Międzynarodowi twórcy sztuk wszelkich zjadą do Rzeszowa. W sierpniu TRANS/MISJE

KATEGORIA: MAGAZYN KULTURALNY / 26 lipca 2018

Podpisanie deklaracji powołującej do życia Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE.
Fot. Janusz Płodzień

W dniach od 25 do 31 sierpnia w Rzeszowie odbędzie się duże wydarzenie kulturalne, Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE.

Pomysłodawcą tego wydarzenia jest Jan Nowara, Dyrektor Teatru Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Od dłuższego czasu myślał on o stworzeniu wydarzenia wywodzącego się ze środowiska teatralnego ale angażującego twórców z różnych dziedzin kultury i sztuki. A co najważniejsze, wydarzenia angażującego widza, wychodząc mu naprzeciw i to dołowienie, bo na przykład będzie miał on okazję uczestniczyć w wydarzeniach artystycznych dziejących się w różnych przestrzeniach miasta.

Swoją ideą Nowara podzielił się z kolegami z innych teatrów w Europie. Pomysł tak bardzo im się spodobał, że postanowili wspólnie go zrealizować, tworząc duże międzynarodowe wydarzenie jednoczące twórców i publiczność z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

I tak o to w swoim założeniu festiwal ma być wydarzeniem „wędrownym”, bo odbywać się będzie na zmianę w sześciu miastach z Polski, Węgier, Ukrainy, Słowacji, Czech i Litwy. A będą to: Rzeszów, Koszyce, Ostrava, Debreczyn, Lwów a także Troki.

13 czerwca 2017 roku w Muzeum – Zamek w Łańcucie została uroczyście podpisana deklaracja, która oficjalnie powołała do życia Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE. A co za tym idzie, zmaterializowała twórczą ideę wykreowaną przez Jana Nowarę, dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Szerzej pisaliśmy na ten temat TUTAJ.

Red.

Zapraszamy Państwa do wysłuchania rozmowy Barbary Kędzierskiej z Janem Nowarą, na temat tego co już niedługo, bo pod koniec sierpnia, wydarzy się w Teatrze Wandy Siemaszkowej i różnych przestrzeniach miasta Rzeszowa.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4