Radni w wieżowcu przy ul. Targowej. Chwilowo. Trwa już remont nowej siedziby

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 30 marca 2020

Wieżowiec Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Targowej 1. Tu radni będą urzędować tylko tymczasowo
Fot. Paweł Bialic

W najbliższych dniach Biuro Rady Miasta Rzeszowa zmieni swój adres i przeniesie się z zabytkowej willi przy al. Pod Kasztanami do wieżowca przy ul. Targowej. Siedziba Rady Miasta Rzeszowa będzie tam funkcjonować jednak tylko tymczasowo. Będzie tak do momentu aż zakończy się remont obiektu byłej siedziby Archiwum Państwowego przy ul. Bożniczej (na rogu ul. Mickiewicza), do którego radni docelowo mają się przenieść.

- Po wyprowadzce z al. Pod Kasztanami będziemy pracować na razie w budynku przy ul. Targowej, ponieważ remont pomieszczeń obiektu przy ul. Bożniczej jeszcze się nie zakończył - mówi przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dec.

Jak zaznaczył przewodniczący Andrzej Dec, władze Rzeszowa negocjowały z przedstawicielami Polskiego Radia Rzeszów możliwość przedłużenia najmu o miesiąc, tak aby móc zakończyć remont w budynku przy ul. Bożniczej i od razu się tam przenieść. Do porozumienia w tej sprawie jednak nie doszło ponieważ - jak twierdzi przewodniczący Rady Miasta, władze rozgłośni radiowej postawiły „absurdalne warunki przedłużenia najmu”, w związku z czym miasto wycofało się z tego pomysłu. Na czym polegała absurdalność warunków przedstawionych przez władze Polskiego Radia Rzeszów? Tego na razie nie wiemy.

W listopadzie 2019 r. prezes rozgłośni Przemysław Tejkowski zaznaczał, że radio nie chce już wynajmować pomieszczeń w willi i znowu zagospodarować je dla siebie. Przekonywał też, że radio poszło miastu na rękę i na prośbę Urzędu Miasta przedłużyło umowę o trzy miesiące do końca marca.

Zabytkowej willa Polskiego Radia Rzeszów z 1899 roku przy al. Pod Kasztanami 8, gdzie w ostatnich latach mieściło się Biuro Rady Miasta Rzeszowa
Fot. Karol Woliński

Przypomnijmy, że informacje o tym, że radni zmienią swoją siedzibę pojawiły się jesienią zeszłego roku w związku z wymówieniem umowy najmu willi przy al. Pod Kasztanami przez jej właściciela czyli Polskie Radio Rzeszów. Umowa obowiązywała do końca marca tego roku. W związku z tym władze Rzeszowa zaczęły się rozglądać za nowym obiektem dla siedziby biura rady. Jedną z możliwości były przenosiny do wieżowca przy ul. Targowej, który okaże się jednak tylko tymczasową siedzibą Biura Rady Miasta Rzeszowa.

Ostatecznie zdecydowano się na ulokowanie Biura Rady Miasta Rzeszowa w kamienicy przy ul. Bożniczej, której obecnym właścicielem jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.

Kamienica przy ul. Bożniczej 2 to dom rabina Aarona Lewina, samorządowca, działacza społecznego, przewodniczącego Rady Rabinów w Polsce i posła na Sejm II RP I i III kadencji. W latach 80-tych XX w. budynek połączono przewiązką z sąsiednią Synagogą Staromiejską gdzie po wojnie (po jej odbudowie) umieszczono Archiwum Państwowe.

Kamienica przy ul. Bożniczej 2, gdzie ma docelowo mieścić się Biuro Rady Miasta Rzeszowa
Fot. Krzysztof Kuchta

Na razie nie wiadomo do końca również jaki plan na zagospodarowanie willi, która do tej pory była siedzibą biura rady, mają władze Polskiego Radia Rzeszów. Jak tłumaczył nam końcem zeszłego roku prezes Przemysław Tejkowski pomieszczenia willi mają zostać przeznaczone pod działalność rozgłośni.

Wokul

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4