Takie spotkania o zdrowiu będą w Millenium Hall co miesiąc. Poznaj szczegóły

KATEGORIA: FOTORELACJE / 21 lutego 2022

Fot. Paweł Bialic

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, w tym roku obchodzi swoje 135 urodziny. Z tej okazji postanowił zorganizować comiesięczne spotkania z lekarzami tego szpitala, które odbywać się będą w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie. Podczas tych cyklicznych spotkań mieszkańcy będą mogli porozmawiać z lekarzami o zdrowiu, zadać nurtujące nas pytanie dotyczące konkretnych schorzeń i jak o siebie dbać, aby móc cieszyć się długim życiem.

Nie daj się rakowi

„Nie daj się rakowi”, to był temat pierwszego spotkania, które odbyło się 19 lutego w sobotę, o godzinie 13:00 w Millenium Hall. Udział w tym spotkaniu wzięli: dr n. med. Janusz Ławiński, specjalista urologii i dr n.med. Kamila Golon, specjalista onkologii klinicznej.

Podczas spotkania, lekarze podzielili się z mieszkańcami swoją wiedzą i doświadczeniem, opowiadając o profilaktyce raka, czyli o działaniach, które mają na celu nie tylko zapobieganie chorobie, ale także jak najwcześniejsze jej wykrycie, powstrzymanie dalszego rozwoju i minimalizowanie skutków. Bo tylko wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na jego wyleczenie. Odpowiedzieli także na wiele pytań od zabranych na spotkaniu osób.

Poniżej zobacz naszą fotorelację z tego spotkania.

Fot. Paweł Bialic

Do XX wieku nowotwór był uważany za chorobę nieuleczalną, a jedynym znanym sposobem leczenia była operacja chirurgiczna. Do niedawna rak nie budził tak dużych emocji jak teraz. Choroba nowotworowa była ukrywana, wstydliwa i traktowana jak temat tabu.

W XXI wieku nastąpiła zmiana – o nowotworach złośliwych dyskutuje się coraz więcej, jesteśmy także świadkami dużego postępu w ich leczeniu. Dzięki metodom wczesnego rozpoznawania oraz innowacyjnym strategiom leczenia raka, systematycznie wzrasta szansa na całkowite wyleczenie wielu nowotworów lub uczynienie z raka choroby przewlekłej. Jednak pomimo tego leczenie raka, to cały czas ogromne wyzwanie dla medycyny.

Nowotwory złośliwe, to wciąż główni zabójcy ludzi na świecie, w tym również Polaków. Choć województwo podkarpackie w porównaniu do pozostałych województw, jest regionem o relatywnie niskim zagrożeniu chorobami nowotworowymi, to liczba pacjentów onkologicznych wciąż wzrasta. Głównym powodem tego faktu, są zmiany demograficzne naszego regionu.

Red.

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4