Podhalańczycy świętowali. Były odznaczenia, defilada i pokazy

KATEGORIA: FOTORELACJE / 25 maja 2019

Fot. 21. BSP

21. Brygada Strzelców Podhalańskich obchodziła w piątek swoje święto. Wcześniej, w czwartek w intencji żołnierzy i pracowników 21.BSP odprawiona została msza św., której przewodniczył ks. biskup Jan Wątroba.

Piątkowe obchody rozpoczęły się uroczystym apelem. Meldunek o gotowości pododdziałów brygady dla płk. dypl. Dariusza Lewandowskiego złożył szef szkolenia brygady wz. ppłk Zbigniew Zawadzki.

Na początku apelu odegrany został hymn państwowy oraz podniesiono flagę państwową. Następnie gen. Jarosław Gromadziński, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka wręczył żołnierzom oraz pracownikom cywilnym MON odznaczenia i wyróżnienia państwowe.

W uroczystości udział wzięli: parlamentarzyści z regionu, wojewoda podkarpacki, marszałek województwa podkarpackiego, byli dowódcy 21. BSP, przedstawiciele władz samorządowych z Podkarpacia i innych zaprzyjaźnionych miast, grono „Honorowych Podhalańczyków”, dyrektorzy uczelni i szkół, zakładów pracy oraz przedstawiciele wszystkich służb mundurowych i duchowieństwa, kombatanci na czele z mjr. Józefem Oleksiewiczem – żołnierzem 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK oraz mieszkańcy Rzeszowa.

- Miniony rok to ciągłe doskonalenie umiejętności przez żołnierzy w ramach treningów, ćwiczeń i szkoleń poligonowych. To tysiące godzin spędzonych przez żołnierzy w polu, niekiedy w bardzo trudnych warunkach i tysiące godzin, kiedy ci żołnierze byli z dala od swoich rodzin i bliskich. Dzisiaj warto o tym wspomnieć i warto za to podziękować. Podziękować za trud i pracę żołnierzy na rzecz 21. Brygady - powiedział dowódca 21. BSP płk. dypl. Dariusz Lewandowski.

Podczas wystąpienia wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz dziękowała wszystkim żołnierzom za wkład z bezpieczeństwo mieszkańców Podkarpacia także w czasie pokoju, w szczególności, gdy mają miejsce klęski żywiołowe.

Żołnierzom życzenia z okazji święta złożył marszałek Władysław Ortyl, który podkreślał, że brygada jest dumą Podkarpacia i ma wielki udział w pielęgnowaniu naszego narodowego dziedzictwa.

W czasie apelu wyróżniono i uhonorowano wielu żołnierzy i sympatyków brygady. Oprócz odznak i medali przyznano tytuł „Honorowego Podhalańczyka”, który otrzymali:

- gen. dyw. Stanisław CZOSNEK – dowódca 11DKPanc.

- gen. bryg. Zbigniew POWĘSKA – zastępca Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – Szef Sztabu.

- płk Mirosław MOLIK – komendant 3RBLog.

- Józef JODŁOWSKI – starosta rzeszowski

- Jan SMARDUCH – wójt gminy Nowy Targ

- prof. Jerzy GIZA – poeta, regionalista, publicysta

Insygnia tytułu „Honorowego Podhalańczyka”, którymi są kapelusz strzelca i ciupaga podhalańska, symbolizują dziedziczenie i kultywowanie tradycji legendarnych jednostek górskich i podhalańskich walczących o niepodległość Rzeczypospolitej.

Po zakończeniu apelu, goście, żołnierze oraz mieszkańcy Rzeszowa obserwowali pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy z 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej oraz pokaz walki wręcz przygotowany przez 5. Batalion Strzelców Podhalańskich. Nie zabrakło też wystąpienia dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 17 im. 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Apel zakończyła defilada żołnierzy ze wszystkich jednostek brygady. W dalszej części obchodów przybyli goście mogli odwiedzić pokaz statyczny wojskowego sprzętu i uzbrojenia a także posłuchać występów zespołów oraz solistów Klubu 21.BSP.

Red.

Zdjęcia: 21. BSP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4