Rzeszów wyda 650 tys. zł na Igrzyska Europejskie. „Zawody wysokiej rangi”

KATEGORIA: SPORT / 1 lutego 2023

Fot. Paweł Bialic

Rada Miasta Rzeszowa przyjęła poprawki do tegorocznego budżetu, w ramach których zaplanowano wydanie 650 tys. zł na promocję i organizację zawodów w skokach do wody, zaplanowanych w czerwcu tego roku przy okazji Igrzysk Europejskich.

650 tys. na Igrzyska Europejskie w Rzeszowie

Igrzyska Europejskie to organizowana przez Kraków i Małopolskę impreza, która ma być najważniejszym wydarzeniem sportowym tego roku w naszym kraju. To rozgrywane co cztery lata zawody sportowe skupiająca najlepszych sportowców Starego Kontynentu. Pierwsza edycja odbyła się w 2015 roku w Azerbejdżanie.

Organizacja tegorocznych igrzysk nie ogranicza się jednak tylko do terenu Małopolski, część dyscyplin ma zostać rozegrana w innych regionach, w tym w Rzeszowie.

Stolica Podkarpacia ma zorganizować zawody w skokach do wody, a będzie to możliwe dzięki otwartemu niedawno nowoczesnemu basenowi sportowemu przy ul. Matuszczaka.

W czasie wtorkowej sesji Rady Miasta w zaproponowanych przez miasto poprawkach do tegorocznego budżetu znalazł się zapis o wydaniu 650 tys. zł na promocję igrzysk w Rzeszowie. O to na co konkretnie zostaną przeznaczone te pieniądze pytał radny PiS Jerzy Jęczmienionka.

- Co się kryje pod stwierdzeniem „promocja” i co z tych środków chcemy finansować? - dociekał radny PiS.

Na pytanie odpowiedział prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który poinformował ze środki te posłużą na organizację imprezy.

- Zarówno miasto jak i samorząd województwa deklarują po 650 tys. zł na organizację i promocję Rzeszowa i regionu. Całkowity koszt przeprowadzenia zawodów w Rzeszowie szacuje się na 5-7 mln zł, resztę kwoty pokryje spółka, która odpowiada za Igrzyska Europejskie w Polsce - stwierdził prezydent.

Pokazać się z dobrej strony

Igrzyska Europejskie odbędą się na przełomie czerwca i lipca tego roku. Jeżeli chodzi o dyscyplinę rozgrywaną w Rzeszowie, mowa tu o ostatnim weekendzie czerwca. Jak podkreślał prezydent Rzeszowa będą to zawody o wysokiej randze, w ramach Igrzysk Europejskich będą prowadzone kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, które odbędą się w 2024 roku w Paryżu, część rozegranych dyscyplin będzie miało także rangę mistrzostw Europy.

- Wydaje się, że to cenna możliwość pokazania Rzeszowa i województwa z dobrej strony, również w kontekście tego co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Możemy tym pokazać, że w Polsce jest bezpiecznie, że możemy organizować takie zawody - podkreślał Konrad Fijołek.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4