami budowlanymi i mechanicznymi, dlatego po zajęciach czy to w szatni czy w ubikacji może nie być idealnie czysto. W tym przypadku ostatnie zajęcia odbyły się w piątek wieczorem, a osoba sprzątająca obiekt zaczęła pracę o godzinie 10 we wtorek czyli w dniu kontroli, bo w poniedziałek było święto - mówi nam dyrektor Piotr Pukała, który twierdzi, że jeżeli uczeń czy rodzic mają jakiekolwiek obiekcje to mogą też zwrócić uwagę czy to dyrektorowi czy pracownikom szkoły, aby można było szybko zareagować. Jak sam zauważa, wcześniej były sygnały od jednego z rodziców, że tego typu problem może występować, jednak tylko i wyłącznie drogą mailową bez wskazania konkretów.

Jak powiedział nam dyrektor CKZ w Rzeszowie, podczas kontroli wskazano również kilka innych nieprawidłowości dotyczących m.in. odprysków na ścianach czy porysowanych elementów w pomieszczeniach sanitarnych. Jednak w tym przypadku zdaniem Piotra Pukały obiekcje kontrolerów były trochę przesadzone. W opinii dyrektora placówki, obiekty szkoły są odnawiane sukcesywnie zgodnie z możliwościami finansowymi, a szkoła stara się dbać o zapewnienie bezpiecznych warunków nauki.

- Żeby utrzymać idealny stan czystości w każdym pomieszczeniu szkoły musielibyśmy utrzymywać stan wyższej gotowości wszystkich pracowników, a przecież jak to w szkole codziennie pojawiają się inne jeszcze ważniejsze sprawy do rozwiązania, w tym kwestie wychowawcze. Uczulamy również naszych pracowników jak i uczniów żeby sami zwracali uwagę na higienę i porządek w pomieszczeniach szkoły - twierdzi dyrektor CKZ.

Wokul

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4