Wirus afrykańskiego pomoru świń. Jak wygląda sytuacja na Podkarpaciu?

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 11 września 2020

Fot. Kamila Szeliga

Afrykański pomór świń (african swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. Na piątkowej konferencji (11 września) poruszono kwestię strategii walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń w województwie podkarpackim. Konferencję poprzedziło posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, dedykowane działaniom w związku z ograniczeniem rozprzestrzeniania się wirusa ASF w naszym województwie.

Aktualną sytuację w regionie przedstawił podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii Janusz Ciołek.

- W bieżącym roku stwierdzonych zostało 188 przypadków wirusa ASF. Te przypadki rozlokowane są w powiatach lubaczowskim, przeworskim, jarosławskim, leżajskim, niżańskim i tarnobrzeskim. Jeżeli chodzi o występowanie ognisk, to na ten moment jest ich w sumie 11 i dotyczą powiatów lubaczowskiego, przeworskiego i jarosławskiego – przekazał podczas konferencji.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała, że sytuacja w naszym województwie jest pod kontrolą, jednak cały czas podejmowane są działania związane z ograniczaniem populacji dzików poprzez m.in. regularny odstrzał sanitarny. Innymi działaniami są np. wygrodzenie dróg głównych traktów komunikacyjnych w naszym województwie. Stosowane są także różnego rodzaju rozwiązania ograniczające przemieszczanie się dzików, m.in. bariery zapachowe, jak również intensywne działania zmierzające do poszukiwania padłych dzików.

- Robimy to przy wsparciu zarówno ochotniczych straży pożarnych i żołnierzy, zwłaszcza Wojsk Obrony Terytorialnej. Współdziałamy z w zakresie edukowania przede wszystkim rolników po to, by przestrzegali zasad bioasekuracji, tak aby nie nastąpiło zawleczenie wirusa z lasu do gospodarstw domowych – powiedziała wojewoda.

Kam.

Fot. Kamila Szeliga

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4