Plan Równości Płci w rzeszowskim ratuszu. Co mówi o pracy w urzędzie?

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 8 marca 2023

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

W środę 8 marca, czyli w Dniu Kobiet rzeszowski ratusz zaprezentował Plan Równości Płci – dokument dotyczący zapewnienia równego traktowania pracowników Urzędu Miasta. Opracowanie upublicznione teraz, tak naprawdę powstało już jesienią zeszłego roku. Wskazuje ono strukturę zatrudnienia w ratuszu oraz wyniki anonimowej ankiety na temat warunków pracy w urzędzie.

Plan Równości Płci

W środowy poranek miejscy urzędnicy na czele z prezydentem Fijołkiem wręczali kwiaty i upominki rzeszowiankom w specjalnym autobusie, który kursował po ulicach miasta. Kilka godzin później rzeszowski ratusz przedstawił Plan Równości Płci w Urzędzie Miasta. To dokument przygotowany i wdrażany od zeszłego roku, którego celem jest wprowadzenie zmian sprzyjających równouprawnieniu kobiet i mężczyzn w strukturach urzędu.

- Staramy się wdrażać politykę równościową, tak by żadna z grup i płci nie była dyskryminowana. Od pierwszych dni staramy się o tę równość. Kierownictwo miasta w połowie jest reprezentowane przez obie płcie, ale także na innych kierowniczych stanowiskach staramy się by ta równowaga występowała. Stawiamy przede wszystkim na kompetencje - mówił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Jak zapewniają urzędnicy, plan ma zapewnić komfort pracy i równe traktowanie wszystkim grupom i płciom. Dokument jest podzielony na kilka części. Pierwsza dotyczy struktury zatrudnienia w Urzędzie Miasta Rzeszowa. Według danych z 1 października 2022 roku w ratuszu pracowało zdecydowanie więcej kobiet. Na 875 pracowników 602 stanowiły kobiety (69 procent), a 273 mężczyźni (21 procent).

Z danych wynika, że najliczniejsza grupa kobiet w Urzędzie Miasta Rzeszowa znajdowała się w przedziale wiekowym 26 – 40 lat oraz 41 – 55 lat, odpowiednio po 29%. W przypadku mężczyzn najliczniejsza grupa znajduje się w przedziale wiekowym 41 – 55 lat (12%).

W strukturze nazwanej kolegium prezydenta, która dotyczy kierowniczych funkcji w mieście czyli prezydenta, wiceprezydentów, sekretarza oraz skarbnika, na 6 osób jest 2 kobiety oraz 4 mężczyzn Jeżeli chodzi o stanowiska dyrektorów wydziałów, na 33 stanowiska, 15 zajmują kobiety, a 18 mężczyźni.

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Wyniki ankiety

Kolejna część dokumentu zawiera wyniki ankiet przeprowadzonych wśród pracowników Urzędu Miasta Rzeszowa. Badanie ankietowe przeprowadzono w dniach 21 – 30 września 2022 r. Wzięło w nim udział 181 osób, co stanowiło około 21 procent pracowników Urzędu Miasta Rzeszowa.

Ankiety były anonimowe i składały się z 12 pytań z czego większość była zamknięta. Pytano o różne aspekty pracy w urzędzie. O stosunek do osób z niepełnosprawnościami, do osób starszych, do młodych rodziców i oczywiście o traktowanie pracowników w odniesieniu do płci. Oprócz udzielenia odpowiedzi na pytania, urzędnicy mieli wskazać również swoją płeć, wiek, staż pracy oraz rodzaj stanowiska (kierownicze, urzędnicze, pomocnicze).

Przykładowo na pytanie „jak pan/pani ocenia atmosferę w Urzędzie Miasta Rzeszowa?” w skali od 1 (bardzo źle) do 10 (bardzo dobrze) 23% respondentów przyznało ocenę 8. Kolejne dwie najczęściej wskazywane oceny to: 7 dla 16% pracowników oraz 10 dla 12% osób.

Inne pytanie dotyczy oceny relacji pomiędzy pracownikami na stanowiskach kierowniczych, a pracownikami na pozostałych stanowiskach pracy. 24% respondentów przyznało w 10–cio stopniowej skali ocenę 8. Kolejne dwie najczęściej wskazywane oceny to: 10 dla 19% pracowników oraz 7 dla 14% osób.

Pytanie otwarte dotyczyło tego czego pracownicy oczekują by łatwiej było pogodzić pracę w Urzędzie Miasta Rzeszowa z życiem prywatnym. Zebrano 109 odpowiedzi. W ankiecie najczęściej wskazywano elastyczny czas pracy – 42%, zwiększenie wynagrodzenia – 19%, wprowadzenie pracy zdalnej – 14% czy urozmaicone dodatki socjalne – 4%.

W badaniu padło też pytanie czy atmosferę i organizację pracy w Urzędzie Miasta Rzeszowa można ocenić jako przyjazną dla kobiet. „Tak”, odpowiedziało 78% respondentów. Przeciwne stanowisko zaprezentowało 7%, a 15% nie miało zdania.

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Plan do 2030 roku

W dokumencie wskazano także cele i działania jakie trzeba w podjąć na rzecz zwiększenia poziomu równouprawnienia w Urzędzie Miasta Rzeszowa. Jak zapewniają urzędnicy przeprowadzone będą szkolenia na temat zapobiegania przemocy, mobbingowi i molestowaniu, polityki antydyskryminacyjnej oraz zarządzania zespołem. Opracowywane będą zmiany Regulaminu Pracy Urzędu Miasta Rzeszowa w zakresie uwzględniania ruchomego czasu pracy i pracy zdalnej. Podobne badania będą przeprowadzane wśród pracowników co trzy lata. Plan ma obowiązywać do 2030 roku.

Dotychczas na przyjęcie Planu Równości Płci decydowały się głównie uczelnie wyższe. Procedury tego typu posiada między innymi Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza czy Politechnika Krakowska. Teraz przyjmują go miasta. W ubiegłym roku: Wrocław, Kraków i Rzeszów.

Plan został przyjęty Zarządzeniem Prezydenta z dnia 17 października 2022 r. Całość opracowania można przeczytać TUTAJ.

Posiadanie Planu Równości Płci jest wymagane dla wszystkich podmiotów publicznych by móc starać się o granty finansowe w ramach programu Horyzont Europa. To największy w historii Unii Europejskiej program w zakresie badań naukowych i innowacji. W ciągu 7 lat (2021–2027) na nowatorskie badania i innowacyjne rozwiązania przeznaczone zostanie łącznie 95,5 mld euro.

Karol Woliński

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4