Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne UR już w 2021 r. Koszt 52 mln zł

KATEGORIA: SPORT / 15 października 2018

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego - z kielnią sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jarosław Stawiarski
Fot. Karol Woliński

- Rozpoczynamy budowę bardzo ważnego obiektu, pierwszej inwestycji po takim „boomie” związanym z intensywną rozbudową i modernizacją budynków uczelni w poprzedniej perspektywie finansowej ze środków Unii Europejskiej. Tym razem chodzi o budowę nowoczesnej hali lekkoatletycznej dla Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest to bardzo ważna kwestia. Zauważmy, że w okolicach Rzeszowa takiej hali nie ma. Lekkoatletyka nazywana królową dyscyplin sportowych zasługuję na takie centrum w Rzeszowie. Jako rektor, oczekuję, że hala będzie w odpowiedni sposób wykorzystywana zarówno w celach sportowych, jak i naukowych. Drugie oczekiwanie, już jako kibica, to żeby funkcjonował tutaj sport przez duże „S” czyli żeby trenowali tutaj najlepsi sportowcy i żeby rodziły się tutaj największe talenty sportowe w kraju – tak rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Sylwester Czopek rozpoczął poniedziałkową uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nową inwestycję.

Uroczystość podpisania aktu erekcyjnego. Od lewej prof. dr hab. Sylwester Czopek - rektor UR, minister Jarosław Stawiarski, dr hab. Józef Cebulski prof. UR - prorektor UR ds. Infrastruktury i Współpracy z Gospodarką (siedzi) oraz prof. Wojciech Czarny, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego
Fot. Karol Woliński

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne realizowane przez Uniwersytet Rzeszowski przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki (Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej) oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma zostać oddane do użytku za mniej niż trzy lata, a dokładnie 30 września 2021 roku.

Fot. Materiały Uniwersytetu Rzeszowskiego

Ceremonia wmurowania kamienia odbyła się w miejscu, gdzie powstanie centrum, czyli przy ul. Cichej 2 w Rzeszowie nieopodal istniejącego już budynku akademickiego UR.

Fot. Karol Woliński

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki – Jarosław Stawiarski, senator RP – prof. Aleksander Bobko, biskup senior diecezji rzeszowskiej - ks. Kazimierz Górny, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz jego kontrkandydat w obecnych wyborach, poseł PiS Wojciech Buczak.

Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 51 mln 818 tys. 310 zł, w tym kwota dofinansowania ze strony ministerstw wyniosła 48 mln 325 tys. 200 zł. Pozostałą kwotę pokryła uczelnia. Za realizację budowy centrum lekkoatletycznego będzie odpowiedzialna firma Baudziedzic Sp. z o.o.

Prof. Wojciech Czarny, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego
Fot. Karol Woliński

Rektor UR podziękował również wszystkim zaangażowanym osobom, dzięki którym dojdzie do realizacji inwestycji. Sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki – Jarosław Stawiarski również docenił inicjatywę budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego. Wiceminister sportu wspomniał także o możliwości budowy Centrum Lekkoatletycznego Resovii.

- Bardzo się cieszę, że ta inwestycja rusza. Jest to kolejna z 534 inwestycji zapoczątkowanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości na Podkarpaciu w ciągu ostatnich 2,5 roku. Ta hala ze strony naszego ministerstwa otrzymała dofinansowanie w wysokości 25 mln złotych, są to bardzo znaczne środki i dziękuje wszystkim, którzy zabiegali o tę pieniądze. Chciałbym również dodać, że centrum dla Resovii również będzie realizowane i będzie ono stanowić dopełnienie do tego centrum. Rzeszów stanie się centrum lekkoatletycznym południowej Polski. Rzeszów może nie będzie lepszy w tej kwestii od Katowic, ale może przegonić Kraków - stwierdził Jarosław Stawiarski.

Uroczystość poświęcenia inwestycji przez ks. biskupa Kazimierza Górnego
Fot. Karol Woliński

O budowie Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego wypowiedział się również kandydat na prezydenta Rzeszowa – poseł PiS Wojciech Buczak, który wcześniej odczytał list gratulacyjny od Marszałka Sejmu RP – Marka Kuchcińskiego.

- Bardzo dziękuje za deklarację ministra Stawiarskiego mówiącej o powstaniu dwóch hal lekkoatletycznych, czyli tej której dzisiaj budowę początkujemy oraz Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego Resovia. Jeśli zbudujemy dwa centra, Rzeszów na pewno będzie znany z wielkich osiągnięć sportowych, będzie to piękna promocja miasta - mówił Buczak.

Wmurowanie kamienia - rektor UR, prof. Sylwester Czopek
Fot. Karol Woliński

- Chciałbym złożyć duże podziękowania dla Ministerstwa Sportu za tę inicjatywę, obok tej pięknej hali zbudujemy lodowisko, a więc będzie to kompleks sportowy. Jako mieszkaniec tej dzielnicy marzyłem, o tym aby ten teren był zabudowany i stało się. Uczelnie są najważniejsze, dzięki Uniwersytetowi czy Politechnice i innym uczelniom miasto się rozwija, gdyby nie studenci, gdyby nie działanie uczelni, to z całą pewnością Rzeszów by się tak nie rozwijał - powiedział z kolei o nowej inwestycji prezydent Tadeusz Ferenc.

Plan PCL z góry
Fot. Materiały Uniwersytetu Rzeszowskiego

Na Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne złożą się:

Hala Lekkoatletyczna z pełnym wyposażeniem sprzętowym;

Laboratorium Biomechaniki Ruchu Sportowca;

Laboratorium Fizjologii i Biochemii Wysiłku Fizycznego;

Gabinety masażu i odnowy biologicznej.

Fot. Materiały Uniwersytetu Rzeszowskiego

Hala Lekkoatletyczna będzie dysponowała:

- 200 metrową bieżnią okrężną 6 torową,

- 60 metrową bieżnią prostą 8 torową,

- rozbiegiem do skoku o tyczce,

- skocznią do skoku w dal i trójskoku,

- rzutnią do pchnięcia kulą,

- rzutnią do oszczepu,

- dwiema mobilnymi skoczniami do skoku wzwyż,

- 80 metrową bieżnią rozgrzewkową,

- widownią dla 300 osób.

Fot. Materiały Uniwersytetu Rzeszowskiego

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne ma stworzyć nowe możliwości szkoleniowe w zakresie lekkoatletycznych dyscyplin sportowych oraz zapewnić możliwość rozgrywania zawodów krajowych oraz międzynarodowych.

Centrum będzie wykorzystywane także do celów treningowych, integrując wszystkie lekkoatletyczne sekcje Podkarpacia i Regionu Karpackiego oraz będzie otwarte dla społeczności lokalnej.

Hala została zaprojektowana jako nowoczesny obiekt zapewniający odpowiedni standard użytkowania, zgodny z międzynarodowymi wytycznymi i normami, odznaczający się wysoką jakością architektury.

Podstawowe parametry techniczne obiektu przedstawiają się w następujący sposób:

- powierzchnia netto: 7318,51 m kw.,

- powierzchnia zabudowy: 7658 m kw.,

- wysokość budynku: 11,75 m,

- szerokość budynku: 99,72 m,

- długość budynku: 82,90 m.

Karol Woliński

Fot. Materiały Uniwersytetu Rzeszowskiego

Fot. Materiały Uniwersytetu Rzeszowskiego

Fot. Materiały Uniwersytetu Rzeszowskiego

Fot. Materiały Uniwersytetu Rzeszowskiego

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4