2022 to był wyjątkowy rok z wielu względów. Tak wyglądał na zdjęciach

KATEGORIA: FOTORELACJE / 31 grudnia 2022

Skończył się właśnie rok 2022, w trakcie którego na świecie, w Polsce i samym Rzeszowie i okolicach działo się bardzo dużo. A tak wyglądało minione już 12 miesięcy na zdjęciach uwiecznionych przez naszą redakcję.

Styczeń

Styczeń 2022 roku przyniósł mieszkańcom Rzeszowa otwarcie Podziemnej Trasy Turystycznej po gruntownej modernizacji. „Rzeszowskie Piwnice”, bo tak teraz nazywa się trasa, zostały naszpikowane interaktywnym sprzętem multimedialnym, ale przy tym nie utraciły swojego historycznego charakteru.

Fot. Paweł Bialic

W styczniu obchodziliśmy również 668. rocznicę lokacji Rzeszowa. Przy okazji tej uroczystości doszło do wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa byłemu wieloletniemu prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi.

Fot. Paweł Bialic

Luty

Luty minionego roku to jeden z najtrudniejszych miesięcy dla Polski, a przede wszystkim naszego wschodniego sąsiada Ukrainy, która została bestialsko zaatakowana przez Rosję. Kilkanaście dni przed wybuchem wojny, do podrzeszowskiej Jasionki zaczęli przylatywać amerykańcy żołnierze 82. Dywizji Powietrznodesantowej mający wzmocnić wschodnią flankę NATO.

Fot. Paweł Bialic

Wojna na Ukrainie wywołała ogromną falę uchodźców, która trafiła do naszego kraju. Na zdjęciach przejście graniczne w Medyce oraz Dworzec Główny w Przemyślu kilka dni po wybuchu wojny.

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Rzeszów stał się ważnym miejscem w procesie pomocy uchodźcom. Mieszkańcy pokazali ogromne serce w pomocy osobom uciekającym z terenu wojny.

Fot. Paweł Bialic

Tuż po wybuchu wojny w Rzeszowie odbyło kilka manifestacji, w trakcie których rzeszowianie protestowali przeciw wojnie na Ukrainie i dawali wsparcie naszym sąsiadom.

Fot. Paweł Bialic

Marzec

Marzec to ciągła pomoc Ukrainie, dla Rzeszowa to również ważny miesiąc z uwagi na wizyty najważniejszych polityków w kraju i na świecie. Pojawili się m.in. sekretarz stanu USA Antony Blinken czy szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Fot. Paweł Bialic

Fot. Karol Woliński

Niesamowity pod względem gości w Rzeszowie i okolicach był na pewno piątek 25 marca. Wtedy w mieście pojawiła się hollywoodzka gwiazda aktor Sean Penn, który włącza się w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Fot. Paweł Bialic

W tym samym dniu na podrzeszowskie lotnisko w Jasionce przybył prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, który spotkał się z amerykańskimi żołnierzami oraz prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Fot. Paweł Bialic

Kwiecień

Początkiem kwietnia rozpoczęła się budowa ponad 10-kilometrowego fragmentu drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica. To jeden z najtrudniejszych technologicznie odcinków trasy Via Carpatia do zbudowania.

Fot. Paweł Bialic

Końcem kwietnia z awansu do Fortuna 1 Ligi cieszyli się piłkarze Stali Rzeszów. Podopieczni Daniela Myśliwca zdominowali zeszłoroczne rozgrywki II Ligi i z dużą przewagą zakończyli sezon na 1 miejscu.

Fot. Paweł Bialic

Maj

Początek maja w Rzeszowie to oczywiście coroczne Święto Paniagi. W minionym roku tematem przewodnim wydarzenia była kultura amerykańska. Pojawił się nawet… Elvis Presley.

Fot. Paweł Bialic

W maju po dwuletniej pandemicznej przerwie wróciły wreszcie Rzeszowskie Juwenalia. Studenci przez dwa dni opanowali miasto i bawili się na koncercie finałowym.

Fot. Paweł Bialic

Czerwiec

W czerwcu odbyła się kolejna edycja Europejskiego Stadionu Kultury. Koncert Główny odbył się w Parku Sybiraków.

Fot. Paweł Bialic

Czerwiec w Rzeszowie minął również pod znakiem kontrowersji w sprawie nowego projektu Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa. Przeciw zapisom studium protestowali mieszkańców terenów przyłączonych w ostatnich latach do miasta.

Fot. Paweł Bialic

Lipiec

Latem rozpoczęto ważną inwestycję drogową w Rzeszowie. Mowa o poszerzeniu ul. Warszawskiej. Rozbudowane zostaną zarówno odcinki na terenie miasta, jak i poza jego granicami.

Fot. Karol Woliński

Sierpień

Jak zawsze początkiem sierpnia z Rzeszowa wyszła 45. piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało „Posłani z Maryją”.

Fot. Paweł Bialic

W sierpniu zmarł wieloletni prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. W jego ostatnim pożegnaniu udział wzięło setki mieszkańców. Na mszy żałobnej pojawił się prezydent RP Andrzej Duda.

Fot. Paweł Bialic

Wrzesień

We wrześniu w Rzeszowie odbył się III Marsz Równości. W wydarzeniu wzięło udział około 400 osób. Tym razem jednak obyło się bez żadnych incydentów.

Fot. Paweł Bialic

Pod koniec września w Rzeszowie odbył się długo zapowiadany Festiwal Kulinarny „Karpaty na Widelcu” firmowany przez Roberta Makłowicza. Na wydarzenie rzeszowscy cukiernicy przygotowali ogromną karpatkę.

Fot. Karol Woliński

15 tys. m3 wody pitnej - tyle pomieści nowy miejski zbiornik wybudowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji na osiedlu Pobitno oddany końcem września. Dzięki temu rezerwy wody w Rzeszowie znacznie się zwiększą.

Fot. Karol Woliński

Październik

W październiku po kilku latach przerwy rzeszowscy kibice znów mogli obejrzeć piłkarskie derby miasta. Po niesamowitym meczu, w którym padło aż 7 bramek, lepsza okazała się Apklan Resovia wygrywając 4-3.

Fot. Paweł Bialic

Listopad

Końcem listopada przez Rzeszów przejechał konwój transportujący ogromne elementy maszyny, która ma drążyć tunel w trakcie budowy odcinka S19 Rzeszów Południe-Babica.

Fot. Paweł Bialic

Również końcem listopada po trzech latach przerwy został udostępniony dla ruchu samochodowego nowy układ drogowy jaki powstał po przebudowie wiaduktu kolejowego nad ul. Batorego. Pełnie zakończenie bardzo oczekiwanej inwestycji nastąpiło w grudniu.

Fot. Karol Woliński

Grudzień

W grudniu otwarto basen sportowy przy ul. Matuszczaka. Obiekt ma być jednym z najnowocześniejszych w Europie. Już w przyszłym roku rozegrane zostaną na nim zawody w ramach Igrzysk Europejskich 2023.

Fot. Paweł Bialic

Pod koniec roku uroczyście otwarto również Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w podrzeszowskiej Jasionce. Dla zwiedzających ma być ono dostępne wiosną przyszłego roku.

Fot. Paweł Bialic

Grudzień to oczywiście czas świąt Bożego Narodzenia. Na spotkanie opłatkowe do polskich i zagranicznych żołnierzy w Rzeszowie przyjechała w tym roku para prezydencka.

Fot. Paweł Bialic

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie od 1 stycznia przechodzi spod władzy samorządu województwa pod skrzydła Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na uroczystość podpisania umowy w tej sprawie do Rzeszowa specjalnie przybyli ministrowie edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz zdrowia Adam Niedzielski.

Fot. Paweł Bialic

Taki był mijający 2022 rok w obiektywie naszych fotoreporterów. Oby w rozpoczynającym się 2023 roku czekały nas tylko same dobre informacje.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4