Życie kulturalne w czasach kwarantanny? W Rzeszowie to możliwe!

KATEGORIA: KULTURA / 26 marca 2020

Fot. Will Francis/unsplash

Koronawirus niestety zadomowił się w kraju na dłużej. Oznacza to, że to nasze „siedzenie w domu” będzie musiało nieco się przedłużyć. Odnalezienie się w nowej rzeczywistości dla wielu jest trudne, a zagospodarowanie sobie czasu, który zwykle spędza się będąc w pracy lub w szkole staje się kłopotliwe. Po dwóch tygodniach pomysły na zabawy z dziećmi mogły się wyczerpać. Z ciekawą propozycją dla Państwa wychodzą rzeszowskie instytucje kulturalne.

Aby dać młodym i najmłodszym szansę twórczego rozwoju, a jednocześnie zaprezentowania swoich talentów w trudnym czasie epidemii i przymusowej izolacji, powstał program zatytułowany „Aktywizacja dzieci i młodzieży szkolnej w okresie kwarantanny”. Warsztaty teatralne, udział w spektaklach teatralnych, konkurs recytatorski, tworzenie w domu radia a nawet własnego filmu – to wszystko będzie odbywać się online i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa #zostańwdomu.

Jego organizatorami są Samorząd Województwa Podkarpackiego i Podkarpackie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, a założenia programu realizować będą: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Podkarpacka Komisja Filmowa - Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Polskie Radio Rzeszów, TVP3 Rzeszów.

- Okoliczności, w jakich przyszło nam funkcjonować nie są łatwe. Młodzi i najmłodsi mieszkańcy Podkarpacia mają tak wiele talentów – o czym wiele razy miałem się okazję przekonać przyznając stypendia, wręczając nagrody w konkursach, goszcząc na wielu wydarzeniach z udziałem dzieci i młodzieży. Ci młodzi nie chcą czuć, że coś im umyka, że jakieś możliwości zostały im odebrane. Dlatego mówimy im - próbujecie swoich sił, rozwijajcie swoje talenty, nawet w dziedzinach, których być może do tej pory jeszcze nie odkryliście dla siebie – mówi o programie marszałek Władysław Ortyl.

Część propozycji finansowana będzie przez samorząd województwa podkarpackiego poprzez Wojewódzki Dom Kultury, w tym nagrody dla najlepszych w poszczególnych konkursach. Szczegółowe informacje będą na bieżąco udostępniane.

A oto zestawienie projektów:

Realizowane przez Polskie Radio Rzeszów:

1. „Twórz radio w domu” - planowana akcja polegać będzie na przygotowaniu przez uczniów nagrań wierszy, piosenek i opowiadań, z możliwością kontaktu online z ekspertami (aktorzy, dziennikarze, muzycy, eksperci, udostępniony materiał do montażu itd.). Następnie ich twórczość będzie emitowana na antenie i stronie internetowej Radia. Finalne produkcje będzie można usłyszeć na antenie radiowej oraz na stronie www Radia Rzeszów.

2. „Stwórz słuchowisko w domu” – kreatywna zabawa w twórców i aktorów pod nadzorem online dziennikarzy, muzyków, aktorów, z wykorzystaniem zasobów radiowych itp. Napisanie i nagranie krótkiego słuchowiska z konsultacjami online z ekspertami, które następnie będzie wysłane do Radia Rzeszów. Finalne produkcje będzie można usłyszeć na antenie radiowej oraz na stronie www Polskiego Radia Rzeszów.

Realizowane przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

3. „Teatr w domu” - udostępnienie linków do realizacji filmowych spektakli z repertuaru Teatru: Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów, Dzieci Hioba. Wiek XX, Beksiński. Obraz bez tytułu, Trzy siostry.

4. Warsztaty teatralne - próby online z młodzieżą szkolną prowadzone przez aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, przygotowanie spektaklu wybranego przez szkoły do wystawienia na deskach teatru. Najlepszy przygotowany przez młodzież spektakl pokaże na swojej antenie TVP3 Rzeszów.

5. Konkurs recytatorski „Polska poezja religijna” – konkurs recytatorski z okazji 100. rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II i beatyfikacji Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego - warsztaty online/real - prowadzone przez aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Realizowane przez Podkarpacką Komisję Filmową

6. „Laboratorium filmowe” – konkurs samodzielnego tworzenia filmu różnymi technikami skierowany do dzieci i młodzieży przy wsparciu merytorycznym Podkarpackiej Komisji Filmowej (Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie).

We wszystkich projektach praca uczniów musi w pełni respektować przyjęte zasady związane ze stanem epidemii, ma być pracą w domu, kontakt z uczestnikami projektów, artystami i ekspertami odbywać się będzie online. Udział w programie mogą zgłaszać nauczyciele, których szkoły są zainteresowane taką formą propagowania kultury i promowania talentów.

Harmonogram projektów wygląda następująco:

Kam.

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4