W Rzeszowie odbyły się skromne obchody Święta Niepodległości

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 11 listopada 2020

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

W tym roku z powodu trwającej pandemii i wprowadzonych zasad sanitarnych, obchody Święta Niepodległości odbyły się w Rzeszowie w ograniczonej formie. Głównym punktem obchodów 102. rocznicy odzyskania Niepodległości była Msza św. za Ojczyznę o godz. 10.00 w kościele farnym pw. Św. Św. Wojciecha i Stanisława.

Przed rozpoczęciem religijnej części uroczystości, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wraz z marszałkiem Władysławem Ortylem oraz wiceprezydentem Rzeszowa Markiem Ustrobińskim złożyła kwiaty pod pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli na placu Farnym. Wiązanki składali także przedstawiciele służb mundurowych.

Wojewoda zwróciła uwagę na szczególny charakter tegorocznych obchodów.

- Możemy dziś świętować m.in. poprzez połączenie się w różnych inicjatywach, do których także jako przedstawiciel administracji rządowej zapraszam. W południe śpiewamy Hymn dla Niepodległej. Choć dzieje się to w naszych domach i w mniejszym gronie, możemy stworzyć i oddać atmosferę święta niepodległości, do której przyzwyczailiśmy się w poprzednich latach - powiedziała Ewa Leniart.

Po zakończeniu kościelnych uroczystości, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Z powodów sanitarnych, uroczystości nie miały powszechnego charakteru, nie zostały zorganizowane tradycyjne obchody z udziałem wojska i mieszkańców.

Część tegorocznych obchodów przeniosła się jednak do Internetu. W samo południe odbyła się akcja „Niepodległa do Hymnu”. W poprzednich latach, wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego towarzyszyło każdej oficjalnej uroczystości. W tym roku, inicjatywa przyjęła zdalny charakter.

Obchodom narodowego święta towarzyszy także wystawa poświęcona Bitwie Warszawskiej. Ekspozycja została zainstalowana na płocie parkingu pod Ogrodami Bernardyńskimi. Wieczorem elewacja Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego zostanie rozświetlona biało-czerwoną iluminacją.

- Dziś, w tak trudnym momencie dla całego świata ważne jest, by się zjednoczyć i wspólnie walczyć o lepsze jutro, tak jak walczyli nasi przodkowie. Spoglądając w przeszłość możemy wiele się nauczyć, wyciągnąć wnioski oraz szukać rozwiązań na wszelkie problemy. Historia uczy nas, że jedność pozwoli osiągnąć wszystko, gdyż nie ma nic silniejszegoi pewniejszego niż jeden naród dążący do wspólnego celu. Dlatego z tego miejsca chciałbym oddać hołd wszystkim bohaterom, którzy nigdy nie przestali wierzyć w lepszą przyszłość, tym którzy oddali własne życie, by kolejne pokolenia mogły dziś istnieć, a także tym, którzy w jedności znaleźli siłę na drodze do wyzwolenia - napisał m.in. w okolicznościowym liście do mieszkańców Podkarpacia marszałek Władysław Ortyl. - Jeszcze raz chylę czoła przed naszymi przodkami, bohaterami, naszymi wyzwolicielami, gdyż bez ich walki nigdy nie odzyskalibyśmy Polski i nie moglibyśmy być Polakami. Mówmy o nich i przekazujmy ich historię kolejnym pokoleniom, by pamięć o nich nigdy nie zaginęła, tak jak nie zginęła nasza Ojczyzna!

Red.

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Zdjęcia: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4