Rada Miasta będzie bardziej „eko”? Od lutego projekty uchwał tylko na tabletach

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 24 stycznia 2020

Swój tablet odbiera radna klubu PiS Grażyna Szarama
Fot. Paweł Bialic

Prawdopodobnie w lutym rzeszowscy radni podczas sesji będą korzystać z tabletów połączonych z nowym systemem obsługi sesji Rady Miasta, dzięki czemu do lamusa ma odejść drukowanie przez Urząd Miasta za każde obrady projektów uchwał oraz innych dokumentów w formie papierowej.

Podczas ostatniej środowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, radni otrzymali już nowy sprzęt, jednak jak tłumaczy przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec, muszą oni przejść jeszcze dodatkowe szkolenie z obsługi tych urządzeń.

- Podczas najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 28 stycznia uchwały będą jeszcze w formie papierowej ponieważ radni otrzymali już drukowane projekty uchwał. Oprócz tego musimy przeprowadzić dodatkowe szkolenie z obsługi sprzętu. Z drukowanych uchwał zrezygnujemy prawdopodobnie już podczas sesji w lutym - tłumaczy Andrzej Dec.

Nowy sprzęt kosztował około 36 tys. zł. Za taką kwotę ratusz zakupił 30 tabletów.

- Zakupiliśmy 30 tabletów, z czego 29 to urządzenia marki Samsung, natomiast jeden mocniejszy przeznaczony dla przewodniczącego, to tablet marki Huawei - tłumaczy Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Jak wiadomo w Radzie Miasta Rzeszowa zasiada 27 radnych, a ratusz tabletów kupił 30. Jak tłumaczy Agnieszka Siwak-Krzywonos jeden z tabletów będzie w zapasie, natomiast pozostałe dwa będą przeznaczone dla prezydenta i skarbnika.

Dzięki tabletom, radni nie będą musieli otrzymywać dokumentów związanych z pracą Rady Miasta w formie papierowej. Chodzi tu głównie o informacje dotyczące sesji, komisji oraz projektów uchwał. Dostępne na tabletach mają być również podstawowe akty prawne. Należy zaznaczyć, że tablety mają być przeznaczone dla radnych tylko do użytku służbowego. Jednak jak zauważa przewodniczący Andrzej Dec do tego zapisu należy podchodzić z pewną dozą rezerwy.

- Uważam, że trzeba podchodzić do tego przepisu z pewną rezerwą bo trudno wyobrazić sobie żeby radny nie mógł na przykład odebrać wiadomości mailowej na tablecie - twierdzi przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Wokul

Z nowym urządzeniem zapoznaje się radny klubu PO Marcin Deręgowski
Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4