Res-Drob w byłych zakładach Hermana? Na razie to tylko spekulacje

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 3 stycznia 2019

Obiekty znajdujących się w upadłości Zakładów Mięsnych Herman w Hermanowej. Czy tajemniczym inwestorem zainteresowanym ich przejęciem jest Res-Drob?
Fot. Paweł Bialic

Ostatnio pojawiły się pogłoski mówiące, że Rzeszowskie Zakłady Drobiarskie Res-Drob Sp. z o.o. miałyby przenieść swoją produkcję z obiektu przy ul. Konopnickiej do budynków będących od maja 2014 r. w stanie upadłości likwidacyjnej Zakładów Mięsnych Herman w Hermanowej w gminie Tyczyn koło Rzeszowa. Taki obrót sprawy byłby świetną informacją dla mieszkańców rzeszowskich osiedli 1000-lecia oraz Króla Augusta, którzy od kilkunastu lat skarżą się na uciążliwości z powodu działalności zakładu w ich bliskim sąsiedztwie. O problemach związanych z funkcjonowaniem firmy pisaliśmy już wielokrotnie. Zapytaliśmy więc o tę kwestię u źródła, czyli w Res-Drobie. Na pytanie o możliwość przeniesienia zakładu do Hermanowej, rzecznik prasowy firmy Damian Pawłowski powiedział nam, że na razie nie ma żadnych informacji w tej sprawie.

- Nie mam żadnych informacji dotyczących tej propozycji, szukamy nowej lokalizacji i sprawdzamy wiele miejsc, po to aby znaleźć najwłaściwszy teren dla funkcjonowania naszego zakładu. Termin przeprowadzki się nie zmienia, chcemy się przenieść w 2020 roku - tłumaczy Damian Pawłowski.

Czy jakiekolwiek informacje w tej sprawie dotarły do burmistrza Tyczyna? Według gospodarza gminy Tyczyn, w której leży Hermanowa, Janusza Skotnickiego, rzeczywiście ktoś chce kupić budynki po Zakładach Mięsnych Herman.

- Res-Drob w Hermanie? Pierwsze słyszę, choć z moich informacji wynika, że faktycznie jest chętny na zakup budynków Zakładów Mięsnych Herman, które od 4 lat są w fazie likwidacji. Nie mam jednak wiedzy, czy tym chętnym na zakup tych zakładów jest ktoś związany z Res-Drobem - mówi Janusz Skotnicki.

Zakłady Mięsne Herman od 2014 roku są w stanie likwidacji. Pracę straciło wówczas ponad 200 osób. Bożena Nawrocka, która jest syndykiem przedsiębiorstwa, powiedziała nam, że na ten moment sytuacja zakładów się nie zmieniła.

- Zakłady Mięsne Herman są wciąż w stanie upadłości. Nic się nie zmieniło w tej kwestii. Nie zostały one sprzedane, nie mogę na razie podać żadnych informacji na temat potencjalnego zakupu zakładów - wyjaśnia Bożena Nawrocka.

Jak zareagują władze Tyczyna gdyby faktycznie okazałoby się, że Res-Drob miałby przenieść się do Hermanowej? Janusz Skotnicki uważa, że budynki po zakładzie Herman powinny zostać w końcu zagospodarowane, co wiązałoby się z nowymi miejscami pracy.

- Budynki stoją puste, dobrze by było gdyby ktoś w końcu zaczął je wykorzystywać. Nowe przedsiębiorstwo to nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców - twierdzi burmistrz Tyczyna.

Warunkiem powstania tam nowego zakładu jest jednak to, aby jego funkcjonowanie nie było uciążliwe dla mieszkańców, tak jak to w opinii mieszkańców osiedli 1000-lecia i Króla Augusta dzieje się w przypadku Res-Drobu.

- Czytam jak mieszkańcy w Rzeszowie zwracają uwagę, że działalność Res-Drobu jest dla nich uciążliwa. W kwestii budynków po Hermanie, to nie znajdują się w centrum miasta, są bardziej na uboczu, choć w pobliżu również znajdują się domy mieszkalne. Poza tym Herman miał również podobny profil działalności co Res-Drob. Na razie są to jednak tylko spekulacje, ale trzeba podkreślić, że komfort życia mieszkańców jest tutaj również sprawą kluczową - uważa burmistrz Tyczyna.

Czy tajemniczy inwestor, który interesuje się kupnem budynków po Zakładach Mięsnych Herman to ktoś związany z Res-Drobem? Takie pytanie od dzisiaj mogą zadawać sobie mieszkańcy Rzeszowa, a także Hermanowej, których ta sprawa dotyczy w największym stopniu. Przeniesienie zakładu, który zatrudnia obecnie około 300 osób, to teoretycznie także szansa na nowe miejsca pracy dla mieszkańców gminy Tyczyn. Jednak z drugiej strony czy mieszkańcy Hermanowej obserwując sprawę Res-Drobu w Rzeszowie, zgodziliby się na działalność tego typu przedsiębiorstwa w ich okolicy?

Karol Woliński

Obiekty znajdujących się w upadłości Zakładów Mięsnych Herman w Hermanowej
Fot. Paweł Bialic

Obiekty znajdujących się w upadłości Zakładów Mięsnych Herman w Hermanowej
Fot. Paweł Bialic

Obiekty znajdujących się w upadłości Zakładów Mięsnych Herman w Hermanowej
Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4