Zamiast tradycyjnej kolędy specjalne nabożeństwa. Zakaz ofiar „kolędowych”

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 28 grudnia 2020

Okładka broszury kolędowej przygotowanej przez Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie
Fot. Diecezja Rzeszowska

W tym roku w diecezji rzeszowskiej wizyta duszpasterska zwana popularnie kolędą nie odbędzie się w tradycyjnej formie. W zamian biskup rzeszowski Jan Wątroba zalecił organizację nabożeństw w kościołach dla małych grup parafian oraz odprawienie liturgii rodzinnej przez samych domowników.

Jedynym wyjątkiem uzasadniającym wizytę kapłana w domu wiernego jest poświecenie nowego domu lub „inna, ważna racja duszpasterska”.

- To mogą być sytuacje, które wykraczają poza zwykły program kolędy, dotyczą najczęściej osób chorych albo starszych, które same nie mogą przyjść do kościoła, a chciałyby rozwiązać pewne pilne problemy związane z ich przynależnością do Kościoła na poziomie parafialnym, jak i powszechnym – wyjaśniał ks. Tomasz Nowak, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach parafie już od poniedziałku (28 grudnia) zapraszają mieszkańców do kościoła na wieczorną Mszę świętą, wspólną modlitwę i kolędowanie. Po liturgii mogą być też poruszane bieżące kwestie parafialne. Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie z myślą o liturgii rodzinnej przygotował specjalną broszurę, która będzie rozdawana w kościołach.

Wierni mają być zachęcani by po powrocie do domów odprawili celebrację „liturgii rodzinnej”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni oraz pokropili mieszkanie wodą święconą (poświęconą wodę, którą wierni przyniosą do kościoła we własnych naczyniach).

Rzeszowska kuria zaapelowała też do proboszczów, by przy tej okazji nie zbierać pieniędzy od wiernych.

- W związku z tegoroczną zmianą formuły wizyty duszpasterskiej i zapraszaniem wiernych na Mszę św., oraz spotkanie w kościele prosimy nie ogłaszać i nie organizować żadnej kolekty lub innej formy zbierania ofiar „kolędowych” od wiernych przy tej okazji. Jeśli wierni mają życzenie, mogą takie ofiary składać tak, jak do tej pory – podczas niedzielnej lub świątecznej Eucharystii na tacę - oznajmił ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Organizując nabożeństwa w świątyniach proboszczowie mają uwzględnić aktualne przepisy państwowe dotyczące liczby osób mogących przebywać w kościołach. Obecnie z powodu ograniczeń spowodowanych COVID-19 w liturgii może uczestniczyć 1 osoba na 15 metrów kwadratowych budynku sakralnego.

Przypomnijmy, że biskup rzeszowski Jan Wątroba zezwolił księżom przebywającym na terenie diecezji rzeszowskiej na celebrowanie czterech Mszy św. w dniu Narodzenia Pańskiego (25 grudnia), w dniu Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia) oraz w dniu Objawienia Pańskiego (6 stycznia). Ordynariusz rzeszowski zachęcał, aby tam, gdzie jest to możliwe, zwiększyć ilość Mszy św. w tych dniach, zachowując normy i przepisy liturgiczne.

W diecezji rzeszowskiej od 8 listopada 2020 r. do odwołania obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestniczenia w Mszach św. w niedziele i święta nakazane. Duchowni podkreślają jednak, że dyspensa jest przywilejem, a nie obowiązkiem.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4