W Rzeszowie w Święto Konstytucji 3 Maja tylko symboliczne obchody

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 2 maja 2020

Obchody Święta 3 Maja w Rzeszowie w 2019 r.
Fot. Paweł Bialic

Z powodu epidemii koronawirusa, w tym roku w Rzeszowie niedzielne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja będą bardzo ograniczone. Nie będzie uroczystości patriotycznych, które zawsze licznie gromadziły mieszkańców stolicy Podkarpacia.

Obchody rozpoczną się Mszą świętą w kościele farnym w Rzeszowie o godz. 11.00. Zaraz po niej wojewoda podkarpacki i marszałek województwa złożą kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim Rynku.

Obchody Święta 3 Maja w Rzeszowie w 2019 r.
Fot. Paweł Bialic

Natomiast Polskie Radio Rzeszów zaprasza 3 maja na „Polski Maj” - słuchowisko historyczno-poetyckie, w którym treść Konstytucji Trzeciego Maja przeplata się z poezją na jej temat. Początek w niedzielę o godz. 18.05.

Klamrę utworu stanowi wykonywany a cappella śpiew do dwóch tekstów poetyckich. Pierwszy - na początku słuchowiska, to hymn pochwalny dla majowych wydarzeń. Drugi, wieńczący słuchowisko, to oddanie Polski w opiekę Matce Bożej Królowej Polski. Muzyka w słuchowisku jest specjalnie do niego skomponowana.

Występują: Beata Zarembianka, Przemysław Tejkowski, śpiew - Karolina Sołtys.

Słuchowisko poetyckie „Polski maj” przypomni obszerne fragmenty Konstytucji, a także poprowadzi słuchaczy ścieżką poezji Rajnolda Suchodolskiego, Ignacego Krasickiego, Wandy Grodzieńskiej i Zygmunta Krasińskiego, której strofy mówią o Konstytucji i o Matce Bożej, Królowej Polski.

Red.

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4