Największy na świecie samolot w sobotni wieczór wylądował w Jasionce

KATEGORIA: FOTORELACJE / 14 listopada 2021

Antonow AN-225 Mrija w podrzeszowskiej Jasionce.
Fot. Paweł Bialic

Co to były za emocje! A na pewno dla miłośników lotnictwa, którzy z ciekawością czekali na przylot do Rzeszowa, a konkretnie do Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka największego na świecie samolotu - Antonow An-225 Mrija. Poniżej relacja filmowa oraz fotorelacja z przylotu tego kolosa na podrzeszowskie lotnisko.

Taka „bestia” jeszcze u nas nie lądował!

Antonow An-225 Mrija jest sześciosilnikowym samolotem transportowym produkcji radzieckiej, zbudowanym w zakładzie O.K. Antonowa w Kijowie. Ten Antonow jest obecnie największym i najcięższym użytkowanym samolotem na świecie. Zbudowany został tylko jeden egzemplarz, rozpoczęto budowę drugiego ale do tej pory nie została ona ukończona.

W sobotni wieczór (13 listopada) o godz. 23.30 ten kolos wylądował na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce. Jak nieoficjalnie udało nam się ustalić Antonow An-225 Mrija ma odwiedzić Jasionkę jeszcze trzy razy. Zatem wygląda na to, że zyskamy więcej okazji do tego, by osobiście podziwiać tą maszynę. Natomiast odlot samolotu z Jasionki zaplanowany jest na niedzielę, 14 listopada.

Ciekawostką dla mniej wtajemniczonych w lotnicze tematy jest fakt, że samolot ten pierwotnie zaprojektowano dla celów przenoszenia wahadłowca kosmicznego Buran oraz części rakiety Energia, jednak w związku z zaniechaniem programu Buran, An-225 Mrija przestał być potrzebny.

Obecnie (od 2001 r.) ten jedyny istniejący An-225 Mrija jest używany komercyjnie przez ukraińskie linie Antonov Airlines do podniebnego transportu bardzo ciężkich ładunków. Mimo, iż jest to największy obecnie używany samolot, jak się okazuje nie jest on największą pod względem wymiarów latającą maszyna w historii. Największy bowiem był amerykański samolot Hughes H-4 Spruce Goose. H-4 miał większą rozpiętość skrzydeł, ale był zdecydowanie krótszy oraz miał mniejszą masę. H-4 wykonał tylko jeden lot, po którym zrezygnowano z jego eksploatacji i rozbudowy.

Poniżej prezentujemy Wam relację wideo oraz obszerną fotorelację z przylotu Antonowa An-225 Mrija do podrzeszowskiej Jasionki.

Tekst: Red./Zdjęcia: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4