Prezydent Fijołek bogatszy o kolejnych doradców, to Społeczna Rada Sportu

KATEGORIA: SPORT / 21 listopada 2021

Fot. Grzegorz Bukała/Urzędu Miasta Rzeszowa

Ku pozytywnemu zaskoczeniu władz miasta kilkadziesiąt osób wzięło udział w piątkowym (19 listopada) spotkaniu organizacyjnym Społecznej Rady Sportu w Rzeszowie. Jej pierwsze posiedzenie planowane jest na styczeń. Społecznicy, działacze, a także sportowcy mają wspólnie pomagać prezydentowi w rozwoju i promocji tej dziedziny życia w mieście.

Spotkanie społecznych doradców prezydenta w dziedzinie sportu odbyło się w Urban Lab i zgromadziło około 50 osób zainteresowanych taką współpracą z miastem. Wśród nich byli m.in. Rafał Wilk - Mistrz Paraolimpijski w kolarstwie ręcznym i były żużlowiec, Krzysztof Ignaczak - Mistrz Świata i Europy w siatkówce, a także sportowcy, działacze i pracownicy reprezentujący kilkadziesiąt różnych klubów i dyscyplin sportu. Podczas spotkania omówiono zasady, na jakich ma działać rada.

Prezydent Rzeszowa bardzo liczy na aktywny udział sportowców w życiu Rzeszowa.

– Tak postępuje się w największych miastach na świecie, każdy zdaje sobie dzisiaj sprawę, że do procesu kierowania miastem trzeba włączyć lokalną społeczność i czerpać z jej wiedzy. Dlatego zdecydowałem się zrobić to na szeroką skalę, w wielu dziedzinach, także w sporcie – mówił podczas spotkania Konrad Fijołek.

Fijołek zaznaczył również, że po wielu latach inwestycji w infrastrukturę w mieście, teraz nadszedł czas na poprawę jakości życia w Rzeszowie.

– Sport w każdej formie odgrywa w mieście kluczową rolę, a w związku z tym zadania rady będą niezwykle istotne. Spraw jest bardzo dużo, począwszy właśnie od infrastruktury, po fundusze na sport. I o tym prezydent nie powinien decydować sam, ale przy udziale ludzi, którzy najlepiej znają potrzeby – dodał prezydent Konrad Fijołek.

Także wiceprezydent Krystyna Stachowska obecna na piątkowym spotkaniu z ludźmi sportu wyraziła swoją opinię na temat Społecznej Rady Sporty przy prezydencie Rzeszowa.

- W Rzeszowie mieszkańcy uprawiają ponad 50 dyscyplin sportu. Trenuje ponad 5 tysięcy dzieci i młodzieży i to jest nasz największy sukces. Będziemy mieć tylu olimpijczyków, jakie warunki zapewnimy im do rozwoju i treningów. Jak to zrobić? Mamy nadzieję, że pomoże nam w tym społeczna rada sportu - powiedziała pani wiceprezydent dodając, ze liczy na wspólne wypracowanie z Radą strategicznych celów dziedzinie sportu i wzorem innych dużych miast wpływania na jeszcze lepszy rozwój tej dziedziny życia.

Społeczna Rada Sportu zostanie przez prezydenta powołana jeszcze W 2021 r. Podczas piątkowego spotkania, uczestnicy podpisali także swoje deklaracje członkostwa w SRS. Następnym krokiem ma być wybór spośród siebie zarządu, który będzie ich reprezentować. Decyzje mają być jednak podejmowane przez całą radę, która ma się spotykać w pełnym składzie minimum dwa razy w roku. Natomiast sam zarząd SRS będzie zbierał się częściej.

Fot. Grzegorz Bukała/Urzędu Miasta Rzeszowa

Jak przekonywał podczas spotkania siatkarz Krzysztof Ignaczak, Rada poradzi sobie także w trudnym, epidemicznym czasie. W końcu ostatnie prawie dwa lata w „towarzystwie” wiszącej nad nami pandemii pokazały, że w razie potrzeby przedyskutowania ważnych spraw można do tego wykorzystać Internet i różne komunikatory, które pozwalają na rozmowę niezależnie od tego jakie przeszkody stanęły nam na drodze, by uczynić to na żywo.

- W razie potrzeby, spotkania dotyczące konkretnej dyscypliny sportu można zorganizować także w węższym gronie. Tak, aby na przykład w temacie budowy boiska piłkarskiego wypowiedzieli się przede wszystkim przedstawiciele tej dyscypliny sportu – zaproponował natomiast Mirosław Wierzbicki ze stowarzyszenia Run Rzeszów, które organizuje w mieście zwody biegowe.

Działania rady mają pomóc także w aktywizacji dzieci, które w czasie epidemii są jeszcze bardziej narażone na brak ruchu, szczególnie przez długie godziny spędzane w jednej pozycji przed ekranem komputera.

Społeczna Rada Sportu przy prezydencie Rzeszowa będzie kolejnym tego typu organem powołanym przez Konrada Fijołka. Wcześniej władze miasta zapowiedziały powołanie Społecznej Rady Kultury. Spotkanie tych doradców prezydenta miało odbyć się 15 listopada, także w Urban Lab jednak zostało odwołane ze względu na „znaczny wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 i konieczność podejmowania działań minimalizujących ryzyko zachorowani”. Władze miasta zapowiedziały, że o nowym terminie i miejscu spotkania poinformują zainteresowanych niebawem.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4