W PO też prawybory. W niedzielę do Rzeszowa przyjedzie Kidawa-Błońska

KATEGORIA: POLITYKA / 7 grudnia 2019

Zdzisław Gawlik
Fot. Karol Woliński

Wybory prezydenckie odbędą się za 6 miesięcy, jednak końcówka tego roku wydaje się kluczowym okresem w sprawie wyłonienia kandydatów, którzy wezmą udział w batalii wyborczej o stanowisko głowy państwa. Pisaliśmy już o prawyborach w Konfederacji Wolność i Niepodległość, w których startuje dziewięciu kandydatów. Na prawybory zdecydowała się również Platforma Obywatelska, gdzie kandydatów mamy dwóch. O tym kto ostatecznie stanie do walki o fotel prezydenta zdecyduje zjazd elektorów podczas konwencji krajowej, która odbędzie się 14 grudnia. Faworytem wydaje się obecna wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, która w tę niedzielę spotka się z wyborcami w Rzeszowie, o czym poinformował szef PO na Podkarpaciu Zdzisław Gawlik.

- Spotkanie odbędzie się w wynajętej sali Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i zapraszamy na nie wszystkich zainteresowanych, nie tylko przedstawicieli Rady Regionalnej PO czy delegatów, którzy wezmą udział w konwencji 14 grudnia, kiedy wybrany zostanie nasz kandydat na prezydenta - powiedział Zdzisław Gawlik podczas piątkowej konferencji prasowej.

Niedzielne spotkanie z Małgorzatą Kidawą-Błońską rozpocznie się o godz. 16.00 w budynku MPEC przy ul. Staszica 24.

Rywalem obecnej wicemarszałek Sejmu jest prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Na razie nie ma żadnych informacji, aby miał on podobnie jak wicemarszałek Kidawa-Błońska przyjechać do Rzeszowa.

Małgorzata Kidawa-Błońska z europosłanką Elżbietą Łukacijewską w trakcie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego w czasie konferencji w Rzeszowie w kwietniu br.
Fot. Karol Woliński

PO wzmaga swoją aktywność w regionie: „Czwartek, nie tylko o polityce”...

Podczas piątkowej konferencji prasowej, w której oprócz Zdzisława Gawlika udział wzięła również Teresa Kubas-Hul, była radna sejmiku województwa z ramienia PO, poinformowano o rozpoczęciu cyklu spotkań pod nazwą „Czwartek, nie tylko o polityce”. Pierwszym gościem tego cyklu będzie były minister sprawiedliwości, obecny poseł PO Borys Budka.

- Spotkanie będzie miało charakter otwarty i zapewne będzie bardzo ciekawe, ponieważ to będą rozmowy nie tylko o polityce czy praworządności, ale również innych aspektach dotyczących życia w naszym kraju - uważa Zdzisław Gawlik.

Spotkanie z posłem Borysem Budką w ramach cyklu „Czwartek, nie tylko o polityce” odbędzie się 11 grudnia czyli w... środę (o godz. 17.00 w hotelu Hilton Garden Inn przy al. Kopisto). Jest to spowodowane zwołanym na czwartek 12 grudnia posiedzeniem Sejmu, co oczywiście uniemożliwia przyjazd posła Budki do Rzeszowa. Następny gość tego cyklu spotkań zostanie przedstawiony po spotkaniu z byłym ministrem sprawiedliwości.

...oraz pomoc prawna i przy funduszach europejskich

Oprócz tego politycy PO postanowili zorganizować pomoc prawną dla mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia.

- Chcemy uruchomić system porad prawnych „Środa z prawnikiem" dla mieszkańców Podkarpacia. Specjaliści z różnych dziedzin prawa będą pomagać zainteresowanym i chcemy aby tego typu spotkania odbywały się co środę - twierdzi szef PO na Podkarpaciu.

Pierwsze spotkanie w biurze PO przy ul. Bernardyńskiej 11 w ramach pomocy prawnej odbędzie się 11 grudnia o godz. 16.00, a pierwszym prawnikiem, który będzie służył mieszkańcom będzie dr Agnieszka Gałakan-Halicka – specjalistka w dziedzinie prawa rodzinnego.

Kolejną inicjatywą polityków PO będzie rozpoczęcie pomocy osobom starającym się o uzyskanie dofinansowania w ramach funduszy europejskich.

- Od pewnego czasu spotykamy się z prośbami ze strony mieszkańców czy przedsiębiorców w sprawie pozyskania funduszy europejskich. W związku z realizacją szeregu projektów, pojawiają się problemy z rozliczeniem projektu czy dobrym przygotowaniem wniosku. Dlatego chcemy zorganizować biuro porad dla beneficjentów tego typu funduszy - mówi Teresa Kubas-Hul, według której taka pomoc może przydać się zarówno mieszkańcom, przedsiębiorcom jak i samorządowcom. Spotkania w sprawie pomocy przy składaniu czy rozliczeniu wniosku będą prowadzone przez samą Teresę Kubas-Hul.

Teresa Kubas-Hul
Fot. Karol Woliński

Jeżeli chodzi o rozpoczęcie pomocy przy funduszach europejskich nie ma jeszcze określonej daty pierwszego spotkania. Jednak według Teresy Kubas-Hul odbędzie się ono jeszcze w grudniu w związku z tym, że znane są już harmonogramy składania wniosków o dofinansowanie. Następne spotkania mają być organizowane regularnie. Zarówno pomoc prawna, a także pomoc przy kompletowaniu wniosków w sprawie pozyskania funduszów europejskich mają być oczywiście bezpłatne.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4