Mamy to! „Boże Ciało z nominacją do Oskara! Film kręcono na Podkarpaciu

KATEGORIA: KULTURA / 13 stycznia 2020

Fot. Facebook Boże Ciało/Corpus Christi

Decyzją Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej film „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy będzie polskim kandydatem do Oscara 2020. O samą statuetkę nie będzie łatwo, bo rodzima produkcja będzie musiała zmierzyć z takimi filmowymi gigantami jak „Parasite” czy „Ból i blask”.

Obraz Jana Komasy powalczy w kategorii najlepszy film międzynarodowy. To już druga produkcja finansowana ze środków podkarpackiego samorządu z szansą na Oscara. W poprzednim rozdaniu, „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego nominowana była aż w trzech kategoriach, ostatecznie bez nagrody.

Scenariusz do „Bożego Ciała” na podstawie prawdziwych wydarzeń napisał Mateusz Pacewicz, a główną rolę zagrał charyzmatyczny Bartosz Bielenia. Nadzieje na nominację były duże, bo rok temu w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny” (w tym roku kategoria ta zyskała nową nazwę – „film międzynarodowy”) nominowana była „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego.

Produkcja „Boże Ciało” otrzymała dofinansowanie Podkarpackiej Komisji Filmowej. Warunkiem wsparcia finansowego było powiązanie produkcji z województwem podkarpackim, dlatego część zdjęć do filmu nakręcona została w podkarpackich Jaśliskach. Nasze województwo ma szczęście do dobrych produkcji. Tutaj również była kręcona m.in. „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, „Eter” Krzysztofa Zanussiego”, czy „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego.

Głównym bohaterem „Bożego Ciała” jest 20-letni Daniel, który podczas pobytu w zakładzie poprawczym skrycie marzy by zostać księdzem. Po wyjściu na wolność trafia do małego miasteczka, gdzie pod nieobecność proboszcza nielegalnie zaczyna pełnić posługę kapłańską. Mimo wielu kontrowersji zaczyna wzbudzać coraz większą sympatię wśród mieszkańców. Sytuacja komplikuje się, gdy w miasteczku pojawia się jego znajomy z poprawczaka.

O podkarpackiej premierze filmu pisaliśmy TUTAJ.

92. gala rozdania Oscarów odbędzie się w nocy z 9 na 10 lutego w legendarnym Dolby Theathre, a będzie można ją zobaczyć w telewizji w 225 krajach na całym świecie.

Kam.

Fot. Facebook Boże Ciało/Corpus Christi

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4