Jedziesz na urlop, a chcesz zagłosować? Czasu na formalności zostało mało

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 7 lipca 2020

Fot. Paweł Bialic

Już 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się urzędujący prezydent RP Andrzej Duda oraz obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Termin organizacji drugiej tury wyborów pokrywa się z planami urlopowymi wielu Polaków, którzy akurat najbliższy weekend będą chcieli spędzić na przykład nad morzem albo w Tatarach. Aby móc oddać głos poza miejscem zamieszkania mogą to zrobić na dwa sposoby.

Pierwsza możliwość, to uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania w urzędzie gminy, w której jesteśmy przypisani do rejestru wyborców. Takie zaświadczenie pozwala nam zagłosować w dowolnej komisji obwodowej na terenie kraju. Tego typu dokument możemy odebrać z urzędu gminy do piątku 10 lipca. Zaświadczenie o prawie do głosowania można odebrać osobiście albo przez upoważnioną na piśmie osobę.

Osoby, które odebrały zaświadczenie o prawie do głosowania przed I turą wyborów, teraz nie muszą już tego robić, ponieważ wtedy zostały wydane im dwa egzemplarze, z których jeden umożliwia głosowanie poza miejscem zamieszkania również w II turze wyborów 2020.

Druga możliwość, to po prostu dopisanie się do spisu wyborców w danej gminie, w której będziemy przebywać w niedzielę 12 lipca. Tutaj termin możliwości dopisania się do spisu wyborców mija we wtorek 7 lipca.

Co ważne, wszyscy wyborcy, którzy dopisali się do jakiegoś miejsca w głosowaniu w pierwszej turze, teraz przed drugą turą nie mogą dopisać się do już innego spisu. Oznacza to, że będą musieli oddać głos tam gdzie w pierwszej turze.

W takim przypadku jeżeli wyborca nie chce głosować w miejscu gdzie głosował w pierwszej turze musi wrócić do właściwego urzędu gminy po zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki czemu będzie mógł oddać głos w każdej komisji obwodowej na terenie kraju.

O głosowaniu korespondencyjnym pisaliśmy TUTAJ.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4