Jaka przyszłość opłat za śmieci w Rzeszowie? Debata o utylizacji odpadów

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 6 grudnia 2019

Fot. Janusz Płodzień

Żyjąc w coraz bardziej rozwiniętej cywilizacji albo zaśmiecimy swoje środowisko, albo zdobędziemy się na wysiłek, aby produkowane przez nas odpady posegregować i zutylizować. Niestety, ten proces ktoś musi przeprowadzać, więc to kosztuje. Właśnie odchodzi czas, gdy za odbiór śmieci płaciliśmy symboliczne kwoty. To problem nie tylko Rzeszowa, czy podkarpackich gmin ale całej Polski, a także wielu innych krajów europejskich.

Jak zoptymalizować przetwarzanie odpadów? Jak znaleźć oszczędności w tym procesie? Jakie stosować metody, aby opłaty ponoszone w najbliższym czasie przez mieszkańców nie były zbyt wysokie, a środowisko pozostało bezpieczne?

Na te pytania będą chcieli odpowiedzieć uczestnicy spotkania w Urzędzie Marszałkowskim organizowanego w najbliższy poniedziałek 9 grudnia przez Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych. W debacie zatytułowanej „Gospodarka odpadami – wyzwania stojące przed samorządami podkarpackimi” mają wziąć udział przedstawiciele miasta Rzeszowa, eksperci ochrony środowiska, przedstawiciele firm oczyszczających z podkarpackich gmin, a także Grzegorz Gilewicz dyrektor PGE Energia Ciepła, spółki zarządzającej rzeszowską spalarnią śmieci. Dyskusję poprowadzi Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego.

Zapraszamy Państwa do śledzenia dyskusji na naszej stronie Facebook. Przebieg dyskusji transmitować będziemy na żywo z Sali Audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego w poniedziałek 9 grudnia od godziny 9:00. Czas relacji przewidziany jest na ok. 1,5 godziny.

Jednym z tematów dyskusji, który może szczególnie zainteresować rzeszowian, ma być koncepcja budowy drugiej linii instalacji ITPOE, która rozważana jest dla rzeszowskiej spalarni śmieci. Instalacja ta nie tylko utylizuje odpady nadające się do spalenia, ale także pozyskuje z nich ciepło, które użytkowane jest potem przez mieszkańców. Omówione zostaną zapewne także kwestie bezpieczeństwa ekologicznego rzeszowskiej spalarni.

Tak więc na naszych oczach będą wykuwały się decyzje, które będą miały istotny wpływ dla naszego standardu życia w mieście i jego otoczeniu. Zapraszamy do oglądania.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4