Podkarpacie promować się będzie na Expo w Dubaju. Czym tam się pochwalimy?

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 17 listopada 2021

Prezentacja deskala autorstwa Arkadiusza Andrejkowa, który pojedzie na targi Expo 2020 do Dubaju.
Fot. Paweł Bialic

Piękno i różnorodność podkarpackiej przyrody, regionalny szlak filmowy, twórczość Zdzisława Beksińskiego czy osoba Ignacego Łukasiewicza - m.in. tym zamierza chwalić się województwo podkarpackie podczas Światowej Wystawy EXPO 2020 w Dubaju. Pierwsze informacje dotyczące tego w jaki sposób zaprezentuje się nasz region podczas tej imprezy, poznaliśmy we wtorek 16 listopada.

Expo 2020

Expo 2020 jest określane mianem największego i najbardziej prestiżowego wydarzenia wystawienniczego na świecie. Jego celem jest łączenie wątków gospodarczych, kulturalnych czy turystycznych. Ma tworzyć również platformę do międzynarodowego dialogu na rzecz współpracy i rozwoju. Pierwotnie inaugurację kolejnej edycji zaplanowano na koniec 2020 roku, jednak sprawę skomplikowała pandemia koronawirusa. Impreza organizowana w Dubaju na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich rozpoczęła się zatem w tym roku (1 października 2021 r.) i potrwa do końca marca 2022 roku. Organizatorzy szacują, że tę wystawę odwiedzi w tym czasie kilkanaście milionów osób.

Podczas Expo 2020 zaprezentuje się oczywiście Polska, w tym również poszczególne jej regiony, a wśród nich województwo podkarpackie. Podkarpackie atrakcje w polskim pawilonie będzie można oglądać od 10 do 14 marca 2022 r.. Przedsmak tego z czym za kilka miesięcy Podkarpacie pojedzie do Dubaju, można było zobaczyć podczas prezentacji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski w Filharmonii Podkarpackiej, we wtorek 16 listopada. Osią wydarzenia były rozmowy z ambasadorami, którzy będą odpowiedzialni za poszczególne instalacje tematyczne w podkarpackim pawilonie, była także muzyka w wykonaniu zespołu Marcina Macuka oraz filmowe relacje ukazujące bogactwo podkarpackiej natury.

„Gwiazdą” ma być Łukasiewicz

Wystawa województwa podkarpackiego w Pawilonie Polskim w Dubaju skupiać się ma przede wszystkim na ukazaniu wyjątkowości i różnorodności Podkarpacia, jego bogactwa w zakresie unikalnej przyrody, potencjału gospodarczego i nowoczesności w połączeniu z tradycją. Wystawa będzie również pokazywać, że Podkarpacie to kolebka przemysłu naftowego, miejsce światowej rewolucji gospodarczej, którą zainicjował Ignacy Łukasiewicz. To właśnie jego osoba, jako postać historyczna naszego regionu, ma być głównym ambasadorem wystawy i spoiwem podkarpackiej prezentacji. Ten pionier przemysłu naftowego, człowiek wielu talentów, właśnie na Podkarpaciu rozpoczął rewolucję gospodarczą w oparciu o zasoby naturalne, czyli ropę.

- Zanim pojawimy się w Dubaju już teraz chcemy promować postać Łukasiewicza, aby jak najwięcej osób poznało, albo przypomniało sobie o jego dokonaniach, zwłaszcza ludzi młodych, bo to był wyjątkowy człowiek, wielu talentów. A przypomnę, że jest on również patronem roku 2022 – podkreślał marszałek Ortyl.

Rozmowa Adama Głaczyńskiego z Arkadiuszem Andrejkowem na temat tworzenia deskala na EXPO 2020 w Dubaju.
Fot. Paweł Bialic

W czasie Expo 2020 zostanie zaprezentowany deskal z wizerunkiem Ignacego Łukasiewicza autorstwa Arkadiusza Andrejkowa, znanego z tworzenia murali na ścianach budynków oraz malowideł na ścianach drewnianych stodół. Malując na drewnie uwiecznia głównie zwykłych mieszkańców podkarpackich wsi, jednak w przypadku propozycji promowania podkarpackiego wynalazcy na targach w Dubaju zrobił wyjątek.

- Jest to osoba zasłużona, bardziej znana niż ci zwykli ludzie, których upamiętniam, ale to wyjątkowa sytuacja, tu nie sposób było negocjować czy odmawiać. Cieszę się, że podkarpacka stodoła zawędruje tak daleko - mówił podkarpacki artysta.

Deskal z wizerunkiem Łukasiewicza autorstwa Arkadiusza Andrejkowa, który pojedzie do Dubaju, został po raz pierwszy zaprezentowany we wtorek w Filharmonii Podkarpackiej.

W ramach podkarpackiej wystawy na Expo 2020 odbędzie się także szereg paneli dyskusyjnych dotyczących przemysłu lotniczego, nauki i edukacji, customizacji i przemysłu kreatywnego.

Podkarpacka twórczość, prezentacja najpiękniejszych miejsc w regionie.
Fot. Paweł Bialic

Przyroda, filmy i Beksiński

Poza głównym przekazem pojawią się także ciekawe instalacje tematyczne, mające ukazać piękno i różnorodność regionu. Ujęciami podkarpackiej przyrody będą próbowali oczarować gości Expo 2020 Agata i Mateusz Matysiakowie, którzy pokochali Bieszczady i tamtejszą naturę, którą uwieczniają na zdjęciach.

- Pokażemy naszą bioróżnorodność, jesteśmy szczęściarzami żyjąc tutaj i mając tak głęboką zieleń, tak długi okres wegetacyjny, to dla ludzi z bliskiego wschodu ogromna egzotyka. Pokazanie tego w sposób intrygujący jest skazane na sukces - mówił Mateusz Matysiak.

Kolejna instalacja skupi się na Podkarpaciu jako miejscu gdzie nakręcono wiele scen do znanych filmów i seriali. Tylko w ostatnich latach różne lokacje w regionie były wykorzystywane m.in. na potrzeby takich filmów jak „Boże Ciało” Jana Komasy, „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego, seriali „Wataha” czy „Dziewczyny ze Lwowa”. Efektem tego powstał Podkarpacki Szlak Filmowy, który jak podkreślała Marta Kraus z Podkarpackiej Komisji Filmowej, będzie jednym z głównych tematów wystawy pokazanej na Expo 2020.

- Szlak Filmowy to nie tylko idea, to jest realny produkt turystyczny, ale też program edukacyjno-upowszechniający, który ma na celu pokazać te miejsca, opowiedzieć o filmach, które tam były kręcone, o ciekawostkach przy ich powstawaniu - zaznaczyła Marta Kraus.

Piękno podkarpackiej przyrody i muzyki.
Fot. Paweł Bialic

W Dubaju Podkarpacie przedstawi również twórczość Zdzisława Beksińskiego, uznanego malarza pochodzącego z Sanoka. Michał i Marcin Baryccy z Fundacji Beksińskiego - współtwórcy wystawy multimedialnej o artyście, wystaw jego obrazów oraz koncertów „Świat Mistrza Beksińskiego”, będą ambasadorami wystawy o artyście w Dubaju. We wtorek mówili o ponadczasowym przekazie jego prac, zapewniając, że z każdym rokiem jego twórczość staje się coraz bardziej aktualna.

- Beksiński w swojej sztuce zadaje najważniejsze pytania o sens istnienia, przemijanie, czy koniec człowieka. Powtarzał, że ludzie chcą szukać prawdy, a jego zdaniem prawdę doskonale znamy, ale nie możemy jej przyjąć i stojąc przed obrazem musimy się z nią zmierzyć - mówił jeden z ambasadorów wystawy o Zdzisławie Beksińskim, która zostanie pokazana w Dubaju już w marcu 2022 podczas Expo 2020.

W Pawilonie Polskim w Dubaju województwo podkarpackie będzie aktywne w różny sposób – planowane są konferencje gospodarczo-naukowe, spotkania biznesowe, będą również atrakcje dla najmłodszych w strefie dla dzieci, zaś w strefie gastronomicznej odbędą się pokazy kulinarne, podczas których będzie można skosztować proziaków, fuczek, pierogów lasowiackich, a ze słodkości będzie można posmakować piernika podkarpackiego, biszkoptów jarosławskich, czy gruszek w syropie miodowym.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4