Ma powstać nowa mapa akustyczna Rzeszowa. Wcześniej badania hałasu

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 12 listopada 2021

Fot. Karol Woliński

Jak poinformował Urząd Miasta, do końca maja przyszłego roku ma powstać nowa mapa akustyczna Rzeszowa. Poprzedzą ją badania poziomu hałasu w mieście.

- Mapa akustyczna to dokument, który zgodnie z unijnymi wymogami miasto przygotowuje raz na pięć lat. Prawo ochrony środowiska nakłada taki obowiązek na aglomeracje o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy - wyjaśnia Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Jej opracowanie poprzedzają badania poziomu hałasu w poszczególnych miejscach. Na podstawie wyników wskazuje się, w których częściach miasta jest najgłośniej, a co za tym idzie, gdzie należy pomyśleć o różnego rodzaju działaniach, zmierzających do obniżenia hałasu.

- Dokument zostanie przygotowany na zlecenie Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa głównie z myślą o Biurze Rozwoju Miasta Rzeszowa i Miejskim Zarządzie Dróg w Rzeszowie. Planiści i drogowcy uwzględnią zawarte w mapie dane w planowaniu zabudowy i rozwiązań komunikacyjnych w Rzeszowie. Na podstawie mapy można chociażby zaplanować budowę nowych dróg, czy zmienić organizację ruchu na już istniejących tak, aby poziom hałasu był niższy - wyjaśnia sens operacji Gubernat.

Pierwsza mapa akustyczna dla miasta Rzeszowa została opracowana w 2011 roku i zaktualizowana w roku 2013. Kolejną wykonano w 2017 r. Z danych zawartych w ostatniej mapie akustycznej Rzeszowa wynika, że głównym źródłem hałasu na terenie miasta jest ruch drogowy. - Hałas lotniczy, kolejowy i przemysłowy stanowią drugorzędne źródło, ograniczające się swoim oddziaływaniem tylko do obszaru bezpośredniego otoczenia - dodają przedstawiciele rzeszowskiego magistratu.

Przetarg na opracowanie mapy jest już na finiszu, we wtorek otwarto oferty od wykonawców zainteresowanych tym zadaniem. Jest ich trzy, są już analizowane, a umowa ma być podpisana do końca roku.

- Mapa będzie gotowa do końca maja przyszłego roku, badania zaczną się kiedy temperatura powietrza będzie wynosić powyżej plus 5 stopni Celsjusza, bo kiedy jest chłodniej, nie można ich prowadzić - mówi Bartosz Gubernat.

Mapa akustyczna jest ogólnie dostępna na stronie internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa oraz na stronie BIP. Link do mapy TUTAJ.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4