„Weekend z wojskiem”. Pikniki na Święto Wojska Polskiego na Podkarpaciu

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 12 sierpnia 2022

Fot. Paweł Bialic

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbędą się obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Na te dni Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowało w całym kraju liczne wydarzenia o charakterze państwowym, patriotyczno-religijnym, kulturalnym oraz rozrywkowym. W Rzeszowie uroczystości połączone z piknikiem odbędą się w poniedziałek (15 sierpnia).

Na terenie województwa podkarpackiego w trakcie weekendu zaplanowano pikniki wojskowe pod hasłem „Zostań Żołnierzem RP” także w Dębicy, Jaśle, Przemyślu i Stalowej Woli.

Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i poczęstunku żołnierską grochówką na uczestników czekać będzie wiele atrakcji.

Otwarte będą także mobilne punkty rekrutacyjne, w których zainteresowani uzyskają informację m.in. o nowym rodzaju służby – dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej – w jej przypadku wojsko oferuje 4600 zł od pierwszego dnia służby.

W sobotę (13 sierpnia) zaplanowano piknik wojskowy w Jaśle, a w niedzielę (14 sierpnia) w Dębicy (w obu miastach w godz. 14.00-18.00). Natomiast w poniedziałek (15 sierpnia) odbędą się pikniki w Przemyślu (godz. 14.00-18.00), Stalowej Woli (godz. 16.00-20.00) oraz Rzeszowie (godz. 12.30-17.00). Więcej szczegółów na plakacie.

Natomiast poniedziałkowe uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego w stolicy Podkarpacia rozpoczną się uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny i żołnierzy Wojska Polskiego w kościele garnizonowym w Rzeszowie (ul. Reformacka) o godz. 9.00. O godz. 10.00 również w kościele zaplanowano koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Niny Nowak, po którym nastąpi przemarsz uczestników pod pomnik generała Władysława Sikorskiego w Parku Jedności Polonii z Macierzą, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości.

Rozpoczną się one ok. godz. 11.00 uroczystym apelem, po którym nastąpi defilada pododdziałów w al. Cieplińskiego. Od godziny 12.30, przy ul. Kazimierza Pułaskiego rozpocznie się Piknik Wojskowy, na którym zaprezentowany zostanie sprzęt wojskowy, m.in czołg PT-91 Twardy, Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak, moździerz samobieżny Rak, KTO Rosomak z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike i inne. Nie zabraknie występów artystycznych oraz wojskowej grochówki.

Red.

Fot. Materiały organizatorów

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4