W sobotę ostatni odcinek serii „Teatr Tutorial”. Jak Wam się podobało? FILM

KATEGORIA: KULTURA / 28 marca 2020

Na zdjęciu dwa twórcze małżeństwa: Pomysłodawczyni projektu Dagny Mikoś wraz z mężem, także aktorem Teatru Wandy Siemaszkowej, Mateuszem Mikosiem oraz twórcy Fundacji Rzeszowskiej: Ilona Dusza Kowalska (prezes zarządu FR oraz kierownik projektów) i Jakub Kowalski (koordynator, grafik, operator i reżyser).
Fot. Materiał twórców projektu „Teatr Tutorial”

Jak głosi stare przysłowie „wszystko co dobre kiedyś się kończy”. Nie inaczej jest i w przypadku interesującej serii instruującej i inspirującej Was do bliższego poznania teatru, czyli „Teatr Tutorial”.

W sobotę, 22 lutego, o godz. 20:00 swoją internetową inaugurację miał bardzo ciekawy vlog, właśnie pod hasłem „Teatr Tutorial”. Autorski video-blog stworzyła dla Was Dagny Mikoś, aktorka Teatru Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Projekt miał być poświęcony tematyce „bycia i bywania” w Teatrze.

Dagny znana jest nie tylko ze scen rzeszowskich teatrów, gdzie uczestniczyła w wielu artystycznych projektach, oczywiście przede wszystkim występuje na deskach Teatru Wandy Siemaszkowej, który jest jej macierzystym miejscem pracy. Aktorka występuję także gościnnie na innych scenach teatralny w Polce. Mogliście ją również zobaczyć w kilku znanych produkcjach serialowych, w których wystąpiła gościnnie. Artystka jest także znana z dość aktywnego udziału w mediach społecznościowych, jednak nie w taki sposób jak możecie to sobie wyobrażać. Swój czas w tych mediach wykorzystuje również na edukowanie swoich widzów w różnych dziedzinach artystycznych, dzieląc się swoimi doświadczeniami scenicznymi oraz promując sztukę. Szczególnie bliskie są jej artystyczne projekty dziejące się w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Jak nie trudno się zatem domyślić, pomysł na wspomnianego video-bloga wziął się właśnie z tej jej internetowej działalności i rozmów z jej obserwatorami - na temat teatru.

„Teatr Tutorial” vlog dedykowany edukacji kulturowej stworzony został z myślą o początkujących teatromanach, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży i osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z teatrem oraz osób odczuwających bariery względem kultury teatralnej.

Projekt składa się z 6 odcinków w prosty sposób przybliżających widzom różne zagadnienia teatralne. Serię filmów w sobotę punktualnie o godz. 20.00 (pięć tygodnie temu) rozpoczął premierowy odcinek, w którym Dagny odpowiadała na pytanie - jaki rodzaj teatru i spektaklu wybrać? W kolejnych odcinkach zainteresowani mogli dowiedzieć się od autorki vloga - jaki spektakl wybrać? Jak kupić bilet do teatru? Jak ubrać się do teatru? Jak się zachować w teatrze?

W sobotę 28 marca, o godz. 20.00 na kanale YouTube Dagny Mikoś będziecie mieli okazję zobaczyć premierowo ostatni odcinek serii „Teatr Tutorial” zatytułowany jak zrozumieć?

Prezentujemy ostatni odcinek „Teatr Tutorial” pod tytułem: „Jak zrozumieć?” Punktualnie o godzinie 20.00 będziecie mogli go odtworzyć również poniżej.

Każdy odcinek z serii „Teatr Tutorial” został zrealizowany w innej charakteryzacji, w innych kostiumach i wnętrzach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, przy wsparciu produkcyjnym Fundacji Rzeszowskiej. Dzięki temu vlogowi z pewnością złamane zostały bariery i rozwiane wątpliwości osób mających małe doświadczenie w odbiorze kultury teatralnej. Vlog „Teatr Tutorial” bez zbędnego nadęcia podpowiadał Wam, jak można dobrze się poczuć w teatrze.

Całą dotychczasową serię video-vloga możecie oglądnąć na kanale YouTube Dagny Mikoś, Finałowy odcinek całej serii został celowo zaplanowany na Międzynarodowy Dzień Teatru. Zapewne dziś wszystkie sceny teatralne, również te rzeszowskie w jakiś uroczysty sposób świętowałyby to wydarzenie, niestety ze względu na panującą obecnie na całym świecie (również w Polsce) pandemię COVID-19, nie będziemy mogli uczcić tego święta wspólnie z ludźmi teatru w ich miejscu pracy. Posłużę się jednak innym ojczystym przysłowiem „co się odwlecze to nie uciecze” i tego się trzymajmy! Teraz najważniejsze byśmy wspierali się i byli ze sobą na odległość, w końcu słowa wdzięczności i życzenia za wspaniałą pracę artystów możemy im przekazać drogą elektroniczną w każdy możliwy sposób. Kto z Was zatem czuję taką potrzebę niech to uczyni. Podziękować możecie także Dagny Mikoś, za to co jest jej udziałem w przybliżaniu nam wszystkim „zakamarków” sztuki teatru. Podziękowania należą się także Fundacji Rzeszowskiej, która przyczyniła się do zwizualizowania tego projektu – „Teatr Tutorial”. Po dzisiejszym (sobota, 28 marca 2020 r.) pokazie ostatniego odcinka tej instruującej Was serii, w następnej kolejności filmy te będą publikowane na stronie Fundacji Rzeszowskiej. Oczywiście na CzytajRzeszów.pl będą one także dla Was dostępne w zakładce MAGAZYN KULTURALNY TWiNN.

Dagny Mikoś, aktorka teatralna i filmowa.
Fot. kadr z piątego odcinka „Teatr Tutorial”

W oczekiwaniu na to co wydarzy się w dzisiejszym odcinku przypominamy Wam poniżej wszystkie dotychczasowe odcinki całej serii „Teatr Tutorial”.

***

Dagny Mikoś (znana Wam do niedawna jako Dagny Cipora) od sześciu sezonów artystycznych jest aktorką Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Oprócz pracy w teatrze chętnie angażuje się również w różne projekty niezwiązane bezpośrednio ze sceną. Jednym z nich jest autorski projekt „Teatr Tutorial”, który jest odpowiedzią na badania kulturalne, jakie przeprowadziła w styczniu 2020 r. Aktorka wówczas stworzyła „Ankietę około-teatralną”, która poprzez Internet dotarła do ponad 10 tysięcy osób, a wypełniło ją prawie 600 ankietowanych. Dagny Mikoś swój projekt realizuje w Rzeszowie wraz z Fundacją Rzeszowską, której powierzyła nagranie, montaż i postprodukcję wszystkich 6 odcinków tego video-bloga. Wspólnymi siłami zarejestrowanych zostało kilkanaście godzin materiału filmowego. Inicjatywę wsparł też Teatr im. Wandy Siemaszkowej poprzez udostępnienie kostiumów i miejsca do nagrań.

CzytajRzeszów.pl, który często pisze o wydarzeniach kulturalnych, a także publikuje zapowiedzi i recenzje teatralne, również będzie medialnie wspierał ten edukacyjny projekt - informując Państwa o jego kolejnych odsłonach.

Barbara Kędzierska

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4