Nastolatki dostały głos. W ramach projektu PSAR „Dziewczęcy Łącznik”

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 2 grudnia 2022

Fot. Karol Woliński

Grupa 24 nastolatek z województwa podkarpackiego wzięła udział w wyjątkowym projekcie „Dziewczęcy Łącznik” prowadzonym przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin. Dzięki warsztatom i organizacji ciekawych inicjatyw, uczestniczkom udało się rozwijać swoje kompetencje społeczne, stawiać jasne granice i wychodzić naprzeciw trudnościom i niewłaściwemu traktowaniu, z jakim muszą się mierzyć.

Dziewczyny mają głos

Za pomysł organizacji projektu „Dziewczęcy Łącznik” odpowiada Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin. Wszystko udało się sfinansować ze środków przekazanych przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

- Często w naszej pracy działaliśmy na rzecz dzieci, ale staramy się otwierać też starsze grupy, na młodzież, która odważniej wyraża swoje potrzeby. W ramach tego projektu chcieliśmy dać głos dziewczynom, by mogły dzielić się swoją wiedzą i pomysłami na projekty, które będą mogły później zrealizować - mówi Jan Marković, jeden z współzałożycieli PSAR-u podczas uroczystego wręczenia uczestniczkom certyfikatów ukończenia projektu „Dziewczęcy Łącznik”.

Fot. Karol Woliński

W programie wzięły udział 24 nastolatki w wieku od 15 do 18 lat. W ramach projektu uczestniczki zostały zaproszone do udziału w 4-dniowym obozie edukacyjnym, na którym dowiedziały się m.in. jak radzić sobie z uprzedzeniami, a także poznały inspirujące kobiece postacie historyczne. W programie warsztatów nie zabrakło również takich tematów jak: trening umiejętności społecznych i budowania relacji storytelling, czyli jak słuchać i dzielić się z innymi swoimi uczuciami i poglądami.

Pokaz mody, wystawa zdjęć

Kulminacją projektu było stworzenie przez uczestniczki inicjatyw społecznych na terenie Podkarpacia. Dziewczyny zostały podzielone na grupy i każda z nich miała za zadanie stworzyć autorski projekt związany z równym traktowaniem. Przez cały czas mogły liczyć na wsparcie i pomoc tutorek. Dzięki temu powstały ciekawe inicjatywy. Jedną z nich był pokaz mody „Jesteśmy Cudem”, który odbył się kilka tygodni temu w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall. Wzięło w nim udział ponad 200 osób.

Wydarzenie miało na celu zmierzenie się z presją idealnego wyglądu jakiej poddawane są młode dziewczyny. Pokaz piękna był poprzedzony warsztatami o nazwie „Kobieta to CUD – Ciało – Umysł – Duch”. Podczas warsztatów uczestniczki mogły poznać siebie nawzajem, nawiązać relacje, poczuć siłę kobiecej więzi, która ich łączy.

- Udział w projekcie „Dziewczęcy łącznik” był dla mnie niezwykły doświadczeniem! Zdobyłam wiedzę o moich kompetencjach, dowiedziałam się m.in. na czym polega asertywność, a przede wszystkim poznałam cudowne koleżanki. Miałyśmy też możliwość pracy w grupie i zorganizowania swojego własnego przedsięwzięcia! Zorganizowałyśmy warsztaty połączone z pokazem piękna. Wierzę, że dzięki temu wydarzeniu moje rówieśniczki uświadomiły sobie, że przestrzeganie piękna jest subiektywne i nie warto podporządkowywać się aktualnie narzucanym kanonom wyglądu zewnętrznego - opowiadała Alicja Grążka, uczestniczka projektu.

Fot. Karol Woliński

Oprócz tego w ramach projektu odbyła się wystawa fotografii „Kobietą być”, podczas której prezentowano zdjęcia pokazujące co dla kobiet jest ważne, czym się kierują w swoim życiu i na czym im zależy. Zorganizowaną przez nie wystawę obejrzało ok. 700 osób. Miała ona miejsce w Zespole Szkół Mechanicznych i w Filii Biblioteki Miejskiej w Mielcu. Dziewczyny biorące udział w projekcie przygotowały i przeprowadziły antydyskryminacyjne warsztaty pod tytułem „Mam tę moc” dla uczennic Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie.

Certyfikaty uczestniczkom programu wręczała w czwartek (1 grudnia) Marta Niewczas znana rzeszowska sportsmenka i działaczka społeczna, która podkreślała, że projekt „Dziewczęcy Łącznik”, to dobra inicjatywa pozwalająca uczestniczkom rozwijać swoje kompetencje.

- Młodzi ludzie dzisiaj wiedzą czego chcą, ale takie programy uczą ich, że ważna jest praca zespołowa wzajemne wsparcie, cieszę się że w Rzeszowie są takie inicjatywy - mówiła Marta Niewczas.

Fot. Karol Woliński

Przedstawiciele PSAR-u zapowiadają, że będą chcieli dalej realizować podobne projekty. Następny ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4