Przyjdź dziś na spotkanie z Grażyną Bochenek i jej opowieścią o Zinnemannie

KATEGORIA: KULTURA / 24 listopada 2021

Grażyna Bochenek.
Fot. archiwum prywatne dziennikarki, autorki książki „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie”

Podkarpacka Komisja Filmowa i Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zapraszają na wieczór z Fredem Zinnemannem w roli głównej. 24 listopada w środę o godz. 18:00 w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury odbędzie się spotkanie z Grażyną Bochenek, która jest autorką książki „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie”. W rozmowie, jaką poprowadzi filmoznawczyni Katarzyna Wajda, będziecie mogli prześledzić i zapoznać się z twórczością słynnego reżysera. W czasie tej rozmowy będzie można także poznać rzeszowskie wątki jego biografii.

Fredek z Rzeszowa

W którym rzeszowskim kinie mógł przesiadywać młody Fredek? Jak na jego późniejszą karierę wpłynęły lata spędzone w rodzinnym Rzeszowie? Dlaczego Fred nigdy o Rzeszowie nie mówił? To tylko niektóre pytanie, z zapewne wielu, na jakie dziś (w środę 24 listopada) otrzymacie odpowiedź.

„Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie” to ogromny zbiór wiedzy i żywy proces badawczy odkrywający korzenie artysty oraz jego rodziny. Książka Grażyny Bochenek to także dyskusja o historii Rzeszowa, jego mieszkańcach, o tym, co mogło sprawić, że przez długie lata wybitny hollywoodzki reżyser nie utożsamiał się z miastem. W 2018 roku autorka była koordynatorką wydarzenia „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”. Od tego momentu rzeszowianie mijają swojego znanego rodaka codziennie dzięki muralowi przy ulicy Lisa Kuli 13, w ten sposób Fred Zinnemann symbolicznie powrócił do Rzeszowa.

Zwieńczeniem dzisiejszego wieczoru z Fredem Zinnemannem będzie projekcja jego filmu pod tytułem „Oklahoma” z 1955 roku , który jest świetnym połączeniem dwóch gatunków: musicalu i westernu. Opowiada historię zakochanego kowboja (w tej roli Gordon MacRae), a w tle amerykańska farma, dziki zachód, znane piosenki i fantastyczna muzyka - nagrodzona Oscarem. „Oklahoma” to dwie i pół godziny doskonałej klasyki filmowej w reżyserii samego Freda Zinnemanna. Start seansu bezpośrednio po spotkaniu autorskim, około godz. 19:00.

Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w portierni Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Podczas wydarzenia obowiązywać będą zasady reżimu sanitarnego. Organizatorzy serdecznie zapraszają Was na spotkanie z autorką oraz udział w dyskusji.

Fot. materiał prasowy

Red.

***

Grażyna Bochenek – w 2002 roku skończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam też obroniła u prof. Tadeusza Lubelskiego w 2008 roku pracę doktorską zatytułowaną „Wizerunki kobiet w kinie PRL-u”. Od 2004 do 2021 roku była dziennikarką Polskiego Radia Rzeszów. Jej najważniejsze wybrane prace to: cykl reportaży „Podkarpacki Poczet Aktorów” (bohaterowie: Zdzisław Kozień, Kazimierz Opaliński, Tadeusz Kondrat, Marian Łącz), cykl audycji „Szlakiem Tadeusza Kantora” (realizacja: Wielopole Skrzyńskie, Kraków, Paryż, Florencja, Mediolan), reportaż „Nasi Ukraińcy” – (I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie POGRANICZE 2015 organizowanym przez Radio Olsztyn), reportaż Normalni ludzie (zrealizowany dzięki stypendium Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, nominacja do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej imienia Tadeusza Mazowieckiego 2016), oraz cykl „Rzeszowski Poczet Artystów” (bohaterowie: Fred Zinnemann i Ignacy Machowski). Koordynatorka festiwali: „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”: Rzeszów, 15-19 sierpnia 2018 i „Jaśnie Pan Waszyński. Spotkania z klasyką filmową”: Rzeszów, 16-18 sierpnia 2019. Obecnie wykładowczyni akademicka i rzeczniczka prasowa w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

***

„Oklahoma” – wzniosłe melodie i radosne piosenki rozbrzmiewające na przepełnionych amerykańskim duchem preriach dzikiego zachodu. Ten pełen wspaniałej muzyki film w reżyserii Freda Zinnemanna to wyidealizowana wizja życia w Oklahomie na przełomie XIX i XX wieku oraz historia burzliwego romansu. Gordon McRae wciela się w rolę pogodnego ranczera Curly, a Shirley Jones gra Laurey Williams – córkę farmera, w której jest zakochany. Rod Steiger gra niesympatycznego i złośliwego Juda, który za wszelką cenę chce zdobyć serce Laurey. Doskonałą choreografię stworzyła Agnes de Mille, a ścieżka dźwiękowa składa się z cudownych utworów, takich jak: „Oh, What a Beautiful Mornin”, „The Surrey With The Fringe On Top”, „People Will Say We’re In Love”, „Oklahoma” i wiele innych. Jest to pierwsze dzieło duetu Rodgers and Hammerstein, którzy zarazem rozpoczęli jedną z najbardziej kreatywnych współpracy w historii musicali filmowych.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4