Już w sobotę najbardziej wyczekiwana premiera w Rzeszowie! Będzie hit?

KATEGORIA: KULTURA / 29 marca 2019

W najbliższą sobotę (30 marca) o godz. 18.00 w Teatrze Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie będzie miała miejsce najbardziej wyczekiwana premiera tej wiosny. Reżyser Cezary Iber, doskonale znany rzeszowskiej publiczności z realizacji znakomitego spektaklu „POGORZELISKO”, tym razem podjął się realizacji arcydzieła literatury światowej i wyreżyserował dla rzeszowskiego teatru „MISTRZA i MAŁGORZATĘ” Michaiła Bułhakowa.

Mimo że to wyjątkowe dzieło Bułhakowa powstało w ubiegłym stuleciu, to temat w nim podjęty jest absolutnie ponadczasowy – dobro mieszające się ze złem, gdzie to ostatnie chętnie przyjmuję pozy i twarze dobra, szatan który miesza w życiu ludzi, którzy z czasem już nie są pewni, czy podążają dobrą czy złą drogą. Emocje takie jak miłość, oddanie drugiej osobie ale i zawiść, zazdrość, chęć poklasku oraz bogactwo, za które jesteśmy w stanie oddać duszę, życie, moralność – czyż nie brzmi to znajomo? Dlatego temat ten od dziesiątków lat porywał reżyserów teatralnych i filmowych. Wydawał się na tyle głęboki i ponadczasowy, że spowodowało namnożenie się różnych realizacji „Mistrza i Małgorzaty”. Nie zawsze są one wyjątkowo udane, a czasem wręcz takie, że być może sam mistrz pióra Michaił Bułhakow przewraca się w grobie?

Czego zatem spodziewać się po rzeszowskiej sztuce? Upewnimy się już jutro. Mogę przypuszczać, że przez 3 godziny z jedną przerwą w trakcie spektaklu – z pewnością nie będziemy się nudzić. Cezary Iber słynie już z inscenizacji o bardzo przekonywującym wydźwięku emocjonalnym. Z pietyzmem dobiera sobie aktorów, stwarzając im wyjątkowo dobre warunki do pracy, co z pewnością odczujemy i my jako widzowie. Warto zaznaczyć, że przy „MISTRZU i MAŁGORZACIE” on sam wcielił się w kilka ról. Poza tym, że jest reżyserem spektaklu, jest takaż twórcą adaptacji i choreografii. Ta ostatnia, jak i cała warstwa muzyczna, jest dla Ibera równie ważna, jak sama treść sztuki i zwykle zgrabnie ją uzupełnia.

Co równie ważne i jest pewną nowością w inscenizacjach Cezarego Ibera, to że w spektaklu „MISTRZ i MAŁGORZATA” na scenie poza 21 osobowym zespołem aktorskim zobaczymy również lalki specjalnie wykonane na potrzeby tego spektaklu. We wspomnianej silnej ekipie aktorskiej zobaczymy natomiast nie tylko aktorów na co dzień współpracujących z Teatrem Siemaszkowej jak np. Dagny Cipora (Małgorzata), Adam Mężyk (Mistrz), Waldemar Czyszak (Poncjusz Piłat i Doktor Strawiński), Mateusz Mikoś (Iwan Bezdomny), Robert Żurek (Azazell), ale pojawią się także aktorzy występujący gościnnie u nas: Krzysztof Boczkowski (Woland), Kacper Pilcha (Korowiew) czy Żaneta Homa (Natasza).

Poza tymi, których zobaczymy na scenie, ważną rolę w powodzeniu sztuki odgrywają twórcy scenografii (Robert Rumas i Tomasz Brzeziński), kostiumów (Marzena Wodziak), muzyki (Maciej Zakrzewski) oraz wizualizacji (Michał Jankowski). Są to osoby wielokrotnie nagradzane za różne inscenizacje sceniczne.

Przed nami zatem intrygujące przedstawienie „MISTRZ i MAŁGORZATA” na deskach Teatru Siemaszkowej w wersji współczesnej. W najbliższy weekend przekonamy się, jak spektakl zostanie przyjęty przez publiczność, a przede wszystkim przez „ortodoksyjnych” miłośników „Mistrza i Małgorzaty”.

Barbara Kędzierska

Na zdjęciu od lewej: Cezary Iber reżyser spektaklu „MISTRZ i MAŁGORZATA", Dagny Cipora wcielająca się w postać tytułowej Małgorzaty oraz Krzysztof Boczkowski grający Wolanda
Fot. Paweł Bialic

Kadr ze spektaklu „MISTRZ i MAŁGORZATA" w reż. Cezarego Ibera
Fot. Paweł Bialic

Kadr ze spektaklu „MISTRZ i MAŁGORZATA" w reż. Cezarego Ibera
Fot. Paweł Bialic

Kadr ze spektaklu „MISTRZ i MAŁGORZATA" w reż. Cezarego Ibera
Fot. Paweł Bialic

Kadr ze spektaklu „MISTRZ i MAŁGORZATA" w reż. Cezarego Ibera
Fot. Paweł Bialic

Kadr ze spektaklu „MISTRZ i MAŁGORZATA" w reż. Cezarego Ibera
Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4