To już 30 lat na scenie! W sobotę Beata Zarembianka świętowała swój benefis

KATEGORIA: KULTURA / 7 października 2019

Benefis 30 lat pracy artystycznej Beaty Zarembianki (sobota 5 października 2019 r.).
Fot. „Ave Teatr” .

Trzydzieści lat temu Beata Zarembianka zadebiutowała na deskach Teatru Polskiego w Bielsku Białej. A w sobotę 5 października 2019 r., w Rzeszowie uczczono ten zacny jubileusz pracy artystycznej benefisem na cześć aktorki. Jubilatkę uhonorowano medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz „Złotym Krzyżem Zasługi”. Odznaczenia te przyznał aktorce Prezydent RP Andrzej Duda, a w jego imieniu uroczyście wręczył marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Jubileusz 30 lat pracy artystycznej Beaty Zarembianki świętowali wraz z nią najbliżsi, przedstawiciele środowisk kulturalnych Rzeszowa, władz miasta i regionu, przyjaciele oraz publiczność zgromadzona w sali koncertowej Instytutu Muzyki w Rzeszowie.

Można przypuszczać, że jej pasja do aktorstwa to zasługa genów, bo jej ojcem był Zbigniew Zaremba, niegdyś aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. I to właśnie ten teatr, po powrocie do Rzeszowa, stał się dla Zarembianki zawodową przystanią na parę ładnych lat. Przez kilka ostatnich lat występowała również w „Teatrze Bo Tak”, który współtworzyła wraz z Mariolą Łabno-Flaumenhaft, a od ponad roku gra w „Ave Teatrze”. Można powiedzieć, że ten teatr jest obecnie jej ukochanym „zawodowym dzieckiem”. Jak sama mówi poświęca się temu „dziecku” bez reszty, bo kocha aktorstwo.

Spektakle prezentowane przez „Ave Teatr” cieszą się dużą popularnością wśród rzeszowian, ale i widzów różnych scen teatralnych w Polsce. Trzeba przyznać, że Beata Zarembianka zdecydował się na odważny krok, powołując do życia własny, w pełni komercyjny teatr. „Ave Teatr” jest miejscem, w którym bez ograniczeń może realizować swoje sceniczne marzenia. Stwarzając ten teatr sprawiła dużą przyjemność również rzeszowskiej publiczności, która dzięki temu zyskała kolejne interesujące miejsce na kulturalnej mapie naszego miasta.

Ta szczególnie dla jubilatki wzruszająca uroczystość zorganizowana została dzięki inicjatywie prezesa Towarzystwa Kultury Teatralnej Dariusza Dubiela, który z niezwykłym pietyzmem i uwagą dba o docenianie naszych rodzimych artystów. Z okazji jubileuszu trzydziestu lat pracy twórczej Beaty Zarembianki powstało także okolicznościowe wydawnictwo, w realizację którego w pełni zaangażował się Andrzej Piątek, który przyjął na siebie odpowiedzialność związaną z opisaniem trzydziestoletniej historii scenicznej Zarembianki oraz dobór fotografii do tej publikacji.

30 lat na scenie, to wspaniały jubileusz i doskonała okazja do wspomnień oraz snucia kolejnych planów na przyszłość. Zapraszamy Państwa do wysłuchania rozmowy Barbary Kędzierskiej z Beatą Zarembianką.

Red.

Poniżej prezentujemy Państwu zdjęcia z benefisu Beaty Zarembianki oraz kilka wybranych zdjęć ze spektakli, w których grała.

Marszałek Władysław Ortyl wręcza jubilatce w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz „Złoty Krzyż Zasługi”.
Fot. „Ave Teatr”.

Fot. Barbara Kędzierska

Fot. Barbara Kędzierska

Fot. Barbara Kędzierska

Fot. Barbara Kędzierska

Fot. Barbara Kędzierska

Beata Zarembianka i Grzegorz Pawłowski. Spektakl Teatru W. Siemaszkowej pt. „Małe zbrodnie małżeńskie” w reż. Zbigniewa Najmoła.
Fot. Arch. Teatru W. Siemaszkowej w Rzeszowie.

Spektakl Teatru W. Siemaszkowej pt. „Tim Talar albo sprzedany śmiech” w reż. Ireneusza Maciejowskiego.
Fot. Arch. Teatru W. Siemaszkowej w Rzeszowie.

Beata Zarembianka i Anna Demczuk. Spektakl Teatru W. Siemaszkowej pt. „Szalone nożyczki” w reż. Marcina Sławińskiego.
Fot. Arch. Teatru W. Siemaszkowej w Rzeszowie.

Beata Zarembianka jako Juliane Tesman w najnowszym przedstawieniu Teatru W. Siemaszkowej pt: „Hedda Gebler” w reż. Szymona Kaczmarka.
Fot. Archiwum Teatru Siemaszkowej.

Spektakl Teatru W. Siemaszkowej pt. „Siostrunie” w reż. Jana Szurmieja.
Fot. Arch. Teatru W. Siemaszkowej w Rzeszowie.

Spektakl Teatru Bo TAK pt. „Prawda” w reż. Marcina Sławińskiego. Na zdjęciu Beata Zarembianka i Grzegorz Pawłowski.
Fot. Archiwum „Teatr bo TAK”.

Spektakl „Seks dla opornych”. Na zdjęciu Beata Zarembianka i Dariusz Niebudek
Fot. „Ave Teatr”.

Spektakl „Historie łóżkowe”. Na zdjęciu Beata Zarembianka i Piotr Rybak
Fot. „Ave Teatr”.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4