Służba zdrowia: E. Leniart podsumowała 2020 rok. Co z zaległymi zabiegami?

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 12 stycznia 2021

Na zdjęciu Robert Bugaj, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie i Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.
Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki.

Miniony rok był szczególnie trudny dla służby zdrowia w całym kraju. Pandemia koronawirusa sprawiła, że przez długi czas szpitale i podmioty lecznicze (także na Podkarpaciu) były zmuszone pracować na najwyższych obrotach. Wymagało to również dużo większych nakładów finansowych. Na zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podjęła głównie temat. Do podsumowania działań służby zdrowia w 2020 r., przyłączył się także dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Robert Bugaj.

- Braliśmy aktywny udział w tym, aby przygotować podmioty lecznicze do zwalczania epidemii COVID-19 i w tym celu, m. in. za pośrednictwem wojewody Ewy Leniart, zostały przekazane specjalne środki dedykowane szpitalom związanym z leczeniem zakażonych wirusem pacjentów. Te specjalne środki po podsumowaniu roku przekroczyły 17 mln zł - powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Wspomniana kwota została przeznaczona m. in. na doposażenie placówek w specjalistyczną aparaturę i sprzęt medyczny, taki jak: respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne, łózka reanimacyjne itp. Także na dofinansowanie zakupów aparatów do tlenoterapii, modernizację i rozbudowę instalacji tlenowych, na utworzenie stanowiska do intensywnej terapii dzieci w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, czy na doposażenie laboratorium diagnostycznego w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie.

Co z zaległymi zabiegamy z ubiegłego roku?

Robert Bugaj, dyrektor podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia mówił natomiast o sytuacji finansowej podkarpackiego NFZ. W 2015 roku ta placówka dysponował kwotą 3 mld 650 mln zł na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej. Natomiast rok 2020 zamyka już z budżetem rzędu 5 mld 520 mln zł. Wzrost w każdym roku wynosił ok. 10 proc. Ogólnie od 2015 r., nastąpił wzrost nakładów o 51 proc. Jak podkreślił dyrektor Bugaj, w minionym roku udało się bez przeszkód sfinansować wszystkie świadczenia medyczne. Z kolei jeżeli chodzi o liczbę wykonywanych świadczeń, zdecydowany spadek w wysokości nawet 20 procent był zauważalny w czasie pierwszej i drugiej fali zachorowań na koronawirusa.

- Po pierwszej fali zachorowań szpitale nadrabiały zaległe zabiegi. Mamy nadzieję, że teraz będzie podobnie, dlatego też została stworzona możliwość przedłużenia okresu rozliczenia świadczenia. Wszystkie niewykonane zabiegi z 2020 roku będzie można wykonać w pierwszej połowie 2021 roku. Oczywiście o ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna - stwierdził Robert Bugaj dodając również, że obecnie nie zaobserwowano wydłużenia czasu oczekiwania na zabiegi, a wręcz przeciwnie, uległ on skróceniu. Wiąże się to prawdopodobnie z tym, że część osób obawiając się korzystania z opieki szpitalnej w aurze pandemii zdecydowało się na przełożenie zabiegu na inny termin.

Ile osób w regionie już zaszczepiło się przeciw COVID-19?

Od 27 grudnia trwają szczepienia przeciw koronawirusowi. W grupie zero szczepieni są medycy, pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym również w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Szczepienia są prowadzone w 35 podmiotach medycznych, w tym 29 szpitalach węzłowych. Jak zaznaczył dyrektor NFZ w Rzeszowie proces szczepień na Podkarpaciu będzie się dynamizował.

- Następuje pewne przyspieszenie w kwestii szczepień. Na koniec zeszłego tygodnia mieliśmy około 7 tys. zaszczepionych, do końca tego tygodnia powinniśmy zaszczepić 19 tys. osób. Liczymy, że następny tydzień będzie jeszcze lepszy. Szczepienia w grupie zero na Podkarpaciu powinny osiągnąć około 80 procent - stwierdził dyrektor podkarpackiego NFZ.

Od piątku, 15 stycznia rozpoczną się zapisy na szczepienia dla grupy pierwszej. Pierwszeństwo w tej grupie obejmie seniorów powyżej 70 lat, pensjonariuszy domów pomocy społecznej, następnie osoby powyżej 60 roku życia i oczywiście nauczycieli oraz służby mundurowe. Rozpoczęcie szczepień w tej grupie zaplanowano na 26 stycznia.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4