Nowy przetarg na odbiór śmieci przez spalarnię. Co to oznacza dla Rzeszowa?

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 4 września 2020

Fot. Paweł Bialic

Spółka PGE Energia Ciepła ogłosiła niedawno postępowanie przetargowe na odbiór odpadów przez rzeszowską Instalację Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE). Ma ono kluczowe znaczenie w kwestii wyboru podmiotu, który będzie odbierał śmieci od mieszkańców Rzeszowa w 2021 roku. Duża część odpadów odbieranych od mieszkańców Rzeszowa trafia właśnie do rzeszowskiej spalarni.

- PGE Energia Ciepła w dniu 24 sierpnia ogłosiła postępowanie ofertowe na dostawę niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych o kodzie 20 03 01 do Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) zlokalizowanej w Rzeszowie, w okresie od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2021 roku. Termin składania ofert w postępowaniu upływa 7 września 2020 roku - informuje rzecznik prasowy PGE Energia Ciepła Agnieszka Dietrich.

W przyszłym roku ITPOE w Rzeszowie będzie w stanie przyjąć 65 tys. ton niesegregowanych (zmieszanych) odpadów o kodzie 20 03 01. W konkursie ofert udział będą mogły wziąć podobnie jak w zeszłym roku podmioty z całego kraju. To skutek zniesienia w zeszłym roku tzw. rejonizacji w gospodarce odpadami, która wcześniej powodowała, że rzeszowska spalarnia miała odbierać odpady właśnie z Rzeszowa oraz gmin ościennych. Teraz z racji tego, że w postępowaniu mogą wziąć podmioty z terenu całej Polski, decydującą kwestią w rozstrzygnięciu przetargu będzie zaproponowana cena za spalenie tony śmieci.

- Oferenci składając ofertę w postępowaniu sami zaproponują cenę rynkową, po jakiej chcą dostarczać w kolejnym roku odpady o kodzie 20 03 01 do naszej instalacji. W pierwszej kolejności umowy zostaną zawarte z podmiotami, które zaoferują najwyższą cenę za zagospodarowanie w ITPOE odpadów o kodzie 20 03 01. - informuje rzecznik PGE Energia Ciepła.

Co ważne jak podkreśla Agnieszka Dietrich, spółka PGE EC w warunkach postępowania przetargowego zastrzega jednak odbiór odpadów w ilości nie mniejszej niż 50 procent od samorządów z województwa podkarpackiego.

- Zastrzegamy możliwość zakontraktowania do termicznego przekształcenia w ITPOE odpadów wytworzonych w gminach województwa podkarpackiego w ilości nie mniejszej niż 50 procent wolumenu odpadów. Zastrzegamy również prawo do przeprowadzenia negocjacji z oferentami - tłumaczy Agnieszka Dietrich.

Przypomnijmy, że z kolei władze Rzeszowa swój przetarg dotyczący wyboru operatora, który odbierze śmieci od mieszkańców ogłosiły już w lipcu tego roku. Obecna umowa miasta z MPGK Rzeszów kończy się wraz z końcem roku. Dużą część odpadów miejska spółka odwozi właśnie do rzeszowskiej spalarni. Kluczową kwestią do wyłonienia wykonawcy odpowiedzialnego za odbiór śmieci od mieszkańców jest ustalenie ceny przetworzenia tych odpadów przez ITPOE w Rzeszowie.

W zeszłym roku po długich negocjacjach i podobnym postępowaniu przetargowym ostatecznie cenę za spalenie odpadów z Rzeszowa w spalarni ustalono na poziomie 721 zł. W porównaniu do 2019 roku cena ta wzrosła ponad dwukrotnie. Ostatecznie miasto za odbiór odpadów od mieszkańców w 2020 roku zapłaciło MPGK Rzeszów 61 mln zł. Jak tłumaczyli miejscy urzędnicy spowodowało to konieczność podwyższenia opłat dla mieszkańców do czego doszło wraz z początkiem marca tego roku.

Oferty w miejskim przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów w 2021 roku miały zostać otwarte 8 września. Termin ten został jednak przesunięty i obecnie ratusz planuje otwarcie ofert na 15 września.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4