Jak podkarpackie służby przygotowują się do zimy? Pełna mobilizacja

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 26 października 2018

Fot. Kamila Szeliga

Zima zbliża się wielkimi krokami, nadszedł więc czas na zabezpieczenie naszego miasta i regionu przed zagrożeniami, które niesie ze sobą ta pora roku. W piątkowe przedpołudnie na konferencji w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim omówiono w jaki sposób organy administracji państwowej przygotowują się do tego trudnego okresu.

- Wszystkie służby i inspekcje zakomunikowały pełną gotowość do rozpoczęcia tego okresu zimowego i do wykonania szeregu różnych działań, które są następstwem naszych doświadczeń związanych z przeciwdziałaniem zjawiskom niepożądanym – zapewniła na spotkaniu wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

Kluczową rolę odgrywają tu służby, które śpieszą na ratunek w przypadku gdy dochodzi do sytuacji zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców. Państwowa Straż Pożarna będzie podejmowała działania związane z instalacjami gazowymi, w sprawy związane z pomocą osobom bezdomnym zaangażowana została policja oraz straż miejska – mają działać tak, aby w okresie zimowym osoby bezdomne nie pozostały w miejscach gdzie może dojść do zagrożenia ich życia lub zdrowia.

Do działania zmobilizowane zostały także ośrodki pomocy społecznej, tak aby były one przygotowane w zakresie przyjmowania osób bezdomnych jak też udzielania wsparcia osobom, które z uwagi na wiek lub bezradność znajdują się w sytuacjach, które mogą być dla nich groźne i będą wymagać pomocy w okresie zimowym w sposób szczególny.

Wojewoda zapewniła również, że takie instytucje jak zakłady energetyczne i zakłady linii kolejowych są przygotowane do interwencji w przypadku występowania nadzwyczajnych zjawisk atmosferycznych takich jak intensywne opady deszczu lub obfite opady śniegu, które mogą powodować przerwy w dostawie energii elektrycznej lub utrudnienia w korzystaniu z trakcji kolejowych.

Fot. Kamila Szeliga

- Wszystkie te działania służą temu aby mieszkańcy województwa podkarpackiego jak również inni, którzy chcą odwiedzić nasze miasto w okresie zimowym mogli czuć się bezpiecznie - mówiła na spotkaniu Ewa Leniart.

Na konferencji głos zabrał także podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. brygadier Andrzej Babiec, który zadeklarował pełną gotowość jednostek Państwowej Straży Pożarnej jak również Ochotniczej Straży Pożarnej do nadchodzącego okresu zimowego. Komendant opowiedział również o prowadzonej akcji „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”, która ma na celu uzmysłowienie mieszkańcom miasta o zagrożeniu związanym z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Kampania jest skierowana głównie do dzieci i młodzieży szkolnej, aby za ich pośrednictwem docierać do dorosłych i poszerzyć ich wiedzę na temat zagrożeń związanych z tzw. „cichym zabójcą” tj. tlenkiem węgla, który jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu. Celem akcji jest uświadomienie mieszkańcom korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach i domach.

- Chcemy dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców i przekonać ich, że zainstalowanie czujki, która wykrywa czad jak również czujki dymu – to nie jest duży koszt, a naprawdę potrafi w bardzo skuteczny sposób zabezpieczyć życie i zdrowie naszych najbliższych – apeluje komendant Andrzej Babiec.

Inspektor Paweł Filipek, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie opowiedział o akcji „Bezpieczne ferie 2019”, którą podkarpacka policja prowadzi w tym roku – ma ona na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży na wyjazdach zimowych, m. in. na stokach narciarskich. Wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor zapewnił, że skontrolowane zostały wszystkie obiekty, które są wykorzystywane do organizacji form wypoczynku w czasie ferii zimowych.

Drugim aspektem jakim zajmuje się policja jest zapewnienie opieki osobom bezdomnym. Zadaniem funkcjonariuszy jest wyszukiwanie ludzi, którzy mieszkają na ulicy i kierowanie ich do ośrodków pomocy.

Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonują 24 placówki udzielające tymczasowego schronienia: 15 schronisk dla osób bezdomnych, 6 noclegowni oraz 3 ogrzewalnie. Poza wskazanymi placówkami, funkcjonują także inne zapewniające miejsca noclegowe dla osób bezdomnych, działające poza systemem pomocy społecznej. Takie placówki mają do dyspozycji łącznie ok. 950 miejsc.

Wojewoda podkarpacki od wielu lat udziela organizacjom pozarządowym wsparcia finansowego w formie dotacji z przeznaczeniem na działania na rzecz osób bezdomnych. W 2018 r. przeznaczono na te cele kwotę 500 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na: zwiększenie miejsc noclegowych, zapewnienie wyposażenia, aktywizację zawodową osób bezdomnych poprzez różnego rodzaju zatrudnienia, zakup odzieży, obuwia, środków czystości, opłaty stałe i wydatki bieżące.

Kamila Szeliga

Fot. Kamila Szeliga

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4