Emerytura bez podatku i dobrowolny ZUS. PSL o inicjatywach w Sejmie

KATEGORIA: POLITYKA / 9 grudnia 2019

Poseł Mieczysław Kasprzak i Zbigniew Micał, dyrektor Biura Zarządu PSL w Rzeszowie w czasie poniedziałkowej konferencji
Fot. Karol Woliński

Podkarpacki poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Mieczysław Kasprzak poinformował w poniedziałek o aktualnych działaniach tej partii w parlamencie. PSL, które startowało w październikowych wyborach parlamentarnych wraz z ugrupowaniem Kukiz’15 w ramach Koalicji Polskiej (choć formalnie jako komitet PSL) w kampanii wyborczej zaprezentowało klika postulatów, które teraz chciałoby zrealizować. Wśród nich znalazły się kwestie dotyczące ubezpieczeń społecznych, w tym emerytury bez podatku oraz dobrowolnego ZUS-u.

- Emerytura bez podatku to projekt obywatelski, który był zgłoszony w tamtej kadencji i będzie procedowany w Sejmie, choć nie mamy jeszcze informacji w jakim czasie. Będzie też propozycja ustawy o dobrowolnym ZUS-ie i ten projekt znajduje się już u marszałka Sejmu - wyjaśnia poseł Mieczysław Kasprzak.

Przypomnijmy, że propozycja PSL dotycząca emerytury bez podatku zakłada, że osoby na emeryturze byłyby zwolnione z podatku dochodowego PIT. Mogłoby to spowodować, że w portfelu niektórych emerytów pozostałoby kilkaset złotych miesięcznie.

Z kolei dobrowolny ZUS dla samozatrudnionych przedsiębiorców miałby umożliwić im zwolnienie z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne w pewnym okresie.

- Chodzi o to aby przedsiębiorca jeżeli znajdzie się w trudniejszej sytuacji finansowej, mógł na jakiś czas wstrzymać się z płaceniem ZUS-u bez konieczności likwidacji firmy. Natomiast po uzyskaniu pełnej zdolności finansowej będzie mógł wrócić do płacenia składek - tłumaczy poseł Kasprzak.

Oprócz tego PSL chce wprowadzenia możliwości przejścia na emeryturę po 40 latach pracy.

Fot. Karol Woliński

Kwestia ubezpieczeń społecznych to jednak nie wszystko jeżeli chodzi o aktywność legislacyjną PSL w Sejmie. Ludowcy planują również zgłosić projekty ustaw dotyczące regulacji kwestii przejścia na emeryturę przez rolników i braku konieczności przekazywania gospodarstwa następcy.

- Chcemy aby w momencie przejścia na emeryturę, rolnik nie musiał przekazywać gospodarstwa następcy. W żadnym innym zawodzie nie jest tak, że ktoś idący na emeryturę przekazuje swój zakład pracy. W przypadku rolnika w takiej sytuacji często nie ma komu przekazać gospodarstwa w związku z dużym przepływem ludności ze wsi do miast - uważa Mieczysław Kasprzak.

Dodatkowo ludowcy chcą przeforsować m.in. zmiany dotyczące świadczeń chorobowych dla rolników.

A jakie są szanse na wejście w życie przedstawionych przez PSL postulatów? Jak wiadomo ta formacja jest ugrupowaniem opozycyjnym i aby te propozycje mogły wejść w życie, muszą zyskać aprobatę rządzącej większości z Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem Mieczysława Kasprzaka wszystkie ugrupowania opozycyjne popierają pomysły ludowców i liczy, że większość w Sejmie również będzie skłonna je poprzeć.

- Jestem przekonany, że PiS dojdzie do zdania, iż lepiej wprowadzić tego typu rozwiązania systemowe jeżeli chodzi np. o emeryturę bez podatku, niż opierać się na rozdawaniu pieniędzy na lewo i prawo, a ludzie zastanawiają się czy 13 emerytura będzie wypłacona, czy nie - twierdzi poseł PSL.

Wokul

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4