Dzień Weterana w Rzeszowie. „Polska pamięta o ich ofiarności”

KATEGORIA: FOTORELACJE / 3 czerwca 2019

Fot. Paweł Bialic

W niedzielę, 2 czerwca Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wziął udział w Centralnych Obchodach Dnia Weterana Poza Granicami Państwa, które odbyły się w Rzeszowie.

- Dziękuję Wam za codzienną służbę, za godne reprezentowanie Polski poza granicami kraju. Dziękuję Wam za postawę będącą synonimem odwagi, poświęcenia i godności, za to, że tak pięknie reprezentujecie Polskę poza granicami kraju - powiedział minister Mariusz Błaszczak.

- Żołnierze polscy służący na misjach służą swoją ofiarnością. Polska pamięta o ich ofiarności. Ryzykują swoje życie i zdrowie. Państwo polskie jest zobowiązane, żeby stać na straży ich praw. To weterani są objęci ustawą, która jest nowelizowana. Rząd przyjął nowelizację zwiększającą wsparcie dla weteranów. Dziękuję Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych Poza Granicami Kraju za współpracę. Ten projekt nowelizacji został uzgodniony ze środowiskiem weteranów, znacząco rozszerza zakres wsparcia jakiego udziela Państwo Polskie wobec swoich żołnierzy. Tą ustawą będą objęci wszyscy, którzy ponieśli uszczerbek na zdrowiu - zapewnił szef MON.

Na uroczystości odczytano również listy od prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, skierowane do żołnierzy oraz funkcjonariuszy, weteranów poza granicami kraju.

Uroczystości pod pomnikiem generała Władysława Sikorskiego poprzedziła msza święta sprawowana w intencji weteranów misji poza granicami państwa i ich rodzin. Następnie dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich płk dypl. Dariusz Lewandowski złożył meldunek szefowi Ministerstwa Obrony Narodowej w Parku Jedności Polonii z Macierzą w Rzeszowie, podniesiona została flaga państwowa i odegrany hymn państwowy.

Podczas uroczystego apelu minister Błaszczak wręczył medale i wyróżnienia weteranom misji poza granicami kraju. Minister Błaszczak wręczył również flagi Rzeczypospolitej Polskiej żołnierzom-weteranom wchodzących w skład Polskiej Reprezentacji Sportowej na międzynarodowe igrzyska dla rannych i poszkodowanych żołnierzy Invictus Game, które w 2020 roku odbędą się w Hadze.

Po oficjalnej części uroczystości w Parku Jedności rozpoczął się rodzinny Piknik Weterana, na którym mieszkańcy Rzeszowa mogli obejrzeć między innymi pokazy musztry paradnej i sztuk walki. Żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich zaprezentowali uzbrojenie i wyposażenie.

Red.

Zdjęcia: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4