Święto Policji było dobrą okazją dla rzeszowian, by poznać tajniki tej pracy

KATEGORIA: FOTORELACJE / 30 lipca 2019

Fot. Paweł Bialic

We wtorek 30 lipca na placu Farnym w Rzeszowie odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą powstania Policji Państwowej. Świętowaniu tej okrągłej rocznicy, na Podkarpaciu towarzyszyło szczególne wydarzenie, ponieważ wręczono Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie nowy sztandar. Patronat nad wtorkową ceremonią objęła Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbieta Witek, a udział w uroczystościach wzięli m.in. komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant wojewódzki policji w Rzeszowie nadinsp. Henryk Moskwa, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, władze miasta Rzeszowa, posłowie i senatorowie i oczywiście mieszkańcy Rzeszowa.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 na placu Farnym złożeniem meldunku oraz podniesieniem flagi i odegraniem hymnu państwowego. Następnie wystąpił komendant wojewódzki policji w Rzeszowie nadinsp. Henryk Moskwa, który przypomniał pokrótce historyczne wydarzenia wiążące się ze stuleciem Polskiej Policji oraz przypomniał jak ważnym symbolem dla podkarpackich policjantów jest nowy sztandar, na którym widnieją słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Nowy sztandar uczestnicząc w świętach narodowych i ważnych wydarzeniach będzie symbolizował zaangażowanie policji w służbie prawu i mieszkańcom – mówił nadinspektor Henryk Moskwa, podkreślając że sztandar został ufundowany przez społeczeństwo Podkarpacia.

Po wystąpieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, nadszedł czas na uroczyste wbicie pamiątkowych gwoździ do nowego sztandaru przez przedstawicieli policji oraz zaproszonych gości. Potem sztandar uroczyście przekazano podkarpackiej Policji, po czym odbyła się jego prezentacja. Kolejnym punktem uroczystości było pożegnania dotychczasowego sztandaru Komendy Wojewódzkiej Policji oraz wręczenia odznaczeń i awansów wyróżniającym się funkcjonariuszom, a także osobom zasłużonym Polskiej Policji.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Schmidt-Rodziewicz oraz poseł Wojciech Buczak, który przeczytał list w imieniu Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, zwrócili się w tym bardzo uroczystym dniu dla policjantów, dziękując im za ich dotychczasową pracę, uznając jej trudy i życząc im wielu sukcesów zawodowych i osobistych.

Uroczystości zakończyły się defiladą kompanii honorowych, pocztów sztandarowych i orkiestry policyjnej. W międzyczasie w Białym Ogrodzie, znajdującym się tuż przy placu Farnym, trwał piknik policyjny zorganizowany dla mieszkańców. Rzeszowianie mogli zobaczyć wyposażenie jakim kiedyś dysponowali policjanci oraz ten sprzęt jakiego używa obecnie. Podczas pikniku policyjnego można było poznać współczesne tajniki pracy policjantów, pomagające im w skutecznym zwalczaniu przestępczości.

Wokul

Fotorelacja: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4