Nie przegapcie! W piątek rozpoczyna się „Buda Jarmarczna” w Rzeszowie

KATEGORIA: KULTURA / 7 czerwca 2019

Spektakl Teatru Przedmieście „CIRCUS PARADISE”.
Fot. Teatr Przedmieście.

W piątek 7 czerwca rozpoczyna się w Rzeszowie 4 edycja festiwalu teatralnego „Buda Jarmarczna”. Warto tam być, by choć raz poczuć ten wyjątkowy klimat jaki tworzą gospodarze festiwalu, czyli Teatr Przedmieście. Festiwal „Buda Jarmarczna” będzie także doskonałą okazją nie tylko do poznania twórczości interesujących artystów z Polski, ale także spotkań i rozmów w luźnej atmosferze.

Festiwal „Buda Jarmarczna” nawiązuje do idei sztuki Tadeusza Kantora. Ten wywodzący się z Podkarpacia jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku był reformatorem teatru oraz reżyserem, twórcą happeningów, malarzem i scenografem. Jego twórczość, która wciąż inspiruje i motywuje kolejne pokolenia artystów, stanowi element wiążący festiwal.

- Twórczość Kantora jest elementem wiążącym nasz festiwal, która stanowi inspiracje i motywacje do poszukiwań teatralno - plastycznych dla kolejnych pokoleń artystów. - tak o wybitnym reżyserze mówią twórcy festiwalu „Buda Jarmarczna”.

W tym roku widzowie festiwalowi będą mieli okazję zobaczyć znakomitych twórców teatralnych, takich jak:

Artiego Grabowskiego – artystę interdyscyplinarnego; malarza, rzeźbiarza, aktora, performera, który w Rzeszowie wystąpi z monodramem "Raport Panika",

Dariusza Skibińskiego- twórcę Teatru A3 ze spektaklem „Heart Break Hotel”,

Teatr Proscenium z Krakowa ze sztuką „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” wg tekstu Bolesława Leśmiana,

Teatr Przedmieście (gospodarz festiwalu), który zaprezentuje swoją commedię dell’ arte „Circus Paradise”.

4. Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna” odbywać się będzie w dniach od 7 do 9 czerwca 2019 w Teatrze Przedmieście, mieszczącym się przy ul. Reformackiej 4 w Rzeszowie. WSTĘP WOLNY – obowiązuje jednak wcześniejsza rezerwacja miejsc pod numerem telefonu: 667 714 730

Viperis

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM „Budy Jarmarcznej”

7 czerwca godz. 19.00 - Teatr Przedmieście "CIRCUS PARADISE", reż. Aneta Adamska

„CIRCUS PARADISE”, do stworzenia którego Anetę Adamską (twórczynię i reżyserkę spektakli Teatru Przedmieście) zainspirowały „Parady” Jana Potockiego i „Dekameron” Giovanniego Boccaccia. Ten spektakl szczególnie Państwu polecamy. Kto jeszcze nie widział, koniecznie musi zobaczyć. Wyjątkowo różni się od znanego repertuaru Przedmieścia i może właśnie dlatego tak zaskakuje i wyjątkowo bawi, a może też dlatego, że w pokrętny, rubaszny i iście komediowy sposób odkrywa prawdziwość naszej szarej rzeczywistości i trochę jak w krzywym zwierciadle pozwala się pośmiać z tego, co na pozór odbieramy śmiertelnie poważnie, czyli z naszych słabości, pragnień a także wstydliwości.

Występują: Aneta Adamska, Jakub Adamski, Paweł Sroka, Maciej Szukała, Elżbieta Winiarska

Muzyka: Jakub Adamski, Maciej Szukała

Reżyseria: Aneta Adamska

8 czerwca godz. 19.00 – Dariusz Skibiński (Teatr A3) „ HEART BREAK HOTEL”, reż. Zbigniew Szumski

Przedstawienie jest opowieścią z pogranicza, a wiadomo, że wszyscy mityczni bohaterowie – wojownicy pochodzili właśnie z pogranicza. Widzieli i wiedzieli coś innego niż ludzie z centrum. Nie bali się odmienności.

Motyw mitycznej wędrówki jest motorem spektaklu. Jest w nim wstydliwość, która odnosi się do pojęć nienowoczesnych, takich jak patriotyzm, małe przewiny (niewielkie wojny i wielkie rewolucje), religia i rodzina, np. przypadkowe wniebowstąpienie niedoszłego Elvisa Presleya. Scenariusz i reżyseria: Zbigniew Szumski

Występuje: Dariusz Skibiński

Dariusz Skibiński (Teatr A3) „ HEART BREAK HOTEL”
Fot. Piotr Chlipalski

9 czerwca godz. 17.00 Arti Grabowski „RAPORT PANIKA”, reż. Marek Kościółek

(…) Jak balansować pomiędzy sacrum a profanum pokazał Artur "Arti" Grabowski w monodramie-performansie "Raport Panika". Podczas tego występu poczułam cały wachlarz skrajnych emocji – chapeau bas! Od radości, zrywania boków ze śmiechu, przez zamyślenie, po autentyczne obrzydzenie. Wszystko to dzięki fabularnej konstrukcji spektaklu. Jego początek miał lekki, kabaretowy charakter. Aktor wciąga widza w typowy stand up, w którym w prześmiewczy sposób komentuje współczesność – odnosząc się raz po raz do publiczności, wzbudzając salwy śmiechu – bawi odniesieniami regionalnymi, mówi o polityce. Wraz z rozwojem akcji Grabowski porusza coraz bardziej kontrowersyjne tematy, a przedstawienie będące z początku niewinnym gagiem staje się coraz poważniejsze, wbija publiczność w fotele i powoduje konsternację. (...)

Anna Petynia, Krośnieńskie Spotkania ze Sztuką Offową Internetowy Magazyn „Teatralia”, numer 266/2018

- Spektakl nagrodzony główną nagrodą Zygmunta Duczyńskiego na OFF Kontrapunkcie (2018)

Scenariusz: Arti Grabowski

Reżyseria: Marek Kościółek

Występuje: Arti Grabowski

Arti Grabowski „RAPORT PANIKA”
Fot. Archiwum Teatrkto.pl

9 czerwca godz.19.00 Teatr Proscenium „ZDZICZENIE OBYCZAJÓW POŚMIERTNYCH”, reż. Ziuta Zającówna

Zdziczenie obyczajów pośmiertnych to opowieść o namiętnościach trójkąta miłosnego, które prowadzą do zbrodni. Miejscem, w którym rozgrywa się akcja tego utworu jest opuszczony cmentarz. Duchy zmarłej żony, kochanki i męża jeszcze raz przeżywają dramat przeszłych wydarzeń, które doprowadziły do tragedii. Postacie patrzą na te wydarzenia z perspektywy pośmiertnych bytów. I ten, wydawałoby się pesymistyczny obraz rzeczywistości, przynosi refleksję o nieuchronnej zmienności losu, która przepływa między śmiercią a odradzaniem się do życia.

Autor: Bolesław Leśmian

Scenariusz i reżyseria: Ziuta Zającówna

Muzyka: Monika Bylica

Występują: Ziuta Zającówna, Paulina Dziuba, Piotr Majewski

Teatr Proscenium „ZDZICZENIE OBYCZAJÓW POŚMIERTNYCH”
Fot. Archiwum Teatru Proscenium

***

Organizatorami festiwalu są Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne "GATE" oraz Teatr Przedmieście.

Wstęp wolny /obowiązkowa rezerwacja miejsc/

Tel. 667714730

Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów

Teatr Przedmieście

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4