Kolejne obostrzenia rządu. Premier: musimy uniknąć najgorszego scenariusza

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 31 marca 2020

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek o wprowadzeniu od środy 1 kwietnia kolejnych znaczących ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa (zapis wideo konferencji powyżej).

W zeszłym tygodniu decyzją rządu wprowadzono ograniczenie wychodzenia z domu z wyjątkiem drogi do i z pracy, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz niezbędnych spraw życia codziennego. Liczbę osób, które mogą ze sobą przebywać jednocześnie zmniejszono do dwóch, a w komunikacji publicznej ilość pasażerów mogących podróżować autobusem jest równa tylko połowie miejsc siedzących.

Teraz rząd idzie zdecydowanie dalej i wprowadza obostrzenia dotyczące większości dziedzin naszego życia. Jak powiedział Mateusz Morawiecki, osób zarażonych jest coraz więcej, w tym przybywa przypadków śmiertelnych, oprócz tego spływają tragiczne informacje o skali zarażeń i śmierci z Włoch i Hiszpanii. Z tego powodu rząd musi nałożyć surowe ograniczenia tak aby móc walczyć z epidemią i unikać nieodpowiedzialnych zachowań Polaków.

- Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć tego najgorszego scenariusza, nie możemy sobie pozwolić na rozprężenie. W wyniku analiz i badań podjęliśmy kolejne decyzje dotyczące następnych obostrzeń - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Nowy pakiet ograniczeń wejdzie w życie od środy 1 kwietnia i będzie obowiązywał przez najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia na kolejny okres. Rząd wprowadza obowiązek utrzymywania 2 metrów odstępu pomiędzy osobami w przestrzeni publicznej. Wyjątkiem jest tutaj tylko opieka nad dzieckiem do 13 roku życia lub osobą niepełnosprawną czy niesamodzielną. Z kolei osoby niepełnoletnie (do 18 roku życia) mogą przebywać poza domem tylko w towarzystwie rodzica bądź pełnoletniego opiekuna.

Co ważne, ograniczony ma zostać dostęp do miejskich parków, bulwarów, placów zabaw oraz plaż. Będą one zamknięte.

- Wprowadzamy ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, do skwerów, miejsc rekreacji, plaż, bo widzieliśmy, że nie zachowaliśmy dyscypliny społecznej w takim wymiarze jak powinniśmy. Wprowadzamy zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich - stwierdził premier polskiego rządu.

Fot. Krystian Maj/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Zamknięte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. W sklepach ograniczona liczba osób i godziny dla seniora

Zamknięte zostaną również wszystkie punkty kosmetyczne, zakłady fryzjerskie, studia tatuażu. Otwarte jak do tej pory pozostaną tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki, tak aby móc wyposażyć się w żywność oraz środki ochrony sanitarnej. Zmienią się zasady funkcjonowania sklepów spożywczych. Od teraz w obiektach handlowych będzie mogło znajdować się tylko trzy osoby na jedną kasę w sklepie (chodzi o wszystkie kasy, także te nieczynne). Do tego klienci sklepów spożywczych będą musieli przed zakupami nałożyć rękawiczki ochronne. Wprowadzone zostaną również godziny dla seniora. W godzinach od 10 do 12 zakupy będą mogły zrobić tylko osoby po 65 roku życia. Dotyczy to także aptek.

- Osoby starsze mogą przebywać również w godzinach późniejszych czy wcześniejszych, ale jeżeli seniorzy chcą mieć pewność, że nie spotkają w sklepie osób, które mogą być nosicielem koronawirusa, to zakupy będą mogli zrobić właśnie w godzinach 10-12 – powiedział Mateusz Morawiecki apelując do osób starszych o jak najrzadsze chodzenie do sklepu i robienie zakupów na zapas.

Ograniczenia dotyczące limitu osób przebywających w danym punkcie będzie dotyczył również urzędów pocztowych. Tam limit będzie wynosił dwie osoby na jedno stanowisko. Z kolei na targowiskach limit będzie równy trzem osobom na jeden stragan. Zamknięte będą również wszystkie hotele i miejsca noclegu z wyjątkiem tych, które przyjmują osoby w kwarantannie lub na pobyt o charakterze służbowym. Tutaj co ważne ograniczenia wejdą w życie w czwartek 2 kwietnia.

Natomiast w weekendy zostaną zamknięte wszystkie wielkopowierzchniowe sklepy budowlane.

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Inną ważną kwestią jest również nowa forma przechodzenia kwarantanny dotycząca osób, które dopiero do niej trafią. Takie osoby będą musiały zostać całkowicie odizolowane również od swoich bliskich i rodziny. Drugą możliwością jest włączenie do kwarantanny wszystkich członków rodziny razem z taką osobą.

- Wewnątrzdomowa kwarantanna jest jednym z rozsadników poziomej transmisji choroby. Dlatego wprowadzamy nowy sposób przechodzenia przez kwarantannę dla osób, które do niej trafią - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Z powodu nowych ograniczeń, odwołane zostają wszystkie zaplanowane zabiegi rehabilitacyjne, które nie są niezbędne do wykonania.

Na stacjach benzynowych wprowadzona zostaje konieczność każdorazowego dezynfekowania dystrybutorów oraz urządzeń, w których klienci muszą podać kod PIN.

Po zeszłotygodniowym wprowadzeniu ograniczenia liczby pasażerów w autobusach komunikacji publicznej, od 1 kwietnia podobnymi obostrzeniami będą objęci również przewoźnicy prywatni.

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa pracownikom. Stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra, a pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Fot. Krystian Maj/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Jak powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski, wprowadzenie wspomnianych obostrzeń jest konieczne, aby móc spróbować ograniczyć rozprzestrzenianie koronawirusa w Polsce. Minister Szumowski podkreślił, że stosowanie się do nowych przepisów będzie szczegółowo kontrolowane.

- Musimy zastosować rygory sanitarne - będziemy kontrolowali i egzekwowali te wymogi. Będziemy prosili Państwową Inspekcję Pracy o sprawdzanie, czy te wymogi są respektowane - powiedział minister Szumowski dodając, że w tym momencie nie ma leku na koronawirusa i tego typu działania to jedyne co na razie można zrobić aby móc walczyć z tą chorobą. - To jedyna walka w tej chwili. Na koronawirus nie ma szczepionki, nie ma leku. Jedyne co możemy zrobić to izolować się od siebie - apelował minister zdrowia

Więcej szczegółów na temat nowych obostrzeń: TUTAJ.

Z ostatnich informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia na terenie Polski stwierdzono 2132 przypadki zarażenia koronawirusem z czego 31 osób zmarło. Na samym Podkarpaciu odnotowano 80 przypadków zachorowania na tą chorobę z czego 3 osoby zmarły.

Wokul

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4