Wojewoda pyta o bezpieczeństwo w Galerii Rzeszów podczas 6. rocznicy jej otwarcia

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 31 października 2018

Fot. Karol Woliński

Podczas środowej konferencji prasowej wojewody dotyczącej obchodów setnej rocznicy niepodległości na Podkarpaciu (piszemy o niej TUTAJ) nieco niespodziewanie został również poruszony temat bezpieczeństwa w Galerii Rzeszów w związku z niedzielnym wypadkiem w jednym z lokali. O tym zdarzeniu pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zainteresowała się tą kwestią i skierowała zapytanie do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego dla miasta Rzeszowa. Ma ono związek z troską o bezpieczeństwo ludzi podczas zbliżającej się szóstej rocznicy powstania centrum handlowego. Przypomnijmy, że Galeria Rzeszów została otwarta 9 listopada 2012 r.

- Jak wiemy w najbliższych dniach Galeria Rzeszów będzie świętować swój jubileusz i z tej okazji będą w niej organizowane różne wydarzenia, co spowoduje, że galerię odwiedzi duża liczba osób. Dlatego proszę o nadzór ze strony wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego w tej sprawie. Kieruję również zapytanie do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego dla miasta Rzeszowa czy zaplanowane wydarzenia w galerii, nie będą skutkować jakimkolwiek zagrożeniem dla odwiedzających obiekt w związku z niedzielnym wypadkiem w jednym z lokali Galerii Rzeszów - powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

O odniesienie się do zapytania wojewody Ewy Leniart zwróciliśmy się do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego - Krystyny Janickiej.

- My jako nadzór budowlany ustalamy czy obiekty spełniają przepisy prawa budowlanego. Obiekt budowlany ma być bezpieczny dla użytkownika, co ma potwierdzić to, że obiekt został zbudowany zgodnie z prawem. Za bezpieczeństwo użytkowania odpowiada właściciel, a kwestia jak ten obiekt jest użytkowany nie należy do prawa budowlanego. Przedłożone przez właściciela dokumenty potwierdzają, że to zdarzenie nie miało wpływu na pozostałą część obiektu budowlanego. Zostało to potwierdzone przez kierownika budowy oraz protokoły kontroli okresowej - stwierdziła Krystyna Janicka.

O komentarz w sprawie słów wojewody dotyczących bezpieczeństwa w Galerii Rzeszów poprosiliśmy również dyrektora ds. infrastruktury w Galerii Rzeszów Piotra Bugały. Na razie wciąż nie otrzymaliśmy odpowiedzi w tej sprawie. Natomiast jeszcze we wtorek wieczorem, Galeria Rzeszów na swojej stronie internetowej opublikowała oświadczenie, w którym odniesiono się do niedzielnego wypadku.

„Administracja Galerii Rzeszów informuje, że – w związku z niedzielną awarią ażurowego sufitu podwieszanego, pełniącego funkcję dekoracyjną, która miała miejsce na stoisku odzieżowym „Szachownica” – sporządzono dla Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego protokół bezpiecznego użytkowania Galerii Rzeszów. Z protokołu wynika, że awaria w sklepie nie wpłynęła na pozostałą część Galerii. Dlatego mogła ona rozpocząć normalne funkcjonowanie” - brzmi fragment oświadczenia Galerii Rzeszów.

W dalszej części oświadczenia administracja obiektu zapewniła o przeprowadzeniu inspekcji technicznych podwieszanych sufitów w lokalach oraz wyraziła nadzieję na współpracę i zaangażowanie w tej sprawie. Oświadczenie kończy się stwierdzeniem: „Dodatkowo pragniemy uspokoić, że zdarzenie nie ma wpływu na dalsze bezpieczne funkcjonowanie Galerii”.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4