Rzeszowskie Miodobranie. Degustacje, kiermasz i transmisja z pasieki

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 16 września 2022

Fot. Karol Woliński

- Już po raz piąty rozsmakujemy się w rzeszowskim miodzie, z Pasieki w Sercu Miasta, wirowanym na oczach zgromadzonych i podawanym do degustacji niemal prosto z miodarki... - zapowiadają organizatorzy Rzeszowskiego Miodobrania oraz Kiermaszu Naturalnie & Zdrowo, które odbędą się w piątek i sobotę (16-17 września) w Galerii Rzeszów.

To okazja, by rozsmakować się w rzeszowskim miodzie przygotowanym przez pszczoły w Pasiece w Sercu Miasta, która dwa lata temu powstała na dachu galerii.

Kiermasz Naturalnie & Zdrowo w ramach Rzeszowskiego Miodobrania zaplanowano w godzinach otwarcia Galerii Rzeszów, w piątek od godz. 9:00 do 19:00 i sobotę od godz. 10:00 do 19:00.

Alkohole rzemieślnicze, produkty CBD z konopii; produkty farmerskie, soki, przetwory, oleje tłoczone na zimno i sery; miód i produkty pszczele, suplementy, a także kosmetyki naturalne i wegańskie to tylko część propozycji przygotowanych przez producentów biorących udział w wydarzeniu. - To szansa na poznanie i wypróbowanie doskonałych produktów, poznania historii, pasji i zaczerpnięcia wiedzy ich pomysłodawców - zachęcają organizatorzy. Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty z dietetykiem Pauliną Górską, wywiady i konkursy z nagrodami.

- Nasze zdrowie jest wartością dla każdego z nas. Dlatego podczas tegorocznej edycji Rzeszowskiego Miodobrania postanowiliśmy zwrócić na nie szczególną uwagę. Czerpiąc z natury i w zgodzie z nią, a więc w pewnym sensie wracając do naszych korzeni, możemy zadbać o nas i naszych bliskich. Rzeszowskie Miodobranie to nie tylko wydarzenie handlowe, ale przede wszystkim wydarzenie edukacyjne. Tutaj warto się spotkać, porozmawiać, spróbować. Nasze wybory mają znaczenie dla nas, ale i środowiska, w którym żyjemy, o czym chcemy opowiadać. To także okazja, by rozmawiać o pszczołach i ich roli. Większość produktów, które znajdziemy na stoiskach zależy bezpośrednio, lub pośrednio od ich pracy, choć czasem możemy sobie nie zdawać z tego sprawy – mówi Maciej Szela, koordynator programu #TAKdlaPszczół.

W sobotę Rzeszowskie Miodobranie - punkt kulminacyjny wydarzenia. Już po raz piąty zgromadzeni na Placu Eventowym w Galerii Rzeszów, zobaczą jak pozyskiwany jest Miód Rzeszowski z Pasieki w Sercu Miasta i prześledzą każdy krok od plastra do degustacji. Najpierw, ok. godz. 13:30 za pośrednictwem transmisji na żywo, zgromadzeni na placu zobaczą jak odbierany jest miód. Sam proces odsklepiania ramek i wirowania miodu na scenie śledzić będzie można już od godz. 14:30, by niespełna godzinę później cieszyć się smakiem i aromatem. Wszyscy zgromadzeni będą mieli możliwość skosztować rzeszowskiego miodu już o godz. 15:30 na Placu Eventowym w Galerii Rzeszów. Całości dopełni recital rzeszowskiej wokalistki Julii Honkisz i gitarzysty Brajana Kokoszki – o 14:00 i 15:30. Transmisje LIVE z wydarzenia dostępne będą także w social media #TAKdlaPszczół i Galerii Rzeszów.

- Rzeszowskie pszczoły doskonale czują się w Pasiece w Sercu Miasta. Ich praca jest niezwykle ciekawym obiektem naszych obserwacji. Chętnie gromadzą spore zapasy miodu i pyłku, a więc niezbędnego dla nich pokarmu węglowodanowego i białkowego, co jednoznacznie pokazuje jak bogata jest baza pożytkowa w Rzeszowie. Co ciekawe pszczoły z Pasieki w Sercu Miasta odbywają loty nawet w promieniu do 3 km. Znajdziemy tu więc zarówno tereny zagospodarowane jak ogrody przydomowe, w których kumulujemy rośliny kwitnące, parki, jak i roślinność dzikorosnącą – mówi Rafał Szela, pszczelarz, opiekun Pasieki w Sercu Miasta

Na Kiermasz Naturalnie & Zdrowo i Rzeszowskie Miodobranie zapraszają #TAKdlaPszczół, Galeria Rzeszów i Miasto Rzeszów, organizatorzy wydarzenia i Pasieki w Sercu Miasta.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4