Zbiórka żywności dla Polaków na Ukrainie. Apel wojewody Ewy Leniart

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 30 listopada 2022

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaapelowała do mieszkańców regionu o wzięcie udziału w przedświątecznej zbiórce żywności na rzecz Polaków mieszkających na Ukrainie. - W tym roku z uwagi na trwającą tam wojnę, ta zbiórka ma wymiar szczególny – podkreślała podczas środowej (30 listopada) konferencji prasowej.

„Polakom na Ukrainie”

Akcję pomocy Polakom na Ukrainie od kilku lat w okresie przedświątecznym organizuje Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział w Przemyślu we współpracy z Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim i innymi instytucjami. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart w środę 30 listopada zwróciła się z prośbą do mieszkańców regionu o wzięcie udziału w akcji „Polakom na Ukrainie” Podkreślała, że nadchodzące Święta Bożego Narodzenia dla całej Ukrainy, w tym Polaków tam mieszkających, będą bardzo trudnym okresem z uwagi na trwającą wojnę.

- Tegoroczna zbiórka ma wyjątkowy charakter z uwagi na trwającą wojnę. Zwracam się zatem z prośbą o włączenie się w akcję zbiórki żywności długoterminowej dla Polaków, którzy na terenie zachodniej Ukrainy pozostali. Są to osoby głównie starsze, samotne, często także niepełnosprawne z bardzo niskimi dochodami w postaci emerytury, którzy mieli trudności by przeżyć święta gdy wojny nie było. A w okresie wojennym możemy sobie wyobrazić, że warunki ich bytowania są szczególnie trudne - mówiła wojewoda.

Akcja „Polakom na Ukrainie” potrwa od 1 do 12 grudnia. Jedzenie można dostarczać do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Zebrana żywność trafi przed Świętami Bożego Narodzenia do polskiej społeczności z Mościsk, Myslatyc, Sambora, Łanowic oraz innych miejscowości.

- Paczki posłużą naszym rodakom do przygotowania polskiej Wigilii, ponieważ w pamięci starszych osób została polska kultura i tradycja - zaznaczał Andrzej Berestecki, prezes przemyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Poniżej znajduje się LISTA PRODUKTÓW jakie będą zbierane podczas akcji „Polakom na Ukrainie”:

Makaron, kasza (różne rodzaje), cukier, konserwy rybne /puszki mięsne/ pasztety, puszki (kukurydza, groszek itp..), herbata duże opakowanie, kawa sypana/ kawa rozpuszczalna, mleko UHT w kartonie, mleko w proszku, pakowane wędliny (kabanosy), kakao, orzechy / bakalie, mąka, olej, słodycze (czekolada), mydło w kostce, mały proszek do prania, pasta do zębów, żel pod prysznic, szampon, świece.

Szkoły włączą się w pomoc

Akcję „Polakom na Ukrainie” wspiera też Podkarpackie Kuratorium Oświaty. W środę 30 listopada do wszystkich szkół zostaną wysłane zaproszenia do wzięcia udziału w zbiórce.

- Nasze szkoły mają piękną tradycję w zakresie prowadzonych zbórek zywności, liczmy że tym razem podkarpaccy uczniowie i nauczyciele nie zawiodą - mówiła podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Jak powiedziała Małgotata Rauch, szkoły będą mogły zbierać żywność w dniach od 1 do 12 grudnia, a następnie zadeklarują sposób odbioru tych paczek ewentualnie same je dostarczą do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w ostatni dzień zbiórki.

- To bardzo ważny element wychowania patriotycznego naszych uczniów, kształtowania dobry postaw, a także okazja by porozmawiać o Polakach na Ukrainie - dodała podkarpacki kurator oświaty.

Rejestracja szkół i szczegóły TUTAJ.

Kolejnym partnerem akcji „Polakom na Ukrainie” jest także Grupa Kapitałowa „Specjał” zarządzająca siecią sklepów „Nasz Sklep”. Żywność na rzecz naszych rodaków będzie można przynosić do sklepów tej sieci na terenie Rzeszowa i Tarnobrzega również w dniach 1-12 grudnia.

Wokul

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4