669. urodziny Rzeszowa. Były chwile wzruszenia i nagroda dla mieszkańców

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 20 stycznia 2023

Fot. Paweł Bialic

Chwile wzruszenia, wspomnień i uśmiechu, towarzyszyły rzeszowianom podczas świętowania 669. rocznicy Lokacji Miasta Rzeszowa w Filharmonii Podkarpackiej. Urodziny Rzeszowa były okazją do wręczenia tytułów zasłużonym dla miasta. Symboliczną nagrodę za pomoc Ukrainie otrzymali też wszyscy mieszkańcy Rzeszowa.

Wyjątkowe urodziny

Coroczna gala z okazji rocznicy lokacji miasta odbyła się w budynku Filharmonii Podkarpackiej w czwartek 19 stycznia. W tym dniu w 1354 r. król Kazimierz Wielki nadał Rzeszowowi prawa miejskie podarowując gród Janowi Pakosławicowi. Czwartkowa uroczystość cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców, darmowe zaproszenia rozeszły się w kilka godzin.

Wydarzenie rozpoczęło się odegraniem hejnału Rzeszowa „Na Cztery Strony Świata” autorstwa nieżyjącego już Tomasza Stańki w wykonaniu Tomasza Nowaka. Rzeszowian i wszystkich przybyłych gości przywitał prezydent miasta Konrad Fijołek.

- To kolejne święto naszego miasta, bardzo dziękuje mieszkańcom za miłość do Rzeszowa, Tegoroczne urodziny, mimo że nie okrągłe, są wyjątkowe w naszej historii, miniony rok zmienił rolę naszego miasta na lata. Za sprawą tragicznych wydarzeń na Ukrainie Rzeszów wraca do centrum uwagi całego kontynentu - mówił prezydent Rzeszowa i dziękował mieszkańcom za wszystkie gesty pomocy w kierunku naszych wschodnich sąsiadów.

- Jesteśmy świetnie zorganizowaną społecznością - dodawał prezydent i zapowiadał, że mieszkańcy podczas gali zostaną jeszcze wyróżnieni za pomoc Ukrainie.

Na 669. rocznicy lokacji miasta Rzeszowa oprócz władz miasta i radnych, pojawili się także podkarpaccy parlamentarzyści. Był też członek zarządu województwa Stanisław Kruczek, biskup rzeszowski Jan Wątroba. Pojawili się też samorządowcy wielu polskich miast m.in. prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, którzy w czwartek przyjechali do Rzeszowa na spotkanie w ramach Ruchu Samorządowego „TAK! Dla Polski”.

Wergiliusz Gołąbek honorowym obywatelem

Głównym punktem 669. urodzin Rzeszowa było oczywiście wyróżnienie osób, które przyczyniły się do rozwoju miasta. Tytułem Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa został odznaczony dr Wergiliusz Gołąbek, wieloletni dyrektor Filharmonii Podkarpackiej, związany również z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, której przez 6 lat był rektorem, a teraz pełni funkcję wiceprezydenta.

Dr Wergiliusz Gołąbek po odebraniu wyróżnienia był bardzo wzruszony. Mówił o zaskoczeniu wyróżnieniem, cytował też fragment „Przesłania Pana Cogito” Zbigniewa Herberta, pytając „Czyż nie było lepszych?”. W swoim przemówieniu przypominał o swoich rodzicach.

- Sięgając pamięcią wspominam moich rodziców, moją pełną dobroci mamę i mojego mądrego ojca, który nie mógł się odnaleźć w stalinowskim systemie - mówił łamiącym głosem dr Gołąbek.

Honorowy Obywatel Rzeszowa, dziękował za wsparcie rodzinie w tym żonie Irenie i wszystkim osobom, które pomogły mu w zawodowej karierze.

- W moim życiu przypadek decydował o moich losach i decyzjach. To w Rzeszowie na ulicy spotkałem Andrzeja Rozmarynowicza dzięki temu trafiłem do Filharmonii. Gdybym nie spotkał Wojciecha Rajskiego, nie kierowałbym Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Gdyby nie pierwszy wojewoda w wolnej Polsce Kazimierz Ferenc nie wróciłbym do Rzeszowa, gdyby nie prof. Tadeusz Pomianek, obecny prezydent WSIiZ, nie byłbym tym kim jestem – powiedział dr Gołąbek, dodając, że nie należy lekceważyć roli przypadku, gdy tymczasem dziś młodzi ludzie próbują z góry zaplanować sobie życie.

Wergiliusz Gołąbek czuł się bardzo swobodnie na scenie Filharmonii Podkarpackiej, nie było w tym nic dziwnego, w końcu pracował tam przez 26 lat. Były rektor WSIiZ-u bawił publiczność anegdotami, nawiązywał do fragmentu filmu przedstawionego przed wręczeniem mu wyróżnienia, w którym jego współpracownicy mówili o jego osiągnięciach, w tym o propozycji napisania jego autobiografii.

- Rektor WSIiZ powiedział bym napisał autobiografię, Panie Rektorze miałbym kilkadziesiąt procesów, dziękuję bardzo za taką propozycję - żartował dr Wergiliusz Gołąbek.

„Aby inni mogli żyć”

Czwartkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej był wyjątkowy nie tylko dla Wergiliusza Gołąbka. Tytuły Zasłużonych dla Miasta Rzeszowa otrzymały dwie niesamowite panie. Jako pierwsza na scenie pojawiła się by odebrać tytuł Marta Gutowska – weterynarz, założycielka Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT, uznawana za prekursora ratownictwa kynologicznego w Polsce.

- Nie umiem przemawiać, więc musicie mi wybaczyć, powiem tylko to co myślę - rozpoczęła Marta Gutowska i natychmiast zyskała ogromną sympatię publiczności.

Dr Gutowska podkreślała, że ratownictwo jest pracą grupową, stąd dziękowała za wsparcie swoim współpracownikom, którzy przybyli na galę w służbowych uniformach.

- Wyróżnienie, które otrzymałam traktuje jako dowód uznania dla całej grupy ratowników - dodała założycielka Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT.

Jak podkreślała Marta Gutowska, w ciągu 22 lat stowarzyszenie STORAT brało udział w 300 akcjach ratowniczych i udało się w tym czasie odnaleźć 40 zaginionych ludzi.

- Jeżeli poszukiwania standardowe nie przynoszą rezultatów, policja wzywa nas. Zespoły składają się z nawigatora, przewodnika i psa, który jest elementem kluczowym. Bo tylko one potrafią wywęszyć zapach zaginionego człowieka - powiedziała dr Gutowska i na zakończenie przywołała motto swojego stowarzyszenia.

- „Aby inni mogli żyć” - tym mottem się kierujemy - powiedziała dr Gutowska.

Rzeszów dumny z folkloru

Drugą osobą, która otrzymała tytuł Zasłużonego dla Miasta Rzeszowa była Alicja Haszczak - popularyzatorka kultury ludowej Rzeszowszczyzny, najwybitniejsza na Podkarpaciu znawczyni tradycji ludowych, która przez ponad 70 lat pracy artystycznej, pedagogicznej i twórczej wychowała wiele pokoleń młodych instruktorów i folklorystów. Założycielka m.in. Zespołu Pieśni i Tańca „Połoniny”.

- Bardzo się cieszę, że miasto Rzeszów uznaje folklor, taniec i muzykę. Serdecznie dziękuje za to wyróżnienie w imieniu całej Rzeszowszczyzny, wszystkich ludzi prostych, którzy mieszkają na wsiach daleko od Rzeszowa, a którzy pięknie śpiewają i tańczą - powiedziała Alicja Haszczak.

Druga z wyróżnionych tytułem Zasłużony dla Miasta Rzeszowa przypominała lata swojej pracy na rzecz popularyzowania folkloru, opowiadała o trudnym dziele rejestrowania twórczości ludowej, podkreślała że to ważna część rzeszowskiej kultury i historii.

- Rzeszów może być dumny z tego, że ma folklor, że ma festiwal zespołów polonijnych - mówiła Alicja Haszczak, która zebrała ogromne brawa od publiczności.

Nagroda dla mieszkańców

Na tym nadawanie specjalnych tytułów podczas czwartkowego wieczora się nie zakończyło. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek ogłosił ze sceny, że chce symbolicznie wyróżnić również wszystkich mieszkańców miasta za to jak pomagali uchodźcom z Ukrainy. Dowodem na ogromne serce rzeszowian był przyznany w maju przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego tytuł Miasta-Ratownika.

- Nasza szczególna rola została zauważona - nasze miasto potrafiło przyjąć do siebie mieszkańców stanowiących 50 procent naszej całej ludności. Przyjęliśmy tysiące ton pomocy humanitarnej kierując ją na Ukrainę, do tego przez nasze miasto przebiega najważniejsza trasa wsparcia militarnego dla Ukrainy - twierdził prezydent.

Specjalną statuetkę symbolizującą przyznanie miastu wspomnianego tytułu przywiózł do Polski prezydent RP Andrzej Duda. W listopadzie zeszłego roku wręczył ją prezydentowi Fijołkowi podczas gali wręczenia Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP która odbyła się na Uniwersytecie Rzeszowskim.

- To tytuł dla wszystkich mieszkańców Rzeszowa, dla 200 tys. ratowników którzy potrafili w niesamowity sposób pomagać - zaznaczał prezydent Rzeszowa. Konrad Fijołek symbolicznie wręczył statuetkę jednemu z mieszkańców Rzeszowa - Markowi Twarogowi, który był wolontariuszem od pierwszego dnia wojny. Jak dodał Fijołek, wspomnianą statuetkę będzie można obejrzeć w rzeszowskim ratuszu. Na sam koniec prezydent Rzeszowa zaprosił również samorządowców z innych polskich miast, które wspierały stolicę Podkarpacia w opiece nad uchodźcami i również dziękował im za udzieloną pomoc.

Gali towarzyszyła muzyka filmowa w wykonaniu L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra która przeplatała kolejne części wydarzenia. Muzykom na scenie towarzyszyła Bovska, czyli polska wokalistka, autorka tekstów i piosenek, która w 2016 r. wydała debiutancki album studyjny pt. Kaktus oraz Dagny Mikoś, aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, która w 2021 roku wydała swoją debiutancką płytę z piosenkami Agnieszki Osieckiej pt. „DAGNY/OSIECKA”. Galę prowadzili wspomniana Dagny Mikoś oraz Adam Głaczyński, znany dziennikarz Radia Rzeszów.

Po zakończeniu uroczystej części wydarzenia na mieszkańców Rzeszowa czekał specjalny urodzinowy tort którym częstował prezydent Fijołek.

Karol Woliński

Zdjęcia: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4