W Rzeszowie uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

KATEGORIA: FOTORELACJE / 1 marca 2024

Fot. Maciej Terpiński

1 marca obchodzimy ustanowiony w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data ta jest uhonorowaniem najwyższej ofiary złożonej przez dziesiątki tysięcy żołnierzy pod­ ziemia powojennego w trakcie pierwszej komunistycznej dekady.

W piątek przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie, który upamiętnia członków IV Zarządu WiN: Franciszka Błażeja, Karola Chmiela, Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Adama Lazarowicza oraz Józefa Rzepkę, żołnierze, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, kombatanci oraz mieszkańcy województwa wspólnie uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości poprzedziła Msza święta w kościele farnym w Rzeszowie.

Dla żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej 1 marca to bardzo ważna data, gdyż podkarpaccy terytorialsi dziedziczą tradycje Podokręgu Armii Krajowej Rzeszów, Okręgu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Rzeszów i podległych im inspektoratów i rejonów.

O pozostałych wydarzeniach organizowanych w Rzeszowie i regionie w najbliższym czasie w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych więcej TUTAJ.

Red.

Zdjęcia: Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4