Istnienie Poszczególne – opowieść o T. Stańko w niedzielę w Niezłej Sztuce

KATEGORIA: KULTURA / 28 listopada 2021

Twórcy słuchowiska „Istnienie Poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko”.
Fot. Materiał prasowy

Twórców inicjatywy „Istnienie Poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko” realizowanej przez Fundację Rzeszowską zapraszają serdecznie na przedpremierowy, stacjonarny odsłuch słuchowiska inspirowanego życiem i twórczością Tomasza Stańko pt. #Istnienie Poszczególne w reż. Michała Chołki, który obędzie się w ramach Rzeszów Jazz Festiwal w pubie Niezła Sztuka w BWA Rzeszów w niedzielę 28 listopada, o godz. 17:00. Natomiast radiowa premiera tego słuchowiska odbędzie się w dn. 30 listopada w ogólnopolskim Radio 357.

Tomasz Stańko przyjeżdża do rodzinnego Rzeszowa, żeby zaprezentować nowo napisany hejnał miasta. Wizycie towarzyszą skrajne emocje. W oczekiwaniu na koncert muzyk przypomina sobie całe swoje życie i koniecznie chce zakończyć jedną niezałatwioną od dawna sprawę... Tutaj wszystko się zaczęło, czy również tu wszystko się skończy?

Słuchowisko „Istnienie Poszczególne” jest historią inspirowaną życiem i twórczością Tomasza Stańko z silnie obecnymi wątkami biograficznymi, niepozbawioną jednak również fikcji literackiej.

Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest związany z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Michał Chołka. W rolę Tomasza Stańko wcielił się Robert Żurek, będący jednym z najbardziej charakterystycznych aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Inicjatorem powstania słuchowiska, a także koordynatorem muzycznym jest Bartek „Eskaubei” Skubisz.

Nieodłącznym elementem słuchowiska jest improwizowana muzyka, którą stworzyli czołowi polscy muzycy jazzowi: Tomasz Nowak, Michał, Szkil, Piotr Lemańczyk i Dawid Fortuna. Poprzez narrację i odpowiednio wykreowany muzyczny klimat twórcy słuchowiska przybliżają świat Tomasza Stańko, jego charakter, artystyczną postawę i bezkompromisową twórczą drogę pełną przeciwności, wzlotów i upadków, która w efekcie uczyniła zeń artystę kompletnego.

Red.

Materiał prasowy

#IstnieniePoszczególne

scenariusz i reżyseria: Michał Chołka

w roli głównej:

Robert Żurek - Tomasz Stańko

w pozostałych rolach:

Małgorzata Pruchnik-Chołka

Justyna Król

Marek Kępiński

Mateusz Mikoś

Paweł Gładyś

Mateusz Marczydło

Michał Chołka

Bartłomiej Skubisz

Tymoteusz Frączek

Adam Wrzesień

Łukasz Krasoń

Michał Lassota

muzyka:

Michał Szkil - fortepian

Tomasz Nowak - trąbka

Piotr Lemańczyk - kontrabas

Dawid Fortuna – perkusja

realizacja akustyczna i montaż: Jerzy Dziobak

producent: Ilona Dusza-Rzeszowska (Fundacja Rzeszowska).

Inicjatywę „Istnienie Poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko” dofinansowano z budżetu Gminy Miasta Rzeszów.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4