Rzeszowski Teatr Maska pokazuje inne oblicze. Internet stał się sceną

KATEGORIA: KULTURA / 27 marca 2020

Kadr ze spektaklu ZAGINIONY ŚWIAT.
Fot. Archiwum Teatru Maska

27 marca, to nie tylko ostatni dzień tego tygodnia, to przede wszystkim wyjątkowy dzień dla ludzi teatru, związanych z nim w każdy możliwy sposób. Wiele teatrów szykował się na wielkie świętowanie premierami, różnymi artystycznymi eventami – niestety... Tegoroczne świętowanie odbywa się w cieniu ogólnoświatowej pandemii groźnej choroby. Koronawirus postanowił zostać postacią pierwszoplanową tego „przedstawienia” jakie właśnie rozgrywa się na naszych oczach. Wielu z nas wciąż zastanawia się, czy to wszystko dzieje się naprawdę, czy może ktoś wystawia właśnie najbardziej przejmującą sztukę na wszystkich scenach świata!?

Teatry w całej Polsce zostały zamknięte z powodu pandemii COVID-19. Chociaż spektakle nie są grane, nie znaczy to jednak, że pracownicy teatrów nie pracują – wręcz przeciwnie! W końcu kto inny jak nie artyści, mogę teraz przynieść nam największe pocieszenie strapionych myśli. Chcąc być w stałym kontakcie ze swoją publicznością, cały zespół artystyczny Teatru Maska w Rzeszowie przeniósł swoją działalność do Internetu.

Kilka dni temu teatr rozpoczął cykl „Teatr Maska w sieci”. Na ich Facebook’owym profilu codziennie o godz. 18.00 publikowane są słuchowiska dla dzieci przygotowane przez aktorów. Jeśli ktoś nie zdąży na czas, nic straconego – wszystkie słuchowiska dostępne są na ich kanale w serwisie YouTube.

Tutaj zobaczysz - „TEATR MASKA W SIECI”

„Maska” zachęca też do wspólnej edukacji teatralnej. Codziennie o godz. 10.00 na ich profilu publikowane są pomysły na to jak ciekawie spędzić czas w domu. Pojawiają się instruktaże związane ze światem teatru – jak samodzielnie stworzyć elementy teatralnej scenografii lub jak wykonać bajeczną charakteryzację na spektakl. Prowadzone są także mini warsztaty aktorskie online. W sieci już pojawiły się lekcje na poprawę dykcji oraz ćwiczenia oddechowe prowadzone przez Kamilę Olszewską – aktorkę tej rzeszowskiej sceny. W ramach zdalnych zajęć opublikowane zostały też łamańce językowe, które można ćwiczyć w domu. I jeden, i drugi blog jest tworzony na bieżąco.

Zespół Teatru „Maska” zorganizował również konkurs plastyczny dotyczący premiery spektaklu „Kajtuś Czarodziej”. Jest on skierowany do dzieci w wieku 4 - 12 lat. Pracę można wykonać dowolną techniką płaską (plastyczna lub mieszana np. kolaż). Format maksymalny A3. Prace przyjmowane będą do 24 kwietnia do godz. 15.00. Należy wysłać je drogą pocztową na adres: ul. Mickiewicza 13, 35-064 Rzeszów z dopiskiem: „Bądź jak Kajtuś Czarodziej” – konkurs.

- Wykorzystaj swoją wyobraźnię, za pomocą swoich magicznych umiejętności przedstaw nam swój wymarzony świat – zachęcają organizatorzy.

Zanim jednak laureaci zostaną wyłonieni i nagrodzeni organizatorzy zachęcają, aby nadsyłać zdjęcia swoich prac, z których zostanie stworzona galeria online. Zdjęcia można przesyłać na adres: promocja@teatrmaska.pl. Autorzy prac proszeni są o podpis: imię, nazwisko, wiek, dołączenie karty zgłoszenia i zgody na przetwarzanie danych. W temacie należy wpisać „KONKURS KAJTUŚ”.

Regulamin i karta zgłoszenia dostępna jest TUTAJ

Zachęcamy do śledzenia treści publikowanych na Facebook’u Teatru Maska

Kam.

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4