To będzie ostatnia wspólna taka wyprawa po Polsce. Ale za to jaka atrakcyjna

KATEGORIA: PODRÓŻE / 14 lipca 2019

Wnętrze Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Fot. Wikimedia Commons / Barbara Maliszewska

Sezon wakacyjny właśnie się rozpoczął. Zamykam zatem odcinkową opowieść o moich przeszłych wyprawach po kraju. Ośmiomiesięczną wędrówkę z Państwem kończę tam, gdzie w listopadzie rozpoczynałem – we Wrocławiu. Wtedy opisałem nowe muzeum. Teraz zaś przybliżę obiekt historyczny – Muzeum Narodowe we Wrocławiu, będący jednym z głównych muzeów Wrocławia i Dolnego Śląska.

Obecny gmach muzeum powstał w latach 1883–1886 w stylu neorenesansu. Sam budynek ucierpiał częściowo w trakcie II wojnie światowej, po jej zakończeniu został poddany odbudowie, a następnie przystosowany do celów muzealnych w latach 1946–1947. Od tego czasu mieści się w nim siedziba Muzeum Narodowego. Budynek zlokalizowany jest tuż nad brzegiem Odry, w jego otoczeniu znajduje się wiele rzeźb.

Zbiory tego muzeum liczą aktualnie ponad 200 tys. obiektów, reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki. Trzon kolekcji tworzą artefakty głównie z obszaru Wrocławia i Dolnego Śląska, a znaczna część z nich pochodzi ze zbiorów dawnych muzeów niemieckich. Znajdują się tu także dzieła sztuki przekazane w 1946 r. z lwowskich galerii sztuki przez ówczesne władze ZSRR.

Fot. W. Szumny

Dzięki regularnie prowadzonym zakupom dzieł malarstwa, grafiki, rzeźby i rzemiosła artystycznego wciąż się ona powiększa. Przez to wrocławskie zbiory należą do najliczniejszych i najbardziej różnorodnych w kraju. Obecnie ekspozycja w gmachu głównym podzielona jest na sześć galerii stałych.

Zobaczyć tutaj można śląskie rzeźby kamienne XII-XVI wieku, sztukę śląską XIV-XIX wieku, sztukę polską XVII-XIX wieku oraz sztukę europejską XV-XX wieku. Wrażenie robi romańska i gotycka rzeźba architektoniczna i nagrobkowa, gotyckie malarstwo tablicowe i rzemiosło artystyczne, a także obrazy będące przykładami najważniejszych kierunków stylowych (autorstwa m.in. Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Marcello Bacciarellego, Pietera Brueghela młodszego, Giovanniego Santiego, Canaletta, Tobiasa Fendta).

W czasie mojego pobytu zachwycony byłem wystawą stałą „Cudo-Twórcy”, przygotowaną w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Prezentuje ona trzy kolekcje: sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu, rzemiosła artystycznego i kultury materialnej oraz współczesnej ceramiki i szkła artystycznego. To naprawdę warto zobaczyć!

Fot. W. Szumny

W Muzeum odbywają się też fenomenalne wystawy sezonowe. Jeśli w trakcie tych wakacji odwiedzicie Państwo Wrocław, koniecznie sprawdźcie, jaki program przygotowała ta placówka.

Tuż obok Muzeum znajdują się też inne wybitne atrakcje Wrocławia. W kierunku starego miasta wznosi się olbrzymi bastion dawnych fortyfikacji wraz z fosą. Zaraz za nim w pięknym parku możemy odwiedzić Panoramę Racławicką. Zaraz za parkiem natkniemy się na dawny klasztor bernardynów, w którym teraz znajduje się Muzeum Architektury. A jeszcze dalej wejdziemy w olbrzymie wrocławskie Stare Miasto.

Budynek Muzeum Narodowego we Wrocławiu widziany z lotu ptaka.
Fot. Wikimedia Commons

Zgodnie z zapowiedzią to już ostatni opis ciekawych obiektów, które odwiedziłem podróżując po Polsce. Przez 8 miesięcy starałem się co tydzień pokazywać różne interesujące przykłady z obszaru kultury, sportu, nauki, rekreacji i turystyki, m.in. ogrody zoologiczne, muzea, aquaparki, zamki, centra nauki, teatry. Dziękuję wszystkim Czytelnikom – liczba odsłon wszystkich prezentowanych przeze mnie materiałów przekroczyła 100 tys. Przyznam, że przerosło to moje oczekiwania. Dziękuję także Redakcji portalu CzytajRzeszów.pl za możliwość zamieszczania tekstów i zdjęć.

Mam nieśmiałą nadzieję, że być może udało mi się zachęcić Czytelników do osobistego odwiedzenia niektórych opisywanych przeze mnie obiektów, gdzie można przyjemnie spędzić czas, relaksując się i wypoczywając przy okazji.

Waldemar Szumny

Fot. W. Szumny

Fot. W. Szumny

Fot. W. Szumny

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4