9,7 mln zł na podkarpackie zabytki. Pomnik w Rzeszowie bez zmian

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 17 grudnia 2018

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków Beata Kot
Fot. Karol Woliński

Ponad 9,7 mln zł - tyle przeznaczył na konserwację zabytków w 2018 roku podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków, którego siedziba znajduje się w Przemyślu. Wśród wielu zadań zrealizowanych przez PWKZ znalazły się również prace prowadzone w Rzeszowie. Chodziło m.in. o polichromie w kościele oo. Bernardynów, remont elewacji kamienicy przy ul. 3 Maja 32 czy remont w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie. O tym, jak wyglądała ochrona zabytków w 2018 roku, mówiły podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków Beata Kot

- Te 10 mln złotych dotacji na Podkarpaciu to drugi wynik w Polsce zaraz po województwie mazowieckim, które jak trzeba zaznaczyć, miało jednak zdecydowanie mniej podpisanych umów dotyczących zadań konserwacyjnych w tym roku - powiedziała Ewa Leniart.

Wojewoda mówiąc o umowach przytoczyła również szczegółowe dane z 2018 roku.

- W 2018 roku zawarto 352 umowy na co składało się przeprowadzenie prac przy obiektach architektury, na prace remontowo-konserwatorskie przy obiektach ruchomych, na wykonanie dokumentacji konserwatorskiej, przeprowadzenie badań, wykonanie inwentaryzacji architektonicznych obiektu, wykonanie kart ewidencyjnych obiektów zabytkowych ruchomych i nieruchomych, ekspertyz i wydanie opinii oraz przeprowadzenie ratowniczych badań archeologicznych - poinformowała Ewa Leniart.

Nowe Pomniki Historii RP na Podkarpaciu

Na spotkaniu u wojewody poinformowano również o przyznaniu trzem podkarpackim obiektom tytułu Pomnika Historii RP. Jest to najwyższa forma ochrony konserwatorskiej w naszym kraju. Są to zabytki nieruchome o szczególnym znaczeniu dla kultury narodowej. 10 grudnia odbyła się gala „100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości”, podczas której przyznano tytuły 14 obiektom z terenu całej Polski. Dzięki temu liczba Pomników Historii RP w Polsce wynosi obecnie 105.

3 z 14 nowych pomników pochodzą z Podkarpacia: Bóbrka – najstarsza czynna kopalnia ropy naftowej w Polsce i na świecie, a także Twierdza Przemyśl i zespół staromiejski również w Przemyślu.

- Z inicjatywy prezydenta mieliśmy mieć 100 pomników na stulecie niepodległości, a okazało się, że jest ich 105, co nas bardzo cieszy tym bardziej, że z pośród 14 nowych jest 3 z Podkarpacia. Przyznanie tytułu Pomnika Historii RP otwiera możliwość wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO - powiedziała podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków Beata Kot.

Co z pomnikiem Czynu Rewolucyjnego?

Podczas konferencji pojawił się także temat rzeszowskiego pomnika Czynu Rewolucyjnego. Od długiego czasu sprawa ta wzbudza wielkie emocje. Po wprowadzeniu ustawy dekomunizacyjnej monument może zostać zburzony ponieważ według opinii Instytutu Pamięci Narodowej propaguje ustrój komunistyczny. Tymczasem władze Rzeszowa z prezydentem Tadeuszem Ferencem na czele, jak i duża część mieszkańców są zdecydowanie przeciwko burzeniu pomnika. Od pewnego czasu nie mieliśmy żadnych nowych informacji w tej sprawie. Podobnie było podczas poniedziałkowej konferencji. Wojewoda Ewa Leniart pytana przez dziennikarzy o pomnik szybko ostudziła emocje mówiąc, że w tej sprawie wciąż nie podjęto żadnych decyzji.

- Toczy się postępowanie administracyjne w tej sprawie pod nadzorem wojewódzkiego inspektora budowlanego i dopiero po jego zakończeniu będziemy wiedzieli więcej - stwierdziła wojewoda.

Przedstawiciele urzędu wojewódzkiego powiedzieli również, że postępowanie jest rozpatrywane pod wieloma względami i pod uwagę brane są głosy z różnych stron, także społecznej, dlatego proces może jeszcze potrwać.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4