Nie tylko Festiwal Karpaty na Widelcu. Co jeszcze jest w planach ratusza?

KATEGORIA: KULTURA / 26 listopada 2021

Robert Makłowicz pomysłodawca Festiwalu KARPATY NA WIDELCU podczas wizyt w Rzeszowie, w ramach kampanii wyborczej kandydata na prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka.
Fot. Paweł Bialic/archiwum CzytajRzeszow.pl

Znane i lubiane przez mieszkańców festiwale muzyczne takie jak Europejski Stadion Kultury czy Brekaout Days, a do tego oczywiście Święto Paniagi oraz nowość - festiwal kulinarny Karpaty na Widelcu przygotowywany przez Roberta Makłowicza. Takie atrakcje dla rzeszowian planują władze miasta w przyszłym roku.

Budżet na kulturę większy o 100 procent

Władze Rzeszowa zapewniają, że budżet przewidziany na wsparcie stowarzyszeń i fundacji prowadzących działalność kulturalną ma zostać w przyszłym roku zwiększony o 100 procent. Jak zaznacza dyrektor Wydziału Kultury i Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Katarzyna Pawlak, do tej pory wspomniane podmioty mogły starać się o pieniądze na konkretne projekty, a teraz dotacje będą obejmowały także ich bieżącą działalność.

Rok 2022 ma być bogaty w imprezy i wydarzenia, które są planowane przez miasto i podległe mu instytucje. Wśród propozycji Estrady Rzeszowskiej jest przede wszystkim Europejski Stadion Kultury.

- Przygotowujemy także Święto Paniagi, Festiwal Tony, Breakout Days i Rockową Noc. Będzie także Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko – wylicza Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

Karpaty na Widelcu i co jeszcze?

Trwają także przygotowania do organizacji zapowiadanego jeszcze przed wyborami prezydenckimi festiwalu kulinarnego „Karpaty na Widelcu”, który ma się odbywać pod okiem Roberta Makłowicza. Imprezę zaplanowano jesienią przyszłego roku i ma ona potrwać kilka dni. Lokalni kucharze będą przygotowywać dania charakterystyczne dla regionu Karpat, dla mieszkańców Rzeszowa i okolic, ale też turystów oraz gości festiwalu.

Oprócz tego w ramach Karpat na Widelcu, mają odbyć się wydarzenia towarzyszące. Mowa tu o koncertach muzyki folkowej, festiwalu karpackich książek, czy też konkursach na najlepszy regionalny produkt. W planie jest również kiermasz z lokalnymi produktami.

Miasto zapowiada również takie wydarzena jak: Rzeszów Bike and Music Festival oraz Festiwal Polonijny. Rzeszowski Dom Kultury przewiduje także rozszerzenie oferty zajęć dla wszystkich grup wiekowych, które są prowadzone regularnie w jego 19 filiach, na terenie całego miasta.

- Planujemy również powrót ogólnopolskiego festiwalu piosenki aktorskiej, filmowej i musicalowej „Piosenka w Meloniku”, a także kolejną odsłonę ogólnopolskiego festiwalu „Reggae nad Wisłokiem”. Tym razem z proekologiczną misją pod hasłem „Gramy dla klimatu" – mówi Daniel Czarnota z Rzeszowskiego Domu Kultury.

Kontynuowane będą „Potańcówki Miejskie dla Seniorów” oraz imprezy i wydarzenia na poszczególnych osiedlach. W przyszłym roku odbędzie się także kolejna edycja Festiwalu Carpathia.

Wokul

Europejski Stadion Kultury 2021.
Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4