Wanda Siemaszkowa – kim była dla rzeszowian? Dziś premiera jej historii

KATEGORIA: KULTURA / 2 czerwca 2020

WANDA SIEMASZKOWA Dyrektor Teatru Ziemi Rzeszowskiej w latach 1945-47, który dziś nazywany jest jej imieniem.
Fot. Archiwum Teatru Siemaszkowej.

W końcu doczekaliśmy się tych lepszych czasów dla kultury po kwarantannie, kiedy to będziemy w mogli wybrać się osobiście do teatru. Z pewnością pierwszy spektakl w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie z udziałem publiczności będzie wielkim świętem, nim jednak to nastąpi teatr ten przygotował dla Wasz szczególnie miłą niespodziankę.

We wtorek, 2 czerwca o godzinie 18.00 na profilu FB teatru oraz ich kanale YouTube odbędzie się premiera pierwszego (z sześciu odcinków) opowiadania o życiu i twórczości Wandy Siemaszkowej, która jest patronką teatru. Siemaszkowa była znakomitą aktorką, a także dyrektorem tego teatru w latach 1945-47, kiedy to nosił nazwę Teatru Ziemi Rzeszowskiej.

Aktorki tej rzeszowskiej sceny teatralnej, obecnie noszącej imię Wandy Siemaszkowej, będą Państwu w każdym kolejnym odcinku przybliżali losy tej wielkiej gwiazdy polskiej sceny, a cały cykl nazwano „O Wandzie, co chciała do Rzeszowa”. Kolejne odcinki opowiadania będą udostępniane w tygodniowych odstępach czasu. A ich premiery zostaną poprzedzone zapowiedziami w mediach społecznościowych teatru.

Kwarantanna źródłem pomysłu

Pomysł stworzenia opowiadania o Wandzie Siemaszkowej zrodził się w czasie przymusowej izolacji spowodowanej pandemią koronawirusa. Mimo, że wielu z nas wie iż działa w naszym mieście teatr, którego patronką jest Siemaszkowa, to okazuje się jednak, że nawet stali bywalcy tej sceny nie posiadają pełnej wiedzy na temat tego kim dokładnie była patronka ich ulubionego teatru. Czas rozłąki z publicznością sprawił, że pracownicy teatru zdecydowali się powołać do życia opowiadanie przedstawiające widzom etapy kariery i życia Siemaszkowej.

Zaczęto zatem od początku, czyli narodzin i dzieciństwa, kiedy to powzięła mocne postanowienie, że zostanie wielką aktorką. Potem dowiecie się o licznych scenicznych sukcesach jakie odnosiła na największych polskich scenach. Poznacie interesujące szczegóły przyjaźni z najsłynniejszymi artystami Młodej Polski. Przybliżony Wam zostanie tent okres jej życia, kiedy to w poszukiwaniu spełnienia wiodła tułaczy tryb życia. I w końcu poznacie ostatnie lata jej życia i twórczości, które całkowicie poświęciła budowaniu profesjonalnego Teatru w tym mieście nad Wisłokiem, które tak pokochała.

„O Wandzie, co chciała do Rzeszowa” to opowieść złożona z sześciu rozdziałów. Na treść wszystkich składają się fakty i anegdoty zaczerpnięte z materiałów źródłowych, wspomnień samej aktorki, jej bliskich współpracowników oraz wytwory wyobraźni autorki tekstu, czyli sekretarz literackiej teatru Moniki Midury.

- podczas lektury biografii, rozmaitych artykułów i wspomnień zdążyłam się z tą postacią zżyć na tyle, że pomysły na to jak uwidocznić właściwy charakter artystki zaczęły napływać do mnie jakby same. Bo charakter patronki rzeszowskiej Sceny był szczególny. - mówi Midura i dodaje, że Siemaszkowa była osobą nieustępliwą, odważnie zmierzająca do celu i mimo wielu przeciwnościom losu całe swoje życie poświęciła sztuce.

Grafika - materiał Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Teatrowi im. Wandy Siemaszkowej w realizacji tego przedsięwzięcia przyświeca również chęć zaznaczenia ogromnej roli, jaką w jego historii odegrała Wanda Siemaszkowa. O ostatnim, rzeszowskim okresie życia damy tej polskiej sceny jej biografowie mówią bowiem niewiele, zazwyczaj wspominając jedynie, że aktorka przyjęła posadę dyrektorki Teatru Ziemi Rzeszowskiej, aby po latach ciężkiej pracy, po prostu odpocząć. To jednak niekoniecznie jest prawdą. Siemaszkowa nie tylko nie pozwalała sobie na odpoczynek, ale wytrwale pracowała, z zapałem wyposażając pusty teatralny budynek i mimo skromnego wsparcia finansowego dała rzeszowianom wiele przedstawień na bardzo wysokim poziomie. To dzięki tej znakomitej aktorce i dyrektor ten, wówczas jeszcze początkujący teatr, stał się ważny i doceniany. Opowieść o Wandzie Siemaszkowej to również echo czasów, w jakich przyszło jej żyć i pracować oraz portrety ludzi, których spotykała na swojej drodze. Usłyszymy tam m.in. historię pasji jej ojca Feliksa Sierpińskiego, który zaszczepił w małej Wandzie miłość do teatru; znajomości z wyśmienitym aktorem komediowym, a prywatnie mężem Antonim Siemaszką; a nawet drogi angażu do roli Panny Młodej w słynnej prapremierze „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

To wyjątkowe przedsięwzięcie Teatru Siemaszkowej jest owocem działań pracowników tej rzeszowskiej sceny. Autorką opowiadania jest sekretarz literacka Monika Midura, a jego poszczególne rozdziały przedstawiać Państwu będą aktorki sceny przy ul. Sokoła - Joanna Baran-Marczydło, Dagny Mikoś, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Małgorzata Machowska, Mariola Łabno-Flaumenhaft i Anna Demczuk.

Opowiadanie nie ma reżysera. Dyrektor Jan Nowara pole interpretacji pozostawił samym artystkom, które będą prezentowały Wam opowieść o interesującym życiu Wandy Siemaszkowej. Ich głosom towarzyszyć będą animowane malownicze ilustracje stworzone przez Weronikę KrupęMacieja Zemana, który na co dzień w Teatrze zajmuje się realizacją dźwięku. Wszystkim przyświeca jeden cel - przywrócenie pamięci o wybitnej aktorce i przypomnienie jej zasług dla polskiej sceny. To mały ukłon w stronę wielkiej postaci i chluby Rzeszowa.

Red.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie od 8 czerwca 2020 r., powróci do regularnej, stacjonarne pracy. Wszystkie działy odpowiedzialne za bieżącą działalność Teatru, w tym – oczywiście – Dział Marketingu i Sprzedaży oraz kasy, które będą otwarte w standardowych godzinach.

Kasa nr 1 (Dział SiM przy bocznym wejściu) od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00

Kasa nr 2 (przy głównym wejściu do Teatru) od wtorku do niedzieli w godz. 15:00-19:00

Za około 3 tygodnie aktorzy wznowią regularne próby do spektaklu (premiery) „Iwona, księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza, w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, które zostały zawieszone w połowie marca.

Teatr na 11 lipca 2020 r. (sobotę) przewidział premierę przedstawienia, która połączona będzie z planowanymi obchodami 59 Międzynarodowego Dnia Teatru, w tym z doroczną ceremonią wręczenia nagród teatralnych oraz ogłoszeniem wyników plebiscytu WANDA '20.

Niebawem zaprezentowany zostanie także repertuar tego teatru na najbliższą przyszłość. Wyjątkowe okoliczności związane z pandemią koronawirusa sprawiły, że w wakacje widzowie Teatru Siemaszkowej, będą mgli oglądać spektakle podczas wakacji. Przez cały czas pandemii trwały także prace przygotowawcze do kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Teatr ma nadzieję, że koronawiurs ponownie nie pokrzyżuje ich planów i końcem sierpnia będzie mógł znowu zaprosić widzów na wyjątkowe teatralne wydarzenia krajów kulturalnego czworoboku.

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas kontaktu z innymi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4